Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Można było cofnąć się o 103 lata, kiedy to w 1911 r. rozpoczęła się historia Targów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Można było cofnąć się o 103 lata, kiedy to w 1911 r. rozpoczęła się historia Targów
05-07-2014 14:00   Janusz Ludwiczak
W piątkowe popołudnie ponad 50-osobowa grupa chciała poznać historię Targów, których początki sięgają 1911 roku. W trakcie spaceru można było się dowiedzieć, że w Iglicy zachowała się stalowa konstrukcja Wieży Górnośląskiej, w której mieściła się restauracja dla 600 gości.

Piątkowa wycieczka przeniosła jej uczestników o wiek do tyłu, kiedy to odbyła się Wystawa Wschodnioniemiecka.

Początki targów tak naprawdę sięgają 1911 roku kiedy to odbyła się Wystawa Wschodnioniemiecka. Dziesięć lat później w maju 1921 r. odbył się I Targ Poznański i tak naprawdę wtedy rozpoczęła się historia Międzynarodowych Targów Poznańskich - wskazuje Tomasz Mikszo z Archiwum MTP.

Głównym punktem wycieczki był symbol Targów i najbardziej charakterystyczny obiekt w Poznaniu - Iglica, w której zachowała się stalowa konstrukcja Wieży Górnośląskiej.

Wieża Górnośląska powstała w 1911 roku. Na najwyższej kondygnacji znajdował się zbiornik, który zaopatrywał Łazarz i część Jeżyc w wodę. Obecna Iglica wybudowana została 1955 roku. Zaprojektował ją Bolesław Szmidt. Wewnątrz znajduje się konstrukcja Wieży Górnośląskiej z 1911 roku, wykonana przez hutę w Zabrzu. Huta ta wykonała konstrukcję metalową dla dworca kolejowego we Wrocławiu - objaśnia przewodnik Tomasz Mikszo.

W pawilonie 11, spoglądając na nitowaną konstrukcję Wieży Górnośląskiej sprzed ponad 100 lat można było wysłuchać prelekcji Przemysława Maćkowiaka, który opowiadał o Hansie Poelzigu , twórcy Wieży Górnośląskiej i o czasach kiedy to Poznań był pruską twierdzą. W osiągnięciu odpowiedniego dla tego czasu anturażu pomogli członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia w strojach z epoki.

Natomiast w pawilonach nr 1 i 2 można było wysłuchać opowieści o czasach II wojny światowej, kiedy na terenach Targów mieściła się filia Focke Wulfa, produkującego części do niemieckich myśliwców. Na zakończenie można było wsiąść do ciężarówki - Chevroleta Canada.

Targowe spacery rozpoczęły się latem 2012 roku i odbywają się co najmniej raz w miesiącu. Bywają miesiące gdzie Targi odkrywają wycieczki z całej Polski, a nawet z zagranicy m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch czy z Cypru.

W ramach akcji "Lato na Targach" wycieczki z przewodnikiem, podczas których będzie można zagłębić się w historię tej części Poznania i poznać wiele ciekawostek związanych z jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Wielkopolsce organizowane będą w każdy czwartek.

Aby nie popaść w rutynę i urozmaicić program wycieczek – zmieniamy formułę targowych spacerów – na targowe spacery z niespodzianką. Odwiedzimy centrum monitoringu MTP gdzie na monitorach zobaczymy każdy zakątek Targów, a nawet (dzięki kamerom zamontowanym na Iglicy) lądowanie samolotów na Ławicy - zachęca Tomasz Mikszo.

Kolejna wycieczka po Targach już w czwartek, 10 lipca. Zbiórka o godz. 10:30, wejście południowe od ul. Głogowskiej, naprzeciwko wjazdu na trasę PeSTki (budynek dawnej restauracji Mc Donald's).


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: