Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Można zwiedzić podziemny schron pod Parkiem Wilsona z 1941 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Można zwiedzić podziemny schron pod Parkiem Wilsona z 1941 roku
24-08-2013 15:28   Janusz Ludwiczak
W weekend z okazji Dni Twierdzy można zwiedzić schron przeciwlotniczy, znajdujący się pod Parkiem Wilsona.

Blisko 300 osób postanowiło zwiedzić schron przeciwlotniczy, który znajduje się pod Parkiem Wilsona.

Twierdza Poznań to jedna z najlepiej zachowanych twierdz fortowych w Europie. Mamy wreszcie ofertę zwiedzania wielu obiektów, teraz chcemy ją wypromować. W tym pomoże nam coroczna akcja Dni Twierdzy Poznań, swoiste okno wystawowe dostępnych atrakcji fortecznych w naszym mieście. Można również zobaczyć schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Mimo, iż jest to obiekt dwudziestowieczny to był budowany dla Festung Posen - mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Przez dwie godziny co ok. 30 minut 50-osobową wycieczkę oprowadzali przewodnicy PTTK.

Pod Parkiem Wilsona są aż trzy schrony przeciwlotnicze. Zostały one wybudowane na zlecenie Niemców w latach 1941-1943. Pierwszy schron znajduje się wzdłuż ulicy Matejki, kolejny przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Berwińskiego, na wysokości budynku Radia Merkury, a trzeci wzdłuż ulicy Głogowskiej, przy Magnolii. Schrony były udostępnione dla Niemców, z tego co wiemy nie były ze sobą połączone. Wiadomo natomiast, że wybudowali je Polacy, którzy po zakończeniu pracy zostali rozstrzelani - objaśnia Stefan Żurek, przewodnik PTTK.

A jak poznaniakom podobała się wycieczka i czy wiedzieli, że pod Parkiem Wilsona znajdują się aż trzy schrony przeciwlotnicze, które powstały 70 lat temu?

Podobał mi się schron, nie sądziłam, że będzie taki wąski. Samo zwiedzanie było bardzo sympatyczne, jednak trochę kiepska organizacja. Na końcu wycieczki nie było słychać co mówi przewodnik. Wiedziałam, że w Parku Wilsona znajdują się schrony, gdyż tutaj niedaleko chodziłam do szkoły - przekonuje Agnieszka.

Doskonały pomysł z udostępnieniem schronu dla zwiedzających, jednak nie było słychać co opowiada przewodnik. Dowiedzieliśmy się tylko, że został wybudowany w latach 1941-1943 i mógł pomieścić 450 osób. Do tej pory nie wiedziałem, że w Parku Wilsona znajdują się schrony. Fajna inicjatywa z Dniami Twierdzy. Można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, poznać historię miasta - sądzi Piotr Grobelny.

Uwielbiam tego typu budowle. Zwiedzaliśmy schrony nad morzem czy bunkier koło Międzyrzecza. Nie wiedziałam, że znajdują się tutaj schrony, dlatego postanowiłam wziąć udział w zwiedzaniu tego obiektu - uważa Małgorzata Michalak.

Schron będzie można zwiedzać jeszcze w niedzielę w godz. od 12:00 do 14:00.

Zwiedzanie schronu będzie możliwe w sobotę i niedzielę w godz. od 12 do 14. Oprowadzać będą przewodnicy PTTK. Trzeba będzie wykupić specjalne bilety w kasie Palmiarni (w cenie 2 złotych normalny i złotówkę ulgowy) i uiścić opłatę za przewodnika (w kwocie 1 zł) - dodaje Jan Mazurczak.


Schron przeciwlotniczy służył podczas II wojny światowej. Mogło się w nim pomieścić nawet 400 niemieckich matek z dziećmi.

W sumie w Parku Wilsona są aż trzy schrony: jeden wzdłuż ulicy Matejki (udostępniony do zwiedzania), kolejny przy Berwińskiego i Głogowskiej oraz trzeci, który znajduje się przy Magnolii.

Schrony budowane były w latach 1941-1943 przez Polaków (budowę zleciły niemieckie firmy). Przeznaczone były dla niemieckich mieszkańców Poznania – głównie matek z dziećmi. Polscy budowniczowie, w celu uniknięcia rozgłosu po zakończeniu prac byli rozstrzeliwani.

Każdy z trzech schronów ma 80 metrów długości i 2 metry wysokości. Znajdują się w nich progi i załamania przeciwko pociskom i obrona przed gazem. Wiadomo, że przy głównych wejściach znajdowały się ławeczki dla dzieci. Prawdopodobnie znajdował się w nich agregat. Oświetlenie schronów umożliwiły świece oraz lampy. Na końcu schronu wyryty jest napis "Conrad 18.V.1944", który pozostaje zagadką.

Schrony odkryto najpierw po wojnie w 1958 roku oraz ponownie w 1998 roku podczas remontu Parku Wilsona i Palmiarni. Pracownicy przy okazji rozbiórki kiosków przy ul. Matejki odkryli dziurę, do której prowadziły schody. Okazało się, że pod Parkiem Wilsona znajdują się trzy schrony przeciwlotnicze.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: