Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Głogowska już z bimbami - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Głogowska już z bimbami
31-08-2008 15:34   Janusz Ludwiczak
Po siedmiu tygodniach w niedzielę na ulicę Głogowską powróciły tramwaje. Aquanet zakończył remont kanalizacji.

W niedzielę po prawie dwóch miesiącach przerwy główną ulicą Łazarza kursują w końcu tramwaje. Na przystankach znów pojawiły się tramwaje linii nr 5, 8 i 14. Ponadto po wakacyjnej przerwie na trasę wyruszyła "osiemnastka".

Ulica Głogowska tramwajów została pozbawiona 14 lipca, kiedy wskutek ulewnych deszczy powstała w nawierzchni i pod torowiskiem dziura o głębokości 2 metrów, tuż za przystankiem "Dworzec Zachodni". Dziura powstała dokładnie w tym samym miejscu co w kwietniu tego roku. Wtedy dziura sięgała 1,5 metra głębokości i 2 metry szerokości.

Aquanet w niecały tydzień naprawił uszkodzoną rurę na odcinku ponad kilka metrów. Jednak po badaniach i przeprowadzeniu szczegółowych analiz stan kanalizacji pod ulicą Głogowską pozostawiał wiele do życzenia. Rura położona została jeszcze przed II wojną świątową, nie była ani wymieniona, ani konserwowana. Remontu nie przeprowadzono ani w 1999 roku podczas remontu torowiska na ulicy Głogowskiej (na odcinku od Mostu Dworcowego do Parku Wilsona), ani trzy lata później podczas wymiany torów, ale tym razem od Berwińskiego do ulicy Załęże.

Na początku sierpnia Aquanet rozpoczął remont kanalizacji na ulicy Głogowskiej. Remont nie był przeprowadzany tradycyjną metodą po przez wykop i rozrycie drogi, lecz nowoczesną metodą rękawa "Aarseleff". Remont nie wymagał zamykania ulicy Głogowskiej dla ruchu kołowego. Jedynie w niektórych rejonach kierowców czekały zwężenia lub korzystanie z torowiska tramwajowego.

Na szczęście na razie skończył się slalom dla kierowców i utrudnienia dla pasażerów. Do połowy października będzie jednak przebudowywane skrzyżowanie ulicy Głogowskiej ze Sczanieckiej, co pierwsze efekty już widać. Ponadto na skrzyżowaniu z Rynkiem Łazarskim, Sczanieckiej i Niegolewskich powstanie sygnalizacja świetlna.

Korzystając z okazji wyłączenia dla ruchu tramwajowego ulicy Głogowskiej MPK wyremontowało przystanki przy Dworcu Zachodnim i Międzynarodowych Targach Poznańskich, w jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów Poznania i Łazarza. Na przystankach znajduje się nie tylko nowa kostka chodnikowa i barierki, ale są one przystosowane dla potrzeb niepełnosprawnych, gdyż krawężnik znajduje się 22 cm nad szyną.

Wyłączenie ulicy Głogowskiej z ruchu tramwajowego ułatwiło też pracę pracownikom remontującym skrzyżowanie Głogowskiej ze Sczanieckiej. O parę metrów przesunięty został przystanek "Rynek Łazarski" w kierunku Górczyna. Od teraz przystanek znajduje się przed przejściem dla pieszych. Zmiany mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie dzielnicy.

Zakończył się co prawda remont kanalizacji na odcinku od Mostu Dworcowego do ulicy Kanałowej (wraz ze skrzyżowaniem z ul.Potworowskiego i Stablewskiego) to już we wrześniu Aquanet rozpocznie drugi etap: od Kanałowej do ulicy Hetmańskiej. Firma wyremontuje w sumie 1700 metrów metodą bezwykopowa. Tym razem nie przewiduje się wyłączenia ulicy Głogowskiej z ruchu tramwajowego, jednak utrudnienia czekać będą kierowców. Pierwszy etap remontu kanalizacji kosztował 6 milionów złotych, ciąg dalszy prac ma kosztować o połowę mniej. Prace mają zakończyć się przed 1 listopada.

Natomiast w sobotę po wakacyjnej przerwie powróciły tramwaje linii nr 18. Zaś od poniedziałku tramwaje m.in. linii nr 1, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 pojawiać będą się na przystankach częściej, bo co 10 minut, a autobusy linii nr 64, 82 i 93 co 12 minut. "Osiemnastka" podobnie jak w latach ubiegłych w dni robocze kursować będzie co 20 minut, a dodatkowo w niedziele na ulicach pojawi się dopiero od 15 (w soboty od 9).

O wszystkim informować będziemy Państwa na bieżąco, a do tematu jeszcze powrócimy.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: