Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz 2008

Wybraliśmy łazarskie wydarzenie 2008 roku. 29,13% głosujących uznało, że Konferencja Klimatyczna była największym wydarzeniem na Łazarzu. Natomiast 20.12% biorących udział w naszym plebiscycie uznało, że najważniejszym dzielnicowym wydarzeniem roku była likwidacja Miniaturki i Adrii oraz reaktywacja Magnolii.

Tydzień po rozpoczęciu nowego roku rozpoczęliśmy (już po raz drugi) PLEBISCYT "ŁAZARZ2008 - dzielnicowe podsumowanie roku".
Sporo się działo w minionym już 2008 roku i dlatego przedstawiliśmy najważniejsze wydarzenia roku na Łazarzu, które miały miejsce przez 366 dni, 53 tygodnie i 12 miesięcy.

Do 18 stycznia mogli wybierać Państwo jedno z szesnastu najważniejszych wydarzeń minionego roku.

Oto wyniki naszego plebiscytu:

 • Wybory osiedlowe - 0,00%
 • Awarie wodociągowe i paraliż ul.Głogowskiej - 4,62%
 • Dwóch rannych w wypadku i wywrócona karetka - 3,08%
 • Proboszcz MBB prałatem - 0,00%
 • Zakończenie remontu kościoła Matki Boskiej Bolesnej - 0,00%
 • Otwarcie Cmentarza Żydowskiego - 1,53%
 • Brazylisjki biskup z Łazarza - 3,08%
 • Wymiana gazu i skrzynek pocztowych - 0,00%
 • Napad na bank przy ul.Wojskowej - 1,54%
 • Pocisk altyleryjski na Dmowskiego - 0,00%
 • Pożary - 6,15%
 • Przebudowa ulicy Głogowskiej - 13,84%
 • Likwidacji Adrii i Miniaturki, reaktywacja Magonolii - 20,12%
 • 100. urodziny mieszkanki - 6,15%
 • Konferencja Klimatyczna - 29,13%
 • XIX Dni Łazarza z III Paradą Łazarską z Ułanami - 10,76%


Wśród biorących udział w plebiscycie rozlosowaliśmy darmowe wejściówki na zajęcia jogi, języka angielskiego dla dzieci, stretchingu dla panów i basic aerobic. Otrzymują je:
Hanna Śrama-Wiśniewska, Antoni Mączyński, Adrian Jasiecki, Piotr Grześkowiak, Agata Wachowiak i Mariola Grześkowiak.
Upominki w postaci - "Kalendarze Łazarskie 2009 (3.edycja)" otrzymują:
Marek Nelkowski, Jadwiga Mech i Czesława Kuśnierek.

"ŁAZARZ2008 - dzielnicowe wydarzenia roku":

Tylko 2,62% w wyborach do Rady
30 marca wybraliśmy radnych do IV kadencji Rady Osiedla Świętego Łazarza. O mały włos, a nie mielibyśmy swoich radnych osiedlowych. Zabrakło bowiem 15 kandydatów, dzięki którym przeprowadzono by wybory samorządowe. Jednak udało się. W ostatnią niedzielę marca wybraliśmy 21 radnych Osiedla Świętego Łazarza. IV kadencja rady nie zaczęła się zbyt owocnie. Trzykrotne powtórne głosowanie nie pomogło wyłonić zarządu tej jednostki pomocniczej miasta Poznania. Dopiero na kolejnej sesji wyłoniono Przewodniczącą i Zarząd Rady Osiedla Świętego Łazarza.
ZOBACZ WIĘCEJ

Łazarski paraliż komunikacyjny - awarie wodociągowe i dziury na Głogowskiej
Aż trzykrotnie ulica Głogowska była pozbawiona tramwajów. W wyniku intensywnych deszczy i awarii wodociągowych na ulicy Głogowskiej przy Dworcu Zachodnim powstały głębokie na 2 metry dziury w jezdni i pod torowiskiem. Mieszkańcy Łazarza najpierw w kwietniu, a później od połowy lipca do końca sierpnia musieli przesiąść się z tramwajów do autobusów zastępczych, zaś dla kierowców wytyczono objazdy. Żeby było śmieszniej wszystkie trzy zdarzenia miały miejsce w tym samym miejscu.
ZOBACZ WIĘCEJ: Dziura w jezdni i zmiany tramwajów
ZOBACZ WIĘCEJ: Głogowska już z bimbami

Dwóch rannych i wywrócona karetka w wypadku samochodowym
27 maja około godz. 0:30 na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej doszło do poważnego wypadku. Pędzący samochód osobowy zderzył się z jadącą na sygnale karetką pogotowia. W wypadku dwie osoby zostały ranne.
Jadący z nadmierną prędkością samochód osobowy uderzył w jadącą na sygnale karetkę pogotowia, która przewoziła chorego. Na miejsce przybyły cztery karetki pogotowia, jednostki straży pożarnej, policja i nadzór ruchu. Na kilkadziesiąt minut wstrzymany został ruch przez skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej.
ZOBACZ WIĘCEJ

Proboszcz MBB prałatem
31 maja podczas mszy świętej i poświęcenia odrestaurowanej świątyni przy ulicy Głogowskiej Arcybiskup Stanisław Gądecki przekazał informacje o mianowaniu ks. proboszcza parafii Matki Boskiej Bolesnej Kapelanem Jego Świątobliwości. Ks. Eugeniusz Antkowiak został prałatem.
W tym roku minęło też 5 lat odkąd kiedy Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma nowego proboszcza. W tym czasie wiele się zmieniło na terenie łazarskiej świątyni. Wprowadzono nie tylko coroczne odwiedziny duszpasterskie, ale przeprowadzono wiele remontów w kościele, w tym remont wieży, ogrzewania, wnętrza kościoła.
ZOBACZ WIĘCEJ: Proboszcz MBB prałatem!
ZOBACZ WIĘCEJ: 5-lecie proboszcza MBB

In aeternam rei memoriam
Ostatniego dnia maja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił odnowiony kościół Matki Boskiej Bolesnej. Odsłonięta została też tablica budowniczego świątyni - ks.Jana Lewickiego. W ciągu pięciu lat udało się wyremontować wieżę, która groziła zagrożeniem. Ponadto wymieniono ogrzewanie, odnowiono elewację świątyni, ogrodzenie, ambony, ławki, konfesjonały i ołtarze. Odkryte zostały też pozostałości malowideł pod chórem, a w kościele wymieniono też posadzkę.
ZOBACZ WIĘCEJ

Rabin Ekiva Eger nie będzie już zapomniany
9 czerwca przy ulicy Głogowskiej 26a odsłonięto uroczyście Miejsce Pamięci z grobem słynnego rabina Akivy Egera. W uroczystości uczestniczyli Żydzi z całego świata.
ZOBACZ WIĘCEJ
Brazylijski biskup z Łazarza
Czerwiec Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 2 lipca ks. Prałata Romualda Kujawskiego wywodzącego się z Parafii Matki Boskiej Bolesnej biskupem koadiutorem diecezji Porto Nacional w Brazylii.
W święto Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia w mieście Palmas w Brazylii odbyła się uroczystość wyświęcenia Ks.Prałata Romualda Kujawskiego wywodzącego się z Parafii Matki na Biskupa Koadiutora diecezji Porto Nacional w Brazylii. 28 września biskup z Brazylii odwiedził rodzinną parafię. Na mszy pojawiło się sporo wiernych i mieszkańców Łazarza.
ZOBACZ WIĘCEJ

Wymiana gazu i skrzynek pocztowych utrudni(ł)a życie mieszkańcom
23 czerwca rozpoczęła się kilkutygodniowa wymiana gazu. Mieszkańcy Łazarza do czasu zakończenia wymiany gazu nie mogli myć w ciepłej wodzie i korzystać z kuchenek.
Z końcem sierpnia minął termin wymiany starych skrzynek, na nowe spełniające wymogi Unii Europejskiej. Jak się okazuje, w wielu kamienicach i blokach do dziś właściciele i administratorzy nie zapewnili nowych skrzynek, a taki wymóg obowiązuje od 25.08.2008.
ZOBACZ WIĘCEJ: Wymiana gazu utrudnia życie mieszkańcom
ZOBACZ WIĘCEJ: Gdzie te euroskrzynki?

Napad na bank z petardą, 30 tys. zł w rękach bandyty
25 lipca krótko po godz. 15 nieznany sprawca napadł na placówkę Dominet Banku u zbiegu ulic Wojskowej i Grunwaldzkiej. Bandyta sterroryzował personel banku przedmiotem przypominającym pistolet i ukradł 30 tys. zł. Wybiegając z banku wrzucił petardę hukową. Policjantom udało się pod koniec września zatrzymać 19-letniego sprawcę napadu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Pocisk artyleryjski na Dmowskiego, ewakuowano mieszkańców
27 lipca po godz. 8 w śmietniku, przy ul. Dmowskiego znaleziono pocisk artyleryjski. Ewakuowano kilkudziesięciu mieszkańców trzech kamienic i wieżowca przy ulicy Stablewskiego 6.
ZOBACZ WIĘCEJ


Pożar x 5: paliło się w kamienicach na Rynku Łazarskim, Głogowskiej, Matejki, Stablewskiego i w VIII LO
Aż pięć pożarów miało miejsce w 2008 roku. 2 sierpnia 2008 wybuchł pożar w kamienicy przy Rynku Łazarskim 7. Dzięki pomocy pomocy sąsiadów ewakuowano dwóch mieszkańców. Dzień później w wyniku upadku ze schodów w tej samej kamienicy zginął 49-letni mężczyzna.
28 października dziewięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł na klatce schodowej w kamienicy przy ulicy Matejki 47. Ewakuowanych zostało 30 mieszkańców.
Niespełna miesiąc później, dokładnie 24 listopada jednego dnia doszło do dwóch pożarów. Najpierw przedpołudniem, ok. godz. 11 wybuchł pożar w szatni VIII LO przy ulicy Głogowskiej 92. Na szczęście nic się nikomu nie stało, a spłonęły tylko trzy kurtki i płaszcz. Ewakuowano 700 uczniów i pracowników szkoły. Zaś wieczorem ok. godz. 18:30 pożar w mieszkaniu w kamienicy ulicy Głogowskiej 95. W pożarze ucierpiało 9 osób. Jedno z mieszkań doszczętnie spłonęło.
Natomiast pod koniec roku, 14 grudnia w skutek zaprószenia ognia pożar w mieszkaniu bloku przy ulicy Stablewskiego 10. Pożar gasiły 3 zastępy straży pożarnej.
ZOBACZ WIĘCEJ: Śmierć na schodach i pożar mieszkania w jeden weekend
ZOBACZ WIĘCEJ: Płonący tapczan przyczyną pożaru kamienicy przy ul.Matejki
ZOBACZ WIĘCEJ: Dwa pożary na Głogowskiej
ZOBACZ WIĘCEJ: Spłonęły meble - kolejny pożar na Łazarzu

Wielka przebudowa Głogowskiej. Nowe światła i przejścia, przesunięty przystanek
Pod koniec lipca rozpoczęła się trwająca cztery miesiące przebudowa ulicy Głogowskiej. W tym czasie drogowcy zmienili geometrię i układ ulicy, powstały nowe przejścia dla pieszych, a przystanek tramwajowy w kierunku Hetmańskiej został przesunięty o parę metrów. Nowa sygnalizacja świetlna pojawiła się na ulicy Głogowskiej przy skrzyżowaniach z ul.Sczanieckiej, Niegolewskich i Rynek Łazarski. Równocześnie na ulicy Głogowskiej zlikwidowano skręty w lewo. Nowe rozwiązania znacznie poprawiły bezpieczeństwo w tym rejonie Łazarza.
ZOBACZ WIĘCEJ

>Magnolia na osłodę łez po Miniaturce i Adrii
28 października godz. 18:00 - ta data przeszła do kulinarnej historii Poznania. Dokładnie o tej porze bar mleczny "Miniaturka" przy ulicy Matejki opuścił ostatni klient. Po 56 latach swoją działalność zakończyła "Miniaturka". Już na początku sierpnia właściciel kamienicy przy ulicy Matejki 2 wypowiedział umowę "Społem" Gastronomicznej Spółdzielni Spożywców - właścicielowi "Miniaturki". W miejscu baru powstała apteka.
To nie jedyna smutna wiadomość dla Łazarza. Po półwieczu istnieniu bal sylwestrowy zakończył działalność legendarnej Adrii.
Jest za to coś na pocieszenie. Po kliku latach przerwy znów na ulicy Głogowskiej, przy Parku Wilsona tętni życiem włoska restauracja Villa Magnolia, która została otwarta w listopadzie.
ZOBACZ WIĘCEJ: Ostatni bal. Po 50-latach znika kultowa Adria
ZOBACZ WIĘCEJ: Ostatnie naleśniki i pierogi
ZOBACZ WIĘCEJ: Magnolia znów tętni życiem

Dwieście lat Pani Stanisławo!
11 października 100.urodziny obchodziła wieloletnia mieszkanka Osiedla Targowego, Pani Stanisława Hadyńska, z ulicy Niecałej. Parę dni później Pani Stanisława uczestniczyła we mszy świętej, po której ze znajomymi, rodziną, mieszkańcami i parafianami zjadła uroczyste śniadanie. Nie zabrakło urodzinowego toastu i tortu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Nowe chodniki, drogi i zieleń dla COP14. Ponad 12 tysięcy ludzi ze 189 krajów świata na targach
Ponad 12 tysięcy ludzi ze 189 krajów całego świata obradowało przez pierwsze dwa tygodnie grudnia na XIV Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, w skrócie COP14. Od 1 do 13 grudnia 42 tys. m kw. i siedem pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieniło się w teren eksterytorialny. Konferencja Klimatyczna przyniosła za sobą sporo inwestycji zwłaszcza dla Łazarza. Całkowicie wyremontowana została ulica Śniadeckich, a nową zieleń posadzono na Grunwaldzkiej, Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej i Matejki. Wyremontowane zostały także chodniki na ulicy Grunwaldzkiej, Śniadeckich i Matejki. Gdyby nie COP14 pewnie jeszcze przez kilka najbliższych lat mieszkańcy mogliby potykać się na łazarskich ulicach. O stoły bilardowe, komputery, nowe kwiaty i wyposażenie wzbogacił się także Zespół Szkół Handlowy, który podczas konferencji był siedzibą Centrum Wolontariatu. Podczas szczytu klimatycznego ONZ utrudnienia czekały kierowców, gdyż jeden pas ruchu ulicy Głogowskiej, Roosevelta i Mostu Dworcowego był w wyznaczonych godzinach był przeznaczony tylko dla gości COP14, a zakaz parkowania i zatrzymywania się wprowadzony został na ulicy Śniadeckich, Orzeszkowej i Konopnickiej. Korków i paraliżu miasta wbrew zapowiedziom jednak nie było.
ZOBACZ WIĘCEJ

Ułani, powstańcy wielkopolscy, orkiestra i bębniarze na III Paradzie Łazarskiej
Już po raz dziewiętnasty od 31 maja do 9 czerwca odbyły się Dni Łazarza. Co prawda w tym roku było skromniej, gdyż dotacji w wysokości 10 tysięcy złotych odmówiła Rada Osiedla Świętego Łazarza, która jak tłumaczyła organizatorzy za późno złożyli wniosek jednak nie przeszkodziło to, aby w dzielnicy odbyło się sporo imprez. Już tradycyjnie w dwa niedzielne popołudnia w muszli koncertowej Parku Wilsona wystąpiły orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne i dziecięce, przeprowadzono wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, a także wycieczki po Łazarzu. W ramach XIX Dni Łazarza po raz pierwszy odbył się Łazarski Turniej Piłki Nożnej organizowany przez Stowarzyszenie "Wiara Lecha", a Rada Osiedla Świętego Łazarza przeprowadziła wiele zawodów sportowych dla uczniów podstawówek. Najważniejszym wydarzeniem XIX Dni Łazarza była już po raz trzeci Parada Łazarska, która przeszła ulicami dzielnicy. W pochodzie nie zabrakło mieszkańców (sporo przypatrywało się z okien) i łazarskich szkół. Na czele parady szli bębniarze i Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kolejarzy Miasta Poznania. Po raz pierwszy w historii w Paradzie Łazarskiej przemaszerowali prawdziwi ułani na koniach.
ZOBACZ WIĘCEJNagrody w konkursie ufundowali:
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: