
Jak już informowaliśmy podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 26 stycznia Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie uwag do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Jedna z nich zakłada likwidację ogrodów działkowych w obrębie ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Kolejowej i przekształcenie ich w ogólnodostępny park.
Decyzją Rady Osiedla Św. Łazarz oburzeni są działkowcy i część mieszkańców, którzy zorganizowali w piątek akcję protestacyjną. Zabrzmiały dźwięki syren, protestujący pojawili się z transparentami: "Zostawcie nasze ogrody!", " Parkowi mówimy nie! dla pijaków i piesków. Ogrodom tak!! dla roślinności, rożnorodności, ptaków i jeży!" czy "Ogrody z nami, a my za wami. Wybory tuż tuż!".
– Rada Osiedla powinna działać dla mieszkańców, a nie przeciwko nim. W ubiegłym roku mieliśmy spotkanie z radnymi i wiceprezydentem Bartoszem Gussem. Byliśmy zapewnieni, że ogrody działkowe zostaną. Nikt z nami nie konsultował decyzji. Nie informowano nas o planach – powiedziała w rozmowie z portalem Lazarz.pl Barbara Jenczmionka, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Onufrego Kopczyńskiego
Z zarzutami nie zgadza się przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.
– Teren dzisiejszych ogródków działkowych (między Potockiej, Dmowskiego, Hetmańską i Kolejową) powinien zostać docelowo przekształcony w ogólnodostępny park dla mieszkańców Łazarza. Park, z którego będą mogli korzystać wszyscy, a nie tylko nieliczni. Z analiz dotyczących dolnego Łazarza wynika, że jednym z ważniejszych problemów jest brak dostępu do ogólnodostępnych terenów zieleni i rekreacji. Teren dzisiejszych ogródków ROD jest jedynym miejscem, gdzie taki park ma realnie szanse powstać. Samo przekształcenie ROD-ów w park powinno się w naszej ocenie odbywać stopniowo, być rozciągnięte w czasie, tak, aby zminimalizować uciążliwości dla działkowców. W pierwszej kolejności park powinien powstać na pasie nieużytków w środkowej części terenu oraz na częściowo opuszczonych działkach od ulicy Potockiej, pozbawionych dostępu do mediów. Stopniowo mógłby być on powiększany – pisze w mailu do naszej redakcji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Święty Łazarz.
– Rada Osiedla zna stanowisko przedstawicieli obu ROD - działkowcy wyrazili je na sesji Rady Osiedla w maju 2022 r., gdy podejmowaliśmy identyczną uchwałę na etapie konsultacji projektu Studium. Wtedy również - wbrew stanowisku działkowców wyrażonemu w trakcie sesji - przegłosowaliśmy uwagę, aby teren obecnych ogrodów działkowych zakwalifikować w nowym Studium jako “ZP” czyli zieleń parkową. Doceniając rolę ogrodów działkowych uważamy, że w tym konkretnym miejscu bardziej potrzebny jest ogólnodostępny park. Dlatego na ostatniej sesji ponowiliśmy uwagę do projektu Studium o przeznaczeniu terenu ogródków działkowych na park. To, czy nasza uwaga zostanie uwzględniona, czy nie, zależy od prezydenta i rady miasta. Jako Rada Osiedla bierzemy pod uwagę interesy wszystkim mieszkańców. Patrząc na sprawę nie przez pryzmat interesów grupy użytkowników ROD, tylko potrzeb całej dzielnicy - bardziej potrzebujemy tu ogólnodostępnego parku, niż dostępnych dla nielicznych ogródków ROD – dodaje przewodniczący Andrzej Janowski.
Nie zgadzają się z tymi działkowcy.
– Byliśmy zapewniani, że nie zostaną tereny przekształcone w park. Na naszych ogrodach odbywają się zajęcia przyrody, odwiedzają nas dzieci z łazarskich przedszkoli i szkół podstawowych – wskazuje Barbara Jenczmionka, prezes ROD im. Kopczyńskiego.
Na proteście pojawiły się tylko dwie łazarskie radne: Sylwia Badzińska i Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, które były przeciwne podjęciu uchwały.
– Jestem zawiedziona, że rada osiedla chce zlikwidować ogródki działkowe, o które mieszkańcy bardzo walczą. Jest to teren ok. 1 hektara, które są prywatne. Miasto na to musi też wyłożyć pieniądze, wykupić od właścicieli. Działkowcy sami również się wypowiadali, że chcą na tym terenie zrobić obszar rekreacyjny i otwarty dla mieszkańców – mówiła podczas ostatniej sesji radna Sylwia Badzińska.
– Nie rozumiem, dlaczego rada osiedla odpuściła teren po południowej stronie ulicy Hetmańskiej. Za chwilę powstaną tam blokowiska, z dużą gęstością zabudowy. Ludzie będą uciekać z Łazarza, który stanie się betonową pustynią – wskazuje radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.
Na spotkaniu pojawili się radni miasta Poznania – zarówno z Platformy Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiedzieli, że nie uwzględnią wniosku Rady Osiedla Św. Łazarz w sprawie likwidacji ogrodów działkowych.
– 20 lat temu zlikwidowano ogródki działkowe po drugiej stronie ulicy Hetmańskiej. Miało tam powstać centrum handlowe, kino, basen, a teraz inwestor chce zmienić plan miejscowy i postawić kilka wieżowców – wskazuje Bartosz Zawieja, przewodniczący poznańskiej PO.
– Ta sprawa jest obecnie na etapie wniosku do studium, który może zostać odrzucony. Jeśli tak się nie stanie, my będziemy głosować przeciw – zapowiedział Krzysztof Rozenkiewicz, radny miasta Poznania z PiS.
– W tej chwili miasto nie ma żadnych planów jeśli chodzi o zmianę przeznaczenia tego terenu. Jest to tylko wyłącznie sugestia Rady Osiedla Św. Łazarz – dodał Marek Sternalski, rady miasta Poznania i przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
Do 27 stycznia można było składać opinie, uwagi i wnioski ws. projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Teraz urbaniści z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zapoznają się z uwagami, a następnie rozpatrzy je prezydent. Definitywnie i tak nad projektem będzie głosować Rada Miasta Poznania.
Na terenie ogrodów działkowych jest 209 działek, z czego 125 w ROD im. Onufrego Kopczyńskiego (bliżej ulicy Dmowskiego), zaś na sąsiednim ROD im. Marii Skłodowskiej-Curie znajdują się 84 ogrody działkowe.
Dodajmy, że w 2018 roku Rada Miasta Poznania na wniosek ówczesnej Rady Osiedla Św. Łazarz (poprzedniej kadencji) uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Krauthofera, który zakłada zachowanie ogrodów działkowych.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Wierni przeszli ulicami Łazarza. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}
(17-04-2025 10:41)
· Potockiej: Duże straty po pożarze
(11-04-2025 10:22)
· Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozbiórce centrum handlowego
(09-04-2025 09:07)
· Druga ofiara śmiertelna pożaru kamienicy przy Chociszewskiego
(09-04-2025 07:08)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: