Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Stacja Poznań Główny" oprowadzała po Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Stacja Poznań Główny" oprowadzała po Łazarzu
11-04-2013 13:28   Janusz Ludwiczak
Historię Parku Wilsona, secesyjnych kamienic przy ul. Matejki czy willi Paula Steinbacha mogli poznać uczestnicy spaceru po Łazarzu, który zorganizowała w środowe popołudnie grupa "Stacja Poznań Główny". W trakcie wycieczki można było dowiedzieć się, że poręcze balkonów kamienicy przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich zostały wykonany z rur gazowych.

Mimo niesprzyjającej pogody ponad 20 osobowa grupa postanowiła w środę wybrać się na "Spacer po Łazarzu", który zorganizowała "Stacja Poznań Główny", czyli autorzy bloga zrodzonego z sympatii do inspirującego i aspirującego miasta Poznania.

Stacja Poznań Główny to nie tylko blog, ale również platforma kultury. Piszemy o tym, co jest ważne dla miasta, czyli o kulturze, architekturze, tym co się dzieje we wzornictwie. Wbrew pozorom nie skupiamy się tylko na "stacji Poznań Główny", ale na całym mieście - wyjaśnia Sandra Grobelna.

Każdy człon ma znaczenie. "Stacja" - czyli miejsce, na które każdy może zajrzeć, zatrzymać się i chwilę poświęcić na to, co jest powolne, czyli kultura powolna jak teatr. "Poznań" - wiadomo. A "Główny" - chodzi o selekcję ważnych wydarzeń dla poznaniaków. Nasza inicjatywa powstała 22 lipca - dodaje Jędrzej Franek.

Wycieczka rozpoczęła się od Parku Wilsona i Palmiarni, następnie uczestnicy przeszli szlakiem secesyjnych kamienic aż do zabytkowej willi z 1905 roku znajdującej się na tyłach kościoła Św. Anny. Kamienicę tą zaprojektował poznański architekt Paul Steinbach. Jest to nietypowa realizacja dla tej części Łazarza, gdyż w tym rejonie dominują głównie kamienice, a nie wille z ogrodami. Obiekt wzorowany był na architekturze berlińskiej z tego okresu.

Łazarz jest trochę zapomnianym miejscem, podobnie jak Podgórze w Krakowie, gdzie jest to piękne miejsce, ale mało ludzi tam przychodzi i niewiele się dzieje. Łazarz ma bardzo ciekawą architekturę, ale niestety uległ stereotypowi, że jest tu niebezpiecznie. Warto tu przyjść, wybrać się do kawiarni, odwiedzić Park Wilsona czy zwiedzić Palmiarnię - przekonuje Sandra Grobelna, która oprowadzała po Łazarzu.

Środowy spacer ze "Stacją Poznań Główny" zakończył się przy kościele Matki Boskiej Bolesnej. Wcześniej uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że ówczesnej Szkole Powszechnej przy ul. Jarochowskiego odbyły się pierwsze lekcje w języku polskim, gdy trwały jeszcze walki o Poznań, a poręcze balkonów pobliskiej kamienicy przy zbiegu ulic Niegolewskich i Jarochowskiego, zaprojektowanej przez Władysława Czarneckiego zostały wykonane z rur gazowych.

O wycieczce dowiedziałam się z facebooka. Postanowiłam wybrać się na spacer po Łazarzu by dowiedzieć się nowych i ciekawych rzeczy. Łazarz jest dla mnie najciekawszą dzielnicą. Gdy przeprowadziłam się do Poznania poszłam pospacerować po mieście i trafiłam na Łazarz, zakochałam się w tym miejscu. Najbardziej podoba mi się Park Wilsona - uważa Iga Fojcik.

O wycieczce dowiedziałam się akurat z portalu lazarz.pl. Od 20 lat jestem mieszkanką Łazarza, zachwyca mnie ta dzielnica i chciałam się o niej dowiedzieć jak najwięcej. Zachwyca mnie architektura, urok kamienic i duża liczba zieleni. Nie chciałabym zamienić na Łazarza na inną dzielnicę. Dobrze byłoby, gdyby odnowione zostały niszczejące kamienice - sądzi Beata Rączkowska.

Zdarza mi się zwiedzać Poznań na własną rękę. Opinia o Łazarzu jest różna. Są głosy, że jest to miejsce odstraszające, podobnie jak Wilda. Zawsze mówiło się, że można tutaj "zarobić w gębę". Dobrze, że odbywają się takie spacery, zmieniają one opinie o tym miejscu. Zauważyłem, że pojawia się coraz więcej patroli. Przydałoby się również wyremontować kamienice, ale i tak lepiej wyglądamy w porównaniu do Krakowa, gdzie są tam bardziej obskurne kamienice - powiedział Kuba.

"Stacja Poznań Główny" już zadeklarowała, że niebawem zorganizuje kolejny "Spacer po Łazarzu".


Komentarze (1)

11-04-2013 15:22:29
morlock
Widziałem tą zwiedzającą Łazarz grupkę na wysokości parku Wilsona. Ciekawe czy dotarli pod cegłospad pod Zieloną Perełką.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: