Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odkrywali Łazarz szlakiem modernistycznej architektury - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odkrywali Łazarz szlakiem modernistycznej architektury
04-07-2012 00:49   Janusz Ludwiczak
Łazarz z zupełniej innej strony można było zobaczyć w piątkowe popołudnie. Pod hasłem "Modernistyczny Łazarz – szlakiem nowoczesnej architektury" oprowadzał po dzielnicy Marcin Stachowiak, autor bloga "Modernistyczny Poznań" i znawca modernistycznej architektury w Poznaniu.

O tym co zostało po tzw. PeWuCe, czyli Powszechnej Wystawie Krajowej, a także dlaczego architektura okresu międzywojennego jest ciekawsza od współczesnej oraz jaki blok nawiązuje do projektów Le Corbusiera tego można było dowiedzieć się w piątek, w trakcie wycieczki "Modernistyczny Łazarz – szlakiem nowoczesnej architektury".

Marcin Stachowiak, autor bloga "Modernistyczny Poznań", pasjonat modernizmu w sztuce i architekturze oprowadzał po Łazarzu szlakiem modernistycznej architektury.

Łazarz jest bogaty architektonicznie, szczególnie z tego okresu. To dzielnica, gdzie jest tutaj architektura ze wczesnego modernizmu, w postaci willi Magnolia i kamienic, charakteryzującymi się wpływami neoklasycystycznymi. Jest tutaj bardzo ciekawa architektura willowa z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także budynki z epoki socrealizmu, po architekturę z lat 70. w postaci Areny - mówi Marcin Stachowiak.

Wycieczka rozpoczęła się pod Magnolią, a zakończyła przy Arenie. Po drodze można było zobaczyć wiele modernistycznych kamienic, a także dowiedzieć się o historii budynku VIII LO.

Na wycieczkę wybrało się sporo młodych mieszkańców.

Wybrałem się na tą wycieczkę, gdyż chciałem poszerzyć swoją wiedzę o Poznaniu. Łazarz najbardziej kojarzy mi się z reprezentacyjną ulicą Głogowską. Niestety ubolewam, że sołtysówka jest w fatalnym stanie - powiedział Andrzej Bartczak.

Jest to dzielnica, w której się urodziłam, w klinice Św. Rodziny. Mieszkam tu przez całe życie, najpierw na Głogowskiej, a teraz na Śniadeckich. Łazarz to część mojego domu i z mojego punktu naistotniejsza część Poznania. Bardzo lubię Rynek Łazarski. Cudowny jest Park Wilsona. Ubolewam, że nie ma już neonu reklamującego ogród zoologiczny na jednej z kamienic przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Strusia - uważa Olga Hołoga.

Jesteśmy pasjonatami Poznania. Interesuje nas architektura i jej rozwój. Łazarz to jedna z lepszych dzielnic w Poznania. Fajnie się tutaj żyje. Najciekawszym miejscem na Łazarzu jest Park Wilsona - przekonują Justyna Kamińska i Grzegorz Dudziak.

ZOBACZ TAKŻE: "Bloki przy ulicy Głogowskiej nawiązują do projektu Le Corbusiera" - wywiad z Marcinem Stachowiakiem

ZOBACZ TAKŻE: Modernistyczny Poznań


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

mar

do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic

21

mar

do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

22

mar

Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Cybernostalgiczny Klub Dyskusyjny „CyKaDa” #7 – internetowe teorie spiskowe i „miejskie legendy"
w godz. 16:00-22:00

26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

27

mar

14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: