Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przybyli ułani pod… Arenę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przybyli ułani pod… Arenę
22-04-2024 06:00   Janusz Ludwiczak
Zwiedzanie dawnych koszar, przemarsz konnej kolumny kawalerii, konkurs szybki w jeździectwie i władania szablą oraz wojskowa grochówka – to wszystko czekało na mieszkańców z okazji Dni Ułana.

Z okazji Dni Ułana już w piątek w byłych koszarach 15. Pułku Ułanów Poznańskich odbył się dzień patrona Szkoły Podstawowej nr 77. Dla uczniów przygotowano konkursy wiedzy o patronie oraz liczne gry i zabawy.

W sobotę chętni mogli zwiedzić dawne koszary przy ul. Matejki 62, w których mieściły się m.in. stajnie.

Natomiast w niedzielne popołudnie w Parku Kasprowicza przy hali Arena odbył się festyn ułański, podczas którego organizatorzy przygotowali jeździecki konkurs szybki i władania szablą, przegląd oddziałów. Była też kuchnia polowa, na której nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki.

Dni Ułana nie bez powodu odbyły się właśnie teraz.

– Przed ponad stu laty, Ułani Poznańscy wrócili z wojny opromienieni chwałą zwycięzców i rozpoczęli swoją pokojową służbę na terenie poznańskiego garnizonu. Dzień 23 kwietnia przyjęli jako swoje święto, by wspominać odznaczenie Orderem Krzyża Wojennego za czyny w wojnie 1920 roku. Wyruszając na kolejną wojnę, na zawsze opuścili swoje stajnie i koszary – wyjaśnia zapowiada Michał Andrzejak, prezes Porozumienia dla Twierdzy Poznań, organizator Dni Ułanów.


Przy zbiegu ulic Matejki, Grunwaldzkiej i Ułańskiej znajdowały się koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

– Koszary huzarów zostały zbudowane w latach 1884-1885. W 1886 roku wprowadził się do nich II Przyboczny Pułk Huzarów nr 2. Dwa szwadrony stacjonowały wcześniej w Poznaniu, pozostałe zostały zgromadzone w Lesznie. W latach 1887-1888 nastąpiła rozbudowa zespołu koszarowego. Wtedy tutaj prawie komfortowo zaczęły funkcjonować wszystkie jednostki – wyjaśnia Przemysław Maćkowiak, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Sekcja Historyczna.

– Jednymi z pierwszych nowoczesnych założeń koszarowych zrealizowanych w ostatniej ćwierci XIX wieku na obszarze między poligonalnymi umocnieniami poznańskiej twierdzy, a pierścieniem zewnętrznych fortów były kompleksy przeznaczone dla 2. Przybocznego Pułku Huzarów nr 2 oraz Dolnośląskiego Batalionu Taborów nr 5. Zlokalizowano je w III rejonie ograniczeń budowlanych twierdzy między wsią Jeżyce i przysiółkiem Bartoldowo przy drodze prowadzącej od Bramy Berlińskiej w kierunku Junikowa oraz Plewisk. W okresie międzywojennym stacjonowały w nich między innymi 15. Pułk Ułanów Poznańskich oraz 7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich – opowiada Przemysław Maćkowiak.

Okazuje się, że na terenie koszar stacjonowało 630 żołnierzy i 720 koni.

– Trzeba było tutaj żołnierzy przenocować, wyżywić, a także przechować konie i utrzymać je w odpowiedniej formie. Pokazuje to pewną skalę całego rozwiązania. To było poważne przedsięwzięcie – wskazuje Przemysław Maćkowiak.

Koszary przejęło później Wojsko Polskie, które było w ich posiadaniu do przełomu lat 80. i 90. Później mieściły się tutaj magazyny szpitala wojskowego, a następnie magazyny MTP, w których przechowywane były mieszanki, stanowiące nawierzchnię dla koni, którą Targi używały podczas Cavaliady.

W 2020 r. Międzynarodowe Targi Poznańskie za 114,5 mln zł sprzedały teren przy zbiegu ulic Matejki, Grunwaldzkiej i Ułańskiej. Powstanie tutaj osiedle mieszkaniowe.


Fot: Andrzej Radwański

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Omnifagus" - spotkanie autorskie z Rafałem Nawrockim
Wstęp wolny

05

gru

do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert zespołu "TON"

07

gru

11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: