
100-lecie Parafii Matki Boskiej Bolesnej
Na początku stycznia 100. urodziny obchodziła Parafia Matki Boskiej Bolesnej. Ponad 50 kapłanów koncelebrowało uroczystą mszę św., której przewodniczył ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Wcześniej parafianie mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami, którzy pełnili posługę w łazarskiej parafii. Najwięcej osób chciało porozmawiać z ks. Ryszardem Dycem, który przyjechał prosto z Niemiec, gdzie obecnie pracuje. Była to okazja do wspomnień przy kawie i poczęstunku. Następnego dnia najpopularniejsze polskie kolędy, pieśni patriotyczne i muzykę Johanna Straussa zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Miasta Poznania przy MPK. W trakcie koncertu, który odbył się z okazji 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej zaśpiewał także Karol Bochański, solista Teatru Wielkiego.
Walka o Gimnazjum 51
W listopadzie 2012 r. Wydział Oświaty przedstawił analizę wyników restrukturyzacji gimnazjów w roku szkolnym 2011/2012. Gimnazjum nr 51 przy ul. Potockiej znalazło się w kategorii najsłabszych z punktu widzenia przyjętych kryteriów - spadła m.in. liczba oddziałów. Rozważana była likwidacja szkoły. Pod koniec stycznia wiceprezydent Dariusz Jaworski poinformował, że nie będzie likwidacji Gimnazjum nr 51, jednak szkoła musi wdrożyć program naprawczy.
Ogród Łazarz powstał na festiwal teatralny Malta. Odwiedziła go Agnieszka Holland
Od lutego w ramach projektu "Generator Malta", realizowanego przy okazji festiwalu teatralnego Malta na skwerze przy ul. Potockiej, pomiędzy budynkami pod numerem 39 i 41 powstawał "Ogród Łazarz". Celem projektu było stworzenie miejsca do integracji mieszkańców, w którym będzie można wypocząć, spotkać się przy wspólnej kawie a także wziąć udział w warsztatach czy wspólnie obejrzeć projekcie filmowe.
Cel ten udało się osiągnąć. Najpierw wspólnie wybrano lokalizację "Ogrodu Łazarz", później posadzono pierwsze krzewy i drzewa, następnie zbudowano siedziska z palet, a także zamalowano bazgroły i szpecące graffiti na fragmencie ściany garaży. W miejscu tym powstała tablica, na której można malować kredą.
W czerwcu w "Ogrodzie Łazarz" pojawił się ponad 25-metrowy stół, przy którym zasiedli mieszkańcy, uczestnicy Malta Festival i zaproszeni goście. Na tą okazję każdy przygotował własnoręcznie przygotowaną potrawę. Były sałatki, chłodnik a także domowe ciasto.
W połowie lipca "Ogród Łazarz" odwiedziła słynna polska reżyser filmowa, teatralna i scenarzystka filmowa, Agnieszka Holland, która opowiadała również o swoim ostatnim filmie „W ciemności”, który był nominowany do Oskarów.
Pływalnia w Parku Kasprowicza w katastrofalnym stanie - baseny zostały zamknięte
Przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu, wysłużona aparatura do flirtowania i uzdatniania wody - pływalnia w Parku Kasprowicza jest w bardzo złym stanie technicznym. Po raporcie przygotowanym przez nadzór budowlany POSiR postanowił zamknąć baseny w Parku Kasprowicza. Jednak w marcu ustalono, że obiekt nie zostanie całkowicie zamknięty. Na remont obiektu miasto nie ma pieniędzy, nie wiadomo więc dalej stanie się z pływalnią.
"Dworcówce" stuknął wiek - poczta przy Dworcu Zachodnim ma 100 lat
Równo 100 lat temu, w kwietniu 1913 roku tuż obok Dworca Zachodniego otwarty został Cesarski Urząd Pocztowy Poznań 3 Dworcowy. Z okazji setnych urodzin w holu poczty przy ul. Głogowskiej 17 można oglądać jubileuszową wystawę, na której zobaczyć możemy m.in. stare wagi i datowniki pocztowe, okolicznościowe kartki i stemple związane z historią budynku, a także historyczne mapy i zdjęcia. Udostępniona została również kronika urzędu pocztowego.
Kazimierz Rafalik został Człowiekiem Roku Łazarza 2013
W trakcie uroczystego zakończenia 24 Dni Łazarza tytuł Człowieka Roku Łazarza 2013 otrzymał Kazimierz Rafalik - rzeźbiarz, fotografik, publicysta. Natomiast statuetki "Przyjaciel Łazarza" otrzymali: Bractwo Kurkowe Poznań 1253, Joanna Bilitz - nauczyciel WF w Szkole Podstawowej nr 9, współorganizator Łazarskiego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców i Łazarskiego Turnieju Koszykówki Dziewcząt, Lech Sadowski - dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych oraz Restauracja "Monidło".
Pociągi nie wjadą już na Targi - rozebrano kolejową bocznicę
MTP podjęły decyzje o likwidacji bocznicy kolejowej ze względu na budowę trasy PST do Dworca Zachodniego i ul. Głogowskiej. Przez cały lipiec i sierpień prowadzona była rozbiórka torów kolejowych, które pochodzą z 1899 roku. Szyny zostały pocięte na kawałki i przekazane m.in. do Muzeum Historii Miasta Poznania oraz na licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Po dwóch latach budowy PeSTka rusza na Dworzec Zachodni
4021 metrów torów i 8911 metrów trakcji - w niedzielę 1 września po dwóch latach budowy PeSTka rusza na Łazarz. Uroczystość otwarcia nowej trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego uświetniła parada z udziałem zabytkowych tramwajów i występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Poznania przy MPK. Nie mogło zabraknąć również tortu, który pokroił osobiście prezydent Ryszard Grobelny, a także wojskowej grochówki. Przez cały dzień poznaniacy tłumnie odwiedzali nowy przystanek PeSTki, który powstał w miejscu dawnego już peronu 7.
Nowe centrum handlowe Poznań City Center zakończyło 134-letnią historię dworca Poznań Główny
25 października zakończyła się 134-letnia historia dotychczasowego dworca kolejowego Poznań Główny. W tym samym dniu zostało otwarte nowe centrum handlowe - Poznań City Center, które ma 61 tys. m kw. powierzchni. Na trzech poziomach mieści się 230 sklepów i 35 barów, restauracji i kawiarni. Do dyspozycji klientów, a także pasażerów dworca jest parking na 1500 samochodów. Budowa centrum handlowego trwała dwa lata (rozpoczęła się w sierpniu 2011). Wraz z powstaniem nowego obiektu zmodernizowano również ulicę Matyi, zbudowano 2,5 km nowych dróg i 3 km ścieżek rowerowych. Całkowity koszt budowy wynosi 240 mln euro. W Poznań City Center pracę znalazło ponad 2,5 tys. osób.
Z kolei miesiąc później otwarto nowy dworzec PKS, który znalazł się w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym - obok dworca kolejowego, na najniższym piętrze centrum handlowego Poznań City Center.
Porządki na skwerze przy Głogowskiej/Hetmańskiej. Wyburzono willę z 1900 roku
W czerwcu 2011 roku wyburzono zabytkową willę, znajdującą się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, w której znajdował się salon sukien ślubnych. Pod koniec listopada do rozbiórki poszła sąsiednia willa z 1900 roku, mieszcząca się przy ul. Hetmańskiej 47. Na razie działka będzie stała pusta.
Za tydzień ostatni odcinek naszego cyklu "Taki był Łazarz", a od listopada powrócimy do cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic".
Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2012 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2011 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2010 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2009 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2008 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2007 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz... w 2006 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz.... w 2005 roku
ZOBACZ TAKŻE: Taki był Łazarz - 10 najważniejszych wydarzeń minionego 10-lecia
| Aktualności |
| najnowsze | najpopularniejsze |
· Miała być tylko częściowa rozbiórka, a powstał zupełnie nowy market
(10-12-2025 06:00)
· Najtańsza oferta o ponad 44 mln zł droższa od zakładanego budżetu – co dalej z przebudową Palmiarni?
(09-12-2025 06:35)
· "Ładne piórka"
(09-12-2025 01:06)
· Przy zbiegu ulic Szylinga i Bukowskiej stanie pomnik Żołnierzy Wyklętych
(03-12-2025 06:30)
· "Wuja Ceśku opowiada"
(03-12-2025 05:17)
· Zmarła Anna Świąder – nasza fotoreporterka odeszła nagle w wieku 35 lat
(11-08-2025 00:44)
· Niech się święci 1 maja...
(02-05-2025 01:10)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Blisko 2 tysiące kierowców przekroczyło "50-tkę" na Hetmańskiej
(13-01-2025 07:30)
· "Dziewiątka" i "dziesiątka" będą jeździć przez Łazarz
(02-10-2024 00:41)
| Niezapominajka |
lis
do 21-12-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Jarmark Świąteczny
gru
17:00
XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Koncert kolęd i wspólne śpiewanie kolęd
Kiermasz świąteczny
Wstęp wolny
do 18-01-2026
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra Premiery 2026 - Międzynarodowe Targi Rolnicze
lut
do 06-02-2026
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Budma - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Intermasz - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej
lut
do 27-02-2026
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Meble Polska - targi meblowe
| Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową:






















































