Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki był Łazarz... w 2011 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki był Łazarz... w 2011 roku
04-10-2015 20:16   Janusz Ludwiczak
W autobusie linii 79 jadącym ulicą Hetmańską zaczyna rodzić pasażerka. Jednego czerwcowego dnia wyburzona została różowa willa, znajdująca się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Tramwaje nocują na Hetmańskiej "pod chmurką". Przez ponad trzy godziny 30 strażaków gasiło pożar zabytkowej "sołtysówki". 50-tonowy dźwig przewrócił się na budowie nowego dworca. Jedna ofiara - operator był pijany – z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". W każdą niedzielę przypominamy szerzej minione 10 lat. Wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy, sprawdzamy co dalej. W kolejnym odcinku cofamy się do 2011 roku.

Pod koniec 2011 roku Łazarz liczy 35 506 mieszkańców - o ponad 10 tysięcy mniej niż w 2000 roku.


Osiedle Targowe połączyło się ze Św. Łazarzem. Wybraliśmy nowych radnych

Z początkiem 2011 roku weszła w życie reforma rad osiedli, dzięki której Osiedle Targowe zostało zlikwidowane, a w jego miejscu powstało Osiedle Św. Łazarz, którego zasięg został poszerzony aż do ulicy Bukowskiej. 20 marca odbyły się wybory osiedlowe do nowej Rady Osiedla Św. Łazarz. Frekwencja wyniosła zaledwie 4,05%. Do urn poszło zaledwie 1 206 osób z 29 805 uprawnionych do głosowania.


Pasażerka rodzi w autobusie. Policja odbiera poród na dworcu

Gdy jadący ulicą Arciszewskiego w kierunku Dębca autobus linii nr 79 zbliżał się do skrzyżowania z ul. Hetmańską i Reymonta jedna z pasażerek zaczęła... rodzić. Do nietypowego zdarzenia doszło w kwietniu. Na miejsce wezwana została karetka pogotowia, która przewiozła kobietę do kliniki Św. Rodziny przy ul. Jarochowskiego. Godzinę po zdarzeniu na świat przyszedł zdrowy chłopczyk.

Z kolei we wrześniu czekająca na pociąg na peronie 4 młoda kobieta zaczęła rodzić. Na miejsce wezwano pogotowie, a rodzącą przeniesiono do przedsionka, znajdującego się w komisariacie kolejowym. Zanim na dworzec dotarła karetka, na świat przyszedł zdrowy, ważący ponad 4 kg chłopak. Poród odebrała policjantka z komisariatu kolejowego, pomagali jej inni funkcjonariusze. Matka wraz z dzieckiem została przewieziona do szpitala ginekologiczno-położniczego przy ul. Polnej.


Palmiarnia obchodziła 100-lecie

W maju sam Prezydent Poznania Ryszard Grobelny zainaugurował obchody 100-lecia Palmiarni. W Muszli Koncertowej wystąpił zespół Strefa Zero. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni, który zakończył się pożarem. Natomiast w czerwcu odbyła się impreza rekreacyjna "Palmiarnia na sportowo". Tydzień później przed Palmiarnią przeprowadzona została akcja "Krewni Euro".


Samolot runął na targach, na Głogowskiej przewrócił się tramwaj

Katastrofa! 21 czerwca chwilę po godz. 22 na terenie targów runął samolot, lecący na lotnisko Ławica. Siła uderzenia była tak wielka, że zniszczone zostały pobliskie budynki, a jadący w kierunku ulicy Hetmańskiej tramwaj zderzył się z samochodem. Wypełniony po brzegi drugi wagon tramwaju typu 105N przewrócił się na ziemię. To na szczęście tylko ćwiczenia, które prowadzone były związku z przygotowaniami do Euro 2012.


Willa z salonem sukien ślubnych przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej przeszła do historii

Jednego czerwcowego dnia wyburzona została różowa willa, znajdująca się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Niegdyś mieścił się w niej salon sukien ślubnych.

Budynek ten, który został zbudowany ok. 1900 roku był wpisany do rejestru zabytków. Willa ta miała być wyburzona już w 1998 roku, gdy planowano na działce w obrębie ulic Głogowskiej, Chociszewskiego, Kasprzaka i Hetmańskiej wybudować biurowiec. Jeszcze w latach 90. przez środek działki prowadziła ścieżka, a przy niej znajdował się mini plac zabaw z kilkoma huśtawkami. Pod koniec lat 90. pusty plac zostaje odgrodzony i powstaje na nim strzeżony parking.

O różowej willi, w której mieścił się salon sukien ślubnych jest znów głośno w 2008 roku, kiedy to Miejska Konserwator Zabytków, Maria Strzałko nie wyraża zgody na rozbiórkę budynku, proponując inwestorowi, spółce Giant wkomponowanie zabytku w nowy projekt. Inwestor nie godzi się na takie rozwiązanie i kieruje sprawę do ministerstwa.

Według planów inwestora, spółki Giant na terenie półhektarowej działki ma powstać Hotel Giant Palace. Sęk w tym, że obiekt ten miał powstać już na Euro 2012. Póki co inwestor otrzymał tylko pozwolenie na rozbiórkę willi. Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania wydał też warunki zabudowy.


Tragiczne wypadki: Kobieta wpadła pod pociąg, dwie osoby zginęły w pożarze mieszkania, rowerzysta i pieszy zginęli pod kołami tramwaju

W roku 2011 doszło do kilku wypadków, które zakończyły się ze skutkiem śmiertelnym. W lutym na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Wyspiańskiego 31-letni mężczyzna wpadł pod jadący tramwaj, zjeżdżający do zajezdni. Pieszy poniósł śmierć na miejscu. W maju na ul. Przybyszewskiego przy skrzyżowaniu z Marcelińską 60-letni rowerzysta zmarł po potrąceniu przez tramwaj. Natomiast w czerwcu ok. 50-letnia kobieta poniosła śmierć na Dworcu Głównym. Z niewyjaśnionych przyczyn wpadła pod pociąg.


Łazarz bez tramwajów i komunikacyjny zawrót głowy - początek remontów i inwestycji na Euro2012

We wrześniu rozpoczęło się kilka inwestycji drogowych (remont Ronda Jeziorańskiego i ul. Roosevelta). Mieszkańcy północnego i zachodniego Łazarza musieli przesiąść się do autobusów "za tramwaj", które przez pierwsze tygodnie stały w gigantycznych korkach. Równocześnie rozpoczęła się budowa szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej.


Hetmańska jak wielka zajezdnia. Tramwaje nocują pod "chmurką" {WIDEO}

Od listopada przez pół roku, co noc ponad 40 tramwajów nocuje na ulicy Hetmańskiej "pod chmurką". Wszystko z powodu remontu Ronda Jeziorańskiego i ulicy Grunwaldzkiej. Tym samym odcięty został dojazd do tzw. "torów odstawczych" przy ul. Budziszyńskiej, które pełniły rolę zajezdni. Codziennie między godz. 23 a 4 sznur bimb ciągnie się na ulicy Hetmańskiej pomiędzy Arciszewskiego i Głogowską oraz od Dmowskiego do Kolejowej. Tak było aż do końca kwietnia.


Pożar zabytkowej "sołtysówki"

Przez ponad trzy godziny 30 strażaków gasiło pożar zabytkowej wilii dawnego sołtysa ówczesnej wsi Łazarz przy ul. Głogowskiej, do którego doszło we wrześniu. Kłęby dymu zasnuły okolicę ulicy Głogowskiej ograniczając widoczność. Ulica Głogowska przez ponad godzinę była nieprzejezdna dla samochodów.


50-tonowy dźwig przewrócił się na budowie nowego dworca. Jedna ofiara - operator był pijany

12 grudnia na budowie nowego budynku dworca głównego przewrócił się dźwig. Po wypadku operator dźwigu uciekł z miejsca wypadku. Policjantom udało zatrzymać się dźwigowego, który miał 2,74 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ramię dźwigu runęło na znajdujących się na budowie pracowników. Jeden mężczyzna spadł z wysokości 4 metrów. Początkowo podejrzewano, że ma złamaną nogę. Okazało się jednak, że ma uszkodzone więzadła. Drugi mężczyzna, którego przygniótł dźwig zmarł w szpitalu niecałe cztery godziny po wypadku. Prokuratura postawiła dźwigowemu zarzut spowodowania katastrofy budowlanej ze skutkiem śmiertelnym. 52-letni Tadeusz M. został aresztowany.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: