Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odkrywali zakamarki dzielnicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odkrywali zakamarki dzielnicy
21-02-2015 13:18   Janusz Ludwiczak
Prawie 70 osób wybrało się na sobotni spacer po Łazarzu. Organizatorzy projektu Wirtualny Łazarz wspólnie z biurem podróży Slow Travel Poznań wraz z przewodnikiem odkrywali zakątki, ciekawostki i tajemnice Parku Wilsona i Palmiarni.

Wspólnie z biurem podróży Akademia Podróży Wojażer postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Łazarz. Cieszę się, że przybyło tak wiele osób. Widać, że ludzie chcą oglądać Łazarz, widać co tu się dzieje. Nadal zbieramy materiały: stare zdjęcia od mieszkańców. Docelowo planujemy je pokazać na dużym formacie. Staramy się pozyskać środki. W planach mamy zebranie zbiorów wraz z Wielkopolską Biblioteką Cyfrową. Otrzymaliśmy już kilka zdjęć. Ostatnio otrzymaliśmy zdjęcie kawiarni PółCzarna, która mieściła się na rogu ulic Głogowskiej i Strusia - powiedział Roman Modrzyński, pomysłodawca internetowego muzeum Wirtualny Łazarz.

Podczas wycieczki, która odbyła się w sobotnie przedpołudnie można było się dowiedzieć, że Park Wilsona pierwotnie miał być ogrodem botanicznym, a znajdujący się w nim Betonhaus, czyli Hala Betonowa powstała w 1911 roku z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej. W budynku mieścił się pawilon myśliwski, w którym eksponowane były m. in. poroża z polowań cesarza Wilhelma. Po I wojnie światowej w budynku powstała Katedra Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a później mieściły się tutaj kolejne uczelnie, z których w 1973 r. utworzono Akademię Wychowania Fizycznego. W 2013 r. AWF za 6 milionów złotych sprzedała obiekt prywatnemu inwestorowi, który planuje tutaj utworzyć obiekt konferencyjno-restauracyjny z możliwością organizowania wystaw, a także rozważa urządzenie tutaj hotelu.

Podczas spaceru chcieliśmy pokazać Park Wilsona, Palmiarnię i okolice. Inaczej odbywają się spacery dla poznaniaków inaczej dla turystów. Gościom odwiedzającym Poznań i Łazarz poleciłabym piękne, secesyjne kamienice przy ul. Matejki, Grottgera, Wyspiańskiego. Ciekawe są okolice Rynku Łazarskiego, gdzie powstały budynki dla robotników. Na uwagę zasługuje także kościół Matki Boskiej Bolesnej ze znakomitą repliką Piety z bazyliki rzymskiej - tłumaczy Marlena Filipiak, pilot i przewodnik.

Warto poznawać dzielnice i promować Poznań nie tylko wśród turystów nie tylko zagranicznych, ale i polskich. Poznań to początki państwa polskiego. O tym zapominamy. Kochamy Kraków, podoba nam się Gdańsk, ale doceńmy też Poznań - przekonuje Marlena Filipiak.

Sobotni spacer pod hasłem "Łazarz w stylu slow" zakończył się zwiedzaniem Palmiarni.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: