Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki był Łazarz... w 2012 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki był Łazarz... w 2012 roku
14-10-2015 00:25   Janusz Ludwiczak
Park Kasprowicza zazielenił się Irlandczykami - "na Arenie" powstało miasteczko dla kibiców, "czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską - zastraszają mieszkańców, odcinają im wodę i prąd, prezydent Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy zbudowany w dziewięć miesięcy – z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". Co tydzień przypominamy szerzej minione 10 lat. Wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy, sprawdzamy co dalej. W kolejnym odcinku cofamy się do 2012 roku.

Uczestnicy sztafety śladami Kazimierza Nowaka dotarli na Lodową
Po 800 dniach uczestnicy wyprawy po Afryce śladami Kazimierza Nowaka zostali najpierw powitani na dworcu, a później na rowerach pojechali na cmentarz Górczyński by złożyć kwiaty pod symbolicznym miejscem pamięci słynnego Poznaniaka, a na ulicy Lodowej obejrzeli mieszkanie, w którym mieszkał słynny podróżnik, który w ciągu pięciu lat samotnie przemierzył na rowerze, wielbłądzie, łódką i pieszo Czarny Ląd.

Wandale zdemolowali pomnik Krzysztofa Komedy. Naprawa rzeźby kosztowała uczelnię 15 tys. zł
W nocy z 17 na 18 marca nieznani sprawcy zdemolowali pomnik Krzysztofa Komedy, który znajdował się przed Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego. Policji do dziś nie udało się znaleźć sprawców zdarzenia, którym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. W maju pomnik przewieziony do Gdańska, gdzie przez cztery miesiące był naprawiany w pracowni autora pomnika Adama Dawczka Dębickiego. Pod koniec września rzeźba wybitnego pianisty i kompozytora stanęła przed budynkiem Centrum Kongresowo-Dydaktycznego i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej i została objęta monitoringiem. Naprawa rzeźby kosztowała uczelnię 15 tysięcy złotych.

Zmarł założyciel Dolorosy
W połowie marca w wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, emerytowany kapłan mieszkający w Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Był założycielem i dyrygentem chóru Dolorosa. 5 czerwca 2009 roku, podczas zakończenia obchodów 20. jubileuszowych Dni Łazarza otrzymał tytuł "Człowieka 20-lecia Łazarza" za całokształt zaangażowania w życie społeczności dzielnicy Łazarz. Ten tytuł specjalny został przyznany w roku 20.rocznicy wolnych wyborów i wolnej Polski oraz z okazji właśnie 20. jubileuszowych Dni Łazarza, największego i najstarszego dzielnicowego święta w Poznaniu. Natomiast 28 czerwca 2009 roku ks. Janusz Piotrowski obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich.

Protestanci strracili swojego gospodarza
Również w marcu po ciężkiej chorobie w wieku 64 lat zmarł ks. Tadeusz Raszyk, długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. We wrześniu proboszcz wspólnoty protestanckiej obchodził 30-lecie pracy w Poznaniu. Dzięki staraniom ks. Tadeusza Raszyka udało się w 2004 r. wybudować kościół Łaski Bożej i centrum parafialne przy ul. Obozowej (w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i sąsiedztwie Parku Manitiusa).

Prezydent Poznania otworzył Orlik przy Arenie. Uroczystość zakłócili anarchiści
W połowie kwietnia po sześciu miesiącach budowy prezydent Poznania Ryszard Grobelny otworzył kompleks boisk "Orlik", który powstał na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy hali Arena. Ceremonię otwarcia zakłócili anarchiści, którzy skandując "Grobelny do kontenera!" wyrazili swój protest wobec obecnej polityki mieszkaniowej i socjalnej prowadzonej przez miasto.

Przy kościele Św. Anny na Matejki spłonęły trzy samochody - możliwe podpalenie
W kwietniu spłonęły trzy samochody, które były zaparkowane na ulicy Matejki, w pobliżu kościoła Św. Anny. Możliwe, że było to podpalenie.

Tragiczne wypadki na łazarskich ulicach
W maju zmarł taksówkarz, który był jednym z uczestników wypadku, do jakiego doszło na skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej.
W lipcu na ulicy Wojskowej doszło do kolejnego tragicznego wypadku. Motocyklista zderzył się z dwoma samochodami osobowymi. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
W grudniu na ulicy Głogowskiej pod wyjeżdżający z zajezdni tramwaj linii nr 18 wpadła 20-letnia dziewczyna. Kobieta najprawdopodobniej poślizgnęła się i wpadła prosto pod "osiemnastkę". Według świadków 20-latka spieszyła się na tramwaj.

Prezydent Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy zbudowany w dziewięć miesięcy
Po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy. W trakcie uroczystości Prezydent Komorowski stwierdził, że Poznań jest miastem jego dzieciństwa. Wielokrotnie bywał na Łazarzu, gdzie przy ul. Małeckiego mieszkali jego dziadkowie.

Sklepikarz z Głogowskiej zamienia się w "szeryfa"
Marek Obtułowicz, który prowadził sklep "Mikrus" przy ul. Głogowskiej postanowił sprawców kradzieży nagrywać kamerą, a filmy zamieścił w internecie. Właściciel sklepu twierdzi, że w ciągu sześciu lat prowadzenia działalności przy ul. Głogowskiej 54 stracił od 6 do 10 tysięcy złotych wskutek kradzieży. Rzucano w niego nawet butelką, sprawcy niszczyli również sklepową witrynę. W połowie sierpnia Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald umorzyła sprawę kradzieży w sklepie spożywczo-monopolowym "Mikrus" przy ul. Głogowskiej 54. Według prokuratury w zdarzeniu nie dopatrzono się czynu zabronionego. W końcu sklepikarza odwiedza poseł Janusz Palikot i obiecuje pomoc, jednak Marek Obtułowicz ostatecznie zamyka swój sklep i rusza w Polskę pomagać innym osobom będącym w podobnej sytuacji.
Wiosną tego roku Marek O., słynny "Szeryf Internetu" i sklepikarz z Głogowskiej został w powtórnym procesie nieprawomocnie skazany na karę 3,5 roku więzienia. 61-latek, który był podejrzewany za oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka" musi również zwrócić 140 tysięcy złotych, które wyłudził.

Park Kasprowicza zazielenił się Irlandczykami - "na Arenie" powstało miasteczko dla kibiców
Przez dwanaście dni na terenie Parku Kasprowicza i w hali Arena działał Fan Camp, czyli miasteczko dla kibiców z polem namiotowym, na terenie którego przebywało nawet 2,5 tysiąca Irlandczyków. Kibice, wśród których byli głównie Irlandczycy, a także grupka Chorwatów i Włochów w Arenie na dużym ekranie oglądała mecze. Natomiast na terenie Parku Kasprowicza znajdowała się strefa noclegowa - pole namiotowe oraz pole kamperowe. Na terenie Fan Campu mieściła się również strefa gastronomiczna, polowy bank i kiosk, a także sklepy, w których można było kupić gadżety i pamiątki związane z Euro 2012. Nie zabrakło też punktu informacji turystycznej.

Targi zburzyły pawilon z 1978 roku i zbudowały największą w Polsce sale widowiskowo-kongresową na 2 tysiące widzów
Na początku roku na MTP wyburzono pochodzący z 1978 roku pawilon 14a. W miejscu "czternastki" powstanie park i parking. Pod koniec 2012 roku koncertem Macy Gray uroczyście otwarto zmodernizowane centrum kongresowe i Salę Ziemi, która może pomieścić 2 tysiące widzów.

"Czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską - zastraszają mieszkańców, odcinają im wodę i prąd
W maju zrobiło się głośno o mieszkańców kamienicy przy ul. Stolarskiej 2. Administratorzy zaczynają zastraszać lokatorów, którzy w skrzynkach znajdują robaki, a przed wejściem do budynku szarfę z napisem "Ostatnie pożegnanie". Ich mieszkania są zalewane wodą, a stropy przewiercane. W końcu lokatorzy zostają pozbawieni wody, prądu i innych mediów. W ich obronie stają anarchiści, którzy w październiku organizują "demonstrację", która przeszła ulicami dzielnicy.

Na Targach powstała piaszczysta plaża
W wakacje na terenie MTP usypano 850 ton piasku - gdzie na blisko 2 tys. m kw. powierzchni powstało boisko do gry w siatkówkę, piłkę nożną czy badmintona. Natomiast dla dzieci stworzono ogromną piaskownicę, w której będzie można poszukać skarbów, stawiać babki czy budować zamki z piasku. Chętni mogli poopalać się na leżakach lub poleżeć pod parasolami, a ochłody dodały kurtyny wodne.

Poznań Maraton (prze)biegł przez Łazarz
Ponad 5700 zawodników zmierzyło się w połowie z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. Po raz pierwszy w historii poznańskiego maratonu trasa miała jedną pętlę i prowadziła przez Łazarz - przez Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Arciszewskiego, Hetmańską oraz Mostem Dworcowym, Roosevelta i Bukowską na Plac Marka, na MTP, gdzie zlokalizowana była meta.

Lodowe rzeźby przed dworcem
W grudniu na kładce łączącej Most Dworcowy z nowym budynkiem dworca kolejowego powstawały rzeźby z lodu. Najpierw powstała rzeźba, przedstawiająca słynnego poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka z rowerem. Tydzień później stanęła Królowa Śniegu. Jedna z rzeźb nie utrzymała się zbyt długo - nie z powodu pogody. Kilku młodych sprawców zniszczyło rzeźbę.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: