Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z nami" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z nami"
04-02-2023 01:51   Janusz Ludwiczak
"Zostawcie nasze ogrody!", " Parkowi mówimy nie!" – z takimi transparentami pojawili się w piątek na skwerze przy zbiegu ulic Hetmańskiej i Kolejowej działkowcy oraz mieszkańcy, którzy protestują przeciwko decyzji podjętej przez Radę Osiedla Św. Łazarz, zakładającej likwidację ogrodów działkowych przy zbiegu ulic Potockiej, Dmowskiego i Hetmańskiej i przekształcenia terenu w park. Zdaniem przewodniczącego Zarządu z Rady Osiedla Św. Łazarz z parku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

Jak już informowaliśmy podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 26 stycznia Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie uwag do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Jedna z nich zakłada likwidację ogrodów działkowych w obrębie ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Kolejowej i przekształcenie ich w ogólnodostępny park.

Decyzją Rady Osiedla Św. Łazarz oburzeni są działkowcy i część mieszkańców, którzy zorganizowali w piątek akcję protestacyjną. Zabrzmiały dźwięki syren, protestujący pojawili się z transparentami: "Zostawcie nasze ogrody!", " Parkowi mówimy nie! dla pijaków i piesków. Ogrodom tak!! dla roślinności, rożnorodności, ptaków i jeży!" czy "Ogrody z nami, a my za wami. Wybory tuż tuż!".

– Rada Osiedla powinna działać dla mieszkańców, a nie przeciwko nim. W ubiegłym roku mieliśmy spotkanie z radnymi i wiceprezydentem Bartoszem Gussem. Byliśmy zapewnieni, że ogrody działkowe zostaną. Nikt z nami nie konsultował decyzji. Nie informowano nas o planach – powiedziała w rozmowie z portalem Lazarz.pl Barbara Jenczmionka, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Onufrego Kopczyńskiego

Z zarzutami nie zgadza się przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Teren dzisiejszych ogródków działkowych (między Potockiej, Dmowskiego, Hetmańską i Kolejową) powinien zostać docelowo przekształcony w ogólnodostępny park dla mieszkańców Łazarza. Park, z którego będą mogli korzystać wszyscy, a nie tylko nieliczni. Z analiz dotyczących dolnego Łazarza wynika, że jednym z ważniejszych problemów jest brak dostępu do ogólnodostępnych terenów zieleni i rekreacji. Teren dzisiejszych ogródków ROD jest jedynym miejscem, gdzie taki park ma realnie szanse powstać. Samo przekształcenie ROD-ów w park powinno się w naszej ocenie odbywać stopniowo, być rozciągnięte w czasie, tak, aby zminimalizować uciążliwości dla działkowców. W pierwszej kolejności park powinien powstać na pasie nieużytków w środkowej części terenu oraz na częściowo opuszczonych działkach od ulicy Potockiej, pozbawionych dostępu do mediów. Stopniowo mógłby być on powiększany – pisze w mailu do naszej redakcji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

– Rada Osiedla zna stanowisko przedstawicieli obu ROD - działkowcy wyrazili je na sesji Rady Osiedla w maju 2022 r., gdy podejmowaliśmy identyczną uchwałę na etapie konsultacji projektu Studium. Wtedy również - wbrew stanowisku działkowców wyrażonemu w trakcie sesji - przegłosowaliśmy uwagę, aby teren obecnych ogrodów działkowych zakwalifikować w nowym Studium jako “ZP” czyli zieleń parkową. Doceniając rolę ogrodów działkowych uważamy, że w tym konkretnym miejscu bardziej potrzebny jest ogólnodostępny park. Dlatego na ostatniej sesji ponowiliśmy uwagę do projektu Studium o przeznaczeniu terenu ogródków działkowych na park. To, czy nasza uwaga zostanie uwzględniona, czy nie, zależy od prezydenta i rady miasta. Jako Rada Osiedla bierzemy pod uwagę interesy wszystkim mieszkańców. Patrząc na sprawę nie przez pryzmat interesów grupy użytkowników ROD, tylko potrzeb całej dzielnicy - bardziej potrzebujemy tu ogólnodostępnego parku, niż dostępnych dla nielicznych ogródków ROD – dodaje przewodniczący Andrzej Janowski.

Nie zgadzają się z tymi działkowcy.

– Byliśmy zapewniani, że nie zostaną tereny przekształcone w park. Na naszych ogrodach odbywają się zajęcia przyrody, odwiedzają nas dzieci z łazarskich przedszkoli i szkół podstawowych – wskazuje Barbara Jenczmionka, prezes ROD im. Kopczyńskiego.

Na proteście pojawiły się tylko dwie łazarskie radne: Sylwia Badzińska i Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, które były przeciwne podjęciu uchwały.

– Jestem zawiedziona, że rada osiedla chce zlikwidować ogródki działkowe, o które mieszkańcy bardzo walczą. Jest to teren ok. 1 hektara, które są prywatne. Miasto na to musi też wyłożyć pieniądze, wykupić od właścicieli. Działkowcy sami również się wypowiadali, że chcą na tym terenie zrobić obszar rekreacyjny i otwarty dla mieszkańców – mówiła podczas ostatniej sesji radna Sylwia Badzińska.

– Nie rozumiem, dlaczego rada osiedla odpuściła teren po południowej stronie ulicy Hetmańskiej. Za chwilę powstaną tam blokowiska, z dużą gęstością zabudowy. Ludzie będą uciekać z Łazarza, który stanie się betonową pustynią – wskazuje radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Na spotkaniu pojawili się radni miasta Poznania – zarówno z Platformy Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiedzieli, że nie uwzględnią wniosku Rady Osiedla Św. Łazarz w sprawie likwidacji ogrodów działkowych.

– 20 lat temu zlikwidowano ogródki działkowe po drugiej stronie ulicy Hetmańskiej. Miało tam powstać centrum handlowe, kino, basen, a teraz inwestor chce zmienić plan miejscowy i postawić kilka wieżowców – wskazuje Bartosz Zawieja, przewodniczący poznańskiej PO.

– Ta sprawa jest obecnie na etapie wniosku do studium, który może zostać odrzucony. Jeśli tak się nie stanie, my będziemy głosować przeciw – zapowiedział Krzysztof Rozenkiewicz, radny miasta Poznania z PiS.

– W tej chwili miasto nie ma żadnych planów jeśli chodzi o zmianę przeznaczenia tego terenu. Jest to tylko wyłącznie sugestia Rady Osiedla Św. Łazarz – dodał Marek Sternalski, rady miasta Poznania i przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Do 27 stycznia można było składać opinie, uwagi i wnioski ws. projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Teraz urbaniści z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zapoznają się z uwagami, a następnie rozpatrzy je prezydent. Definitywnie i tak nad projektem będzie głosować Rada Miasta Poznania.

Na terenie ogrodów działkowych jest 209 działek, z czego 125 w ROD im. Onufrego Kopczyńskiego (bliżej ulicy Dmowskiego), zaś na sąsiednim ROD im. Marii Skłodowskiej-Curie znajdują się 84 ogrody działkowe.

Dodajmy, że w 2018 roku Rada Miasta Poznania na wniosek ówczesnej Rady Osiedla Św. Łazarz (poprzedniej kadencji) uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Krauthofera, który zakłada zachowanie ogrodów działkowych.


Komentarze (19)

12-02-2023 18:38:14
Lazar
Odszkodowanie za mienie na dzialkach ,inne działki na terenie miasta a dla właścicieli kilkunastu działek bo nie cały ten teren należy do miasta odszkodowanie.To już kilka..scie milionów.
12-02-2023 11:45:22
No nieźle
Jakie odszkodowania dla działkowców? RODy to pozostałości po komunie. Ziemia nie należy do tych ludzi... Chyba wiedzieli, że dzierżawią ziemie od miasta? Czy nikt im nie mówił?
12-02-2023 10:50:34
Mieszkaniec
Człowieku ty chyba chodzisz po resztkach ogrodów przy Krauthofera bo te ogródki z kilkoma wyjątkami są zadbane.A tak to ile masz lat bo 80 lat chodzisz po ogrodach to chyba masz już około 100..Gratuluję kondycji i sprawności w obsłudze komputera.
11-02-2023 06:05:19
mieszkanka Lazarza
Od 80 lat chodzę i patrzę jak Ogrody Działkowe zamieniają się w smietnik iNajlepiej widać jesienią i zima..Latem pokryją liście.O tym zeby dzialkowcy zgodzili się wpuścić mieszkancow Lazarza na odpoczynek n i e możemy marzyć.Lepszy brod i smrod .To już było omowione kilka kilka lat temu.Bezskutecznie.
10-02-2023 10:02:03
GOSIA
PO DRUGIEJ STRONIE HETMAŃSKIEJ ZLIKWIDOWANO DZIAŁKI I TERAZ OD WIELU LAT JEST TAM PRZYSŁOWIOWY BRÓD I SMRÓD. A TEREN OGROMNY I IDEALNY NA PARK ZWŁASZCZA, ŻE CORAZ WIĘCEJ BLOKÓW MIESZKALNYCH WŁAŚNIE PO TAMTEJ STRONIE POWSTAŁO. NASZA RADA JEST ZAINTERESOWANA TYLKO SWOIMI DIETAMI. DLACZEGO NIE CHCĄ PRZEPROWADZIĆ KONSULTACJI? BO SIĘ BOJĄ ROZMAWIAĆ, KOMPLETNIE NIE ZNAJĄ REALIÓW MIESZKANIA NA ŁAZARZU. NIESTETY MATOLSTWO I GAMOŃSTWO W TEN NASZEJ RADZIE ZASIADA. TOWARZYSTWO BARDZO NISKICH LOTÓW. MYŚLENIE ICH BOLI. ZAPAMIĘTAM PRZY WYBORACH.
10-02-2023 07:57:23
Poznaniak
Działki wszystkie nie są na gruntach miejskich,teren ma kilkunastu właścicieli prywatnych,nie działkowców.
10-02-2023 00:29:59
ignac
Czy może mi ktoś wytłumaczyć informację na jakiej podstawie cześć tych działek jest prywatnym gruntem? przecież zgodnie z prawem ziemia ROD nie należy do działkowca on ja tylko dzierżawi. ktoś sie uwłaszczył wbrew przepisom czy o co chodzi?????
08-02-2023 11:05:09
lazarz
Ag:Właśnie taka jest idea ogródków.Aby w w miastach i to nie tylko w Polsce.W Niemczech. 1 mln działek dla 5 mln działkowców w Berlinie 69 tys.dzialek,w Hamburgu 36 tys działek,w Sztokholmie 11 tys.dzialek ,w W Brytanii 330 tys.dzialek ....To nie relikty komunizmu jak chcą nam wmówić niektórzy w całej Europie są i rozwijają się od przeszło 130 lat.A u nas trzeba zniszczyć tylko dlaczego.?
08-02-2023 08:07:50
Autor
Tyle lat były ogródki i nikomu nie przeszkadzały a teraz wielce zachciało im się parku niech zrobią park z drugiej strony też wyrzucili ludzi z działek i co ile tam lat jest pusty zaniedbany teren a tak ludzie by mieli swoją przestrzeń. W tych czasach im wszystko przeszkadza mają arenę i park Wilsona po co następny park do którego w nocy strach, wejść i przechodzić obok niego
06-02-2023 09:40:21
Poznaniak z Łazarza
Ilu tych radnych jest rodowitymi Poznaniakami z Łazarza?
06-02-2023 08:52:00
Aq
Bądźmy poważni - centrum miasta to nie jest miejsce na ogródki działkowe. Gdybym miał tam ogródek pewnie protestowałbym tak samo, ale patrząc na to zupełnie obiektywnie (bo mieszkam z drugiej strony Łazarza i tam nie chadzam), to ogólnodostępny park bardziej przysłuży się dzielnicy. Oczywiście działkowcom należą się stosowne odszkodowania, bez dwóch zdań, ale trzeba pamiętać że ROD to nie własność prywatna i nic tam się nie "należy". Nie bez powodu kosztują one 50 tys / 300 m2, a nie wielokrotnie więcej.
06-02-2023 07:56:00
Patozasiedlacz
Jak można napisać w tak pogardliwy sposób pisać o sąsiadach/ dzialkowcach.Trzeba bardzo nie lubić ludzi aby pokazać taka pogardę.A park co jest nierealne został uchwalony może powstać za co najmniej kilkanaście lat i będzie kosztował miliony.
05-02-2023 14:19:06
Qshu
Brawo - super decyzja. Popieram i czekam na szybką realizację. Już czas na koniec z patozasiedleniem tych terenów. Zieleń dostępna dla wszystkich!
05-02-2023 10:37:53
Ania
Widocznie nikt z rady osiedla nie posiada tam działki, to takie proste, łatwiej się rządzi nie swoimi sprawami. Zamiast się zabrać za prawdziwe problemy z trucicielem na ulicach, odbierają ludziom własny kąt.
05-02-2023 08:45:32
jkn
Rada Osiedla zapomina dla kogo jest. Traktuje osiedle jak prywatny folwark. Pomysły ma coraz bardziej oddalające ją od potrzeb mieszkańców. Może kiedyś wyjdzie na ulice i popyta się mieszkańców co ich boli. Ja mieszkając 40 lat na Łazarzu nie spotkałem żadnego członka rady na ulicy , a życie się toczy poza salą obrad .
04-02-2023 16:25:00
Maras
Ta Rada osiedla, już kiedyś podjęła decyzję o ścieżkach rowerowych na Głogowskiej, ulicach jednokierunkowch na całym Łazarzu, etc..... Przecież oni wszystko robią DLA NAS!!! MASAKRA I ZENADA.
04-02-2023 13:57:48
ja2
Ciekawe, czy radni policzyli, ile to będzie kosztować. Na same odszkodowania dla działkowców trzeba by przeznaczyć ponad 6 mln zł. Do tego ok. 30% obszaru działek jest w rękach prywatnych. Te ziemie też miasto by musiało wykupić = kolejne kilka(naście?) mln zł. Następnie przygotowanie terenu pod park, nasadzenia, mała architektura = następne kilkanaście mln zł. No i po wszystkim koszty roczne utrzymania parku - co najmniej kilkaset tys zł/rok. Rekompensat dla działkowców w postaci gruntu w innym rejonie miast nawet nie liczę...
04-02-2023 09:30:58
Z Lazarza
Nic o nas bez nas.Zapamietamy na wyborach.
04-02-2023 08:42:25
Koloska
Kolejny beton-park zamiast bujnej zieleni, pielęgnowanej przez ludzi z ROD przez dziesięciolecia? A może kompromis: ogrody działkowe zostają, ale w ciągu dnia możliwe jest wejście na ich teren, np. spacerowe? Niektóre RODy w sezonie otwierają swoją wspólną przestrzeń na sąsiadów na wiele godzin w ciągu dnia.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: