Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek
01-03-2023 07:13   Janusz Ludwiczak
We wtorek zamurowane zostały okna z boku kamienicy przy ul. Głogowskiej 32. Okazuje się, że zostały one wykute nielegalnie. Decyzją nadzoru budowlanego Archidiecezja Poznańska, która jest właścicielem kamienicy dokonała likwidacji otworów okiennych. Docelowo obok powstanie nowy budynek z przeznaczeniem na hotel.

Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Głogowskiej 32 znajdowało się w sumie osiem okien, głównie do kuchni mieszkańców. Budynek należy do Archidiecezji Poznańskiej.

O sprawie już w październiku pisały "Głos Wielkopolski" oraz "Gazeta Wyborcza Poznań". W sierpniu administracja kamienicy – spółka APZ Nieruchomości poinformowała mieszkańców, że "zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania wzywa do likwidacji otworów okiennych znajdujących się na południowo-zachodniej ścianie poprzez ich zamurowanie".

– Okna powstały w zupełnie innych warunkach zarządzania lokalami przez właściciela budynku, czyli Kapitułę Metropolitalną w Poznaniu. Niejednokrotnie lokatorzy dokonywali przeróbek wynajmowanych lokali bez wiedzy i zgody właściciela. Tak też było z oknami – tłumaczył dziennikarzom gazety ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Kuria postanowiła pokryć koszty zamurowania okien i zadeklarowała, że lokatorzy, którzy wynajmują mieszkania otrzymają obniżki czynszu.

Kamienica przy ul. Głogowskiej 32 została wybudowana w 1905 roku. Na początku w budynku znajdowały się mieszkania, które miały nawet po 300 metrów kwadratowych. W latach 90` zostały podzielone na mniejsze, ale i tak mają po 70-80 m².

Okazuje się, że okna znajdujące się z boku kamienicy były wybudowane nielegalnie.

– Okna powstały w ścianie szczytowej, na granicy działek. Warunki techniczne, które obowiązują, sprawiają, że nie da się zalegalizować okien w tym miejscu. Gdyby były one cztery metry od granicy działki, nie byłoby problemu. Takiej legalizacji nie przewidywały nawet warunki techniczne obowiązujące od zakończenia drugiej wojny światowej, a nawet te z 1928 roku. Ustaliliśmy, że na budowę okien nigdy nie było wydane pozwolenie – mówił "Wyborczej" Michał Ludwiczak, referent prawny z biura Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

– Byłem osobiście przy rozmowie 10 lat temu z ówczesnym ekonomem Kurii, ks. Henrykiem Nowakiem, który na moje pytanie o te sporne okna, kategorycznie zaprzeczył, że kiedykolwiek te okna zostaną zamurowane. Miało temu skutecznie zapobiec kupno pasa gruntu przez Kurię przy ścianie szczytowej. Dzięki tym zapewnieniom moja córka stała się najemcą mieszkania na drugim piętrze. Gdyby doszło do scalenia tej działki i tej na której stoi kamienica, zarzut Nadzoru Budowlanego że nie mogą być w tej ścianie okna bo nie zostały zachowane minimum 4 metry od granicy działki byłby bezzasadny – napisał do naszej redakcji Karol Linka.

Na sąsiedniej działce ma powstać nowy budynek. Garvest, który obok buduje kompleks luksusowych apartamentów "Perfumiarnia" chce wybudować tutaj hotel.


Komentarze (16)

05-03-2023 23:59:27
L.Domasłowska
Kamienica nr 35 należy do jednych z ciekawszych architektonicznie domów na ul. Głogowskiej. Pracował przy niej budowniczy Walter Czygan. Gdy powstawała w 1905 r. nie zaplanowano okien w ścianie południowej, bo inny był układ funkcjonalny pomieszczeń w poszczególnych lokalach. Jedno z mieszkań zajmował Kuznitzki, współwłaściciel Browaru Poznańskiego. Do Browaru prowadziła wąska droga przylegająca do kamienicy. Od strony południowej łączyła się z terenem zielonym, ogródkiem rozrywkowym Feldschloss działającym już od 1872 r. Teren ogródka, jak i sąsiednią kamienicę nr 36 kupiła rodzina Stempniewiczów. Na terenie Zameczku ulokowano w 1921 r. rodzinną Fabrykę Perfum i Mydeł Toaletowych. Doskonale prosperujący zakład do czasów wojny, upaństwowiono w 1948 r. Działała tu f. Pollena -Lechia. Kamienica nr 32 miała więc od początku specyficzne sąsiedztwo. Obecna zabudowa Perfumerii jak i planowane domy przy Głogowskiej i Śniadeckich zmienią najbliższe otoczenie. Tyna strona kamienicy nr 32 także bardzo ciekawa architektonicznie stanie się niedostępna (podwórko było zadbane!!), utrudniony wywóz śmieci. Kluczowym pytaniem jest do kogo należał fragment dawnej drogi do Browaru i czy Kuria prawnie nim dysponowała. Wbudowana Perfumeria też nie będzie zbyt atrakcyjnym widokiem dla spacerujących po parku, ani dla mieszkańców kamienic przy Śniadeckich. Cóż marzył się ten teren jako zielony powiększony obszar Parku Wilsona
04-03-2023 08:58:56
Qshu
Takie pytanie - czy mieszkańcy w/w kamienicy mogą dochodzić swoich praw - np. odszkodowanie - od kurii? Skoro zostali wprowadzeni w błąd?
03-03-2023 11:23:27
mieszkaniec
@Poz: Przed rozpoczęciem inwestycji posesja była zamykana, porządek był utrzymany, zieleniec pielęgnowany. Odkąd budowa rozebrała ogrodzenie jest swobodny dostęp z ulicy - i cały związany z tym syf.
03-03-2023 06:09:33
Poz
Niech mieszkańcy tej kamienicy posprzątają swoje podwórko- bo na nim wiecznie leżą stare meble, kanapy i inne gabaryty. Bardzo dobrze, że w naszej dzielnicy w końcu powstanie coś nowego i trzymam kciuki, aby w końcu Głogowska zaczęła „żyć” !
01-03-2023 16:10:28
albin
Szanowni! Opisany pas ziemi wzdłuż tej ściany kuria pozyskała drogą wymiany i była jedynym dysponentem. Stanowił dojazd do tyłów kamienicy, drogę pożarową i niezbędny w kwestii okien (uwaga: to nie żadna samowola lokatorów, wszystkie zostały wykute przez ekipy pracujące dla kurii). Wczesne projekty zabudowy Głogowskiej 34 zostawiały ten pas (inwestor nie miał do niego prawa). Do lutego kuria zarzekała się, że ta działeczka nie jest sprzedana. I jeszcze mała korekta: okna powstały po podziale mieszkań 80-90 m2 na mniejsze, podział 200-300 metrowych miał miejsce po II wojnie światowej.
01-03-2023 14:29:11
Jola
Każdy kto wierzy kurii jest sam sobie winien. Przecież Ci ludzie prawdy nie powiedzą nigdy. Tajemnica wiary - auta i dolary.
01-03-2023 14:17:54
Poznaniak z Łazarza
Czy jest Pani zwolenniczką powstawania burżuazyjnych gett na Łazarzu? Proszę pomyśleć o ludziach których nie będzie stać na to żeby normalnie jak dotychczas podołać rosnącym kosztom życia w tak skomercjalizowanej, zgentryfikowanej, dzielnicy. Nie sądzę żeby hotel z 82 pokojami w jakiś istotny sposób pomnożył zasoby finansowe włodarzy miasta Poznania. Pani mówi o utopii, bogatych stać na lokale o znacznie wyższym standardzie niż to co proponuje Garvest. Chwała panu Tomaszowi Kobierskiemu, który odważnie otwiera tereny MTP dla potrzeb mieszkańców. Na marginesie czy ta brudna szmata udająca reklamę inwestycji Garvestu wisi legalnie? Panie prezesie Michale Włodarczyk zwyczajnie wstyd.
01-03-2023 14:16:29
Poznanianka
Pani Jolu, empatii to chyba Pani brakuje i czytanie ze zrozumieniem też nie boli. Nie powiedziałam ani słowa o tym, że jestem przeciwna budowie hotelu, oczywiście, niech miasto się rozwija. Jestem przeciw temu, że Kuria zapewniała, że wykupi drogę i tego nie zrobiła. Więc Kuria zrobiła samowolkę w latach 90. za którą powinni wziąć odpowiedzialność nie kosztem oszukanych rodzin które zapewniano, że nie ma nigdzie problemu i tak samo nie kosztem hotelu. A tak poza tym - nie, to nie moje okno
01-03-2023 12:56:32
Jola
Sołtysówka jest już na finiszu jeśli chodzi o ustalenia. Tutaj również trzymam kciuki za szybką realizację. Nad kuchniami bez okien płakać nie będę bo byłby samowolką budowlaną. Proszę nie być tak egoistycznym i pomyśleć o mieście trochę szerzej niż własne okno w kuchni. To się nazywa gentryfikacja - to normalny proces. Proszę pomyśleć o ludziach, którzy znajdą pracę w tym hotelu, o pieniądzach, którzy goście hotelowi zostawią w naszej dzielny, mieście itp. I co nadal nielegalne okno jest ważniejsze? Trochę empatii.
01-03-2023 12:05:50
Poznanianka
Pani Jolu i do wszystkich co piszą, że tak świetnie i mówią o samowolce mieszkańców - faktem jest, że kuria, a nie mieszkańcy, wybiła te okna w latach 90. jak dzielono mieszkania na mniejsze. A teraz na tym tracą mieszkańcy tego budynku bo nagle pozostają bez okien kuchennych. Trochę empatii, lokatorzy po prostu zostali oszukani przez Kurię
01-03-2023 11:29:04
Poznaniak z Łazarza
Pani Jolu nie można odtwarzać czegoś czego nie było tam nigdy. Wciśnięcie tam plomby do końca uczyni ten fragment ekstremalnie niebezpiecznym ze względu na małą szerokość chodnika. Niech Pani spróbuje pospacerować w tym miejscu z wózkiem dziecięcym i minąć idących z przeciwka. Śmieci z kamienicy Głogowska to pewnie będą pracownicy hotelu w złotych liberiach wywozili. Co do pozytywnego wpływu, to obawiam się że bywalcy dawnego Buttertfly znajdą w tym hotelu swoja ostoję. Dlaczego miasto jest takie bezradne w kwestii Sołtysówki? Dlaczego tego nie zburzą i odtworzą pierzei, jak to Pani mówi. Pozdrawiam.
01-03-2023 09:43:21
Jola
Super informacja. Głogowska zasługuje na nowoczesne budynki, które dodatkowo odtwarzają pierzeję ulicy. Drodzy sąsiedzi - z jednej strony mamy broniących nielegalnie wybitych okien (pewnie to sami mieszkańcy tej kamienicy i ich rodziny), a z drugiej mamy inwestycję, które pozytywnie wpłynie na okolicę. To, po której stornie chcemy się opowiedzieć powinno być oczywiste.
01-03-2023 09:36:07
Poznanianka
Biedni lokatorzy, skąd mogli wiedzieć, że okna są wybudowane nielegalnie, były tam przecież od tylu lat. A teraz nagle zostali bez żadnego światła dziennego i wentylacji w kuchni. Kuria powinna się wstydzić, że tak tę sprawę rozwiązano
01-03-2023 09:28:29
Alex
I bardzo dobrze. Już dość samowoli budowlanych w Poznaniu!
01-03-2023 09:14:31
Poznaniak z Łazarza.
Od 1905 nie było tam żadnej budowli. Nagle Garvest agresywnie wcina się w tą działkę z planami budowy hotelu. Czy wiecie Państwo ile hoteli od 2012 roku miało powstać nieopodal? Na działce narożnik ulic Głogowskiej i Hetmańskiej obecnie parking, w miejscu po dawnych budynkach poczty przy ul Głogowskiej oraz po drugiej stronie wjazdu tramwaju na Dworzec zachodni. MTP planowały budowę hotelu. Jedna z najdroższych działek w Poznaniu kupiona z planem budowy hotelu przy Roosevelta i Słowackiego do dzisiaj stoi pusta. Cieszę się z nowych inwestycji w Poznaniu niestety często pozostają one na papierze. zaryzykuję twierdzenie że ten hotel nie jest niezbędny.
01-03-2023 07:50:39
Qshu
Brawo! W końcu!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: