Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki był Łazarz... w 2010 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki był Łazarz... w 2010 roku
27-09-2015 19:11   Janusz Ludwiczak
Pożar zabytkowych trybun Energetyka, seria wypadków na łazarskich ulicach - w tym kilka śmiertelnych, szpital ortopedyczny na Gąsiorowskich po blisko 100 latach zostaje zlikwidowany – z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". W każdą niedzielę przypominamy szerzej minione 10 lat. Wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy, sprawdzamy co dalej. W kolejnym odcinku cofamy się do 2010 roku.

Pięć lat temu na Łazarz liczył 36 064 mieszkańców (Osiedle Św. Łazarz - 28 844, Osiedle Targowe - 7 220) - o 4,1 tysiąca mniej niż pięć lat wcześniej (w 2005 r. - 40 174). Dla porównania w 2000 roku na Łazarzu zamieszkiwało 45 730 osób.


Kolejny rok pechowej Głogowskiej

Podobnie jak 2009 rok w kolejnym roku nie było miesiąca, w którym nie doszłoby do awarii wodociągowej i powstania dziury na ulicy Głogowskiej i w jej okolicach. W lutym pomiędzy ulicą Strusia a Kanałową doszło do awarii przyłącza wodociągowego. Przez kilka godzin okoliczni mieszkańcy nie mieli w kranach wody.

W kwietniu na ulicy Głogowskiej znów zapadła się ziemia. Na odcinku pomiędzy ulicami Śniadeckich, a Berwińskiego znaleziono puste miejsca pod torowiskiem. Możliwe, że były to dziury wskutek obniżenia się gruntu. Tramwaje kierowane były objazdem przez Hetmańską, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką. Od skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej do Ronda Kaponiera kursowały trzy autobusy zastępcze "za tramwaj". O zmianach tras pasażerów MPK na przystankach Głogowska/Hetmańska i przy Dworcu Zachodnim informowali na bieżąco pracownicy Nadzoru Ruchu MPK.

1 sierpnia tym razem na ulicy Głogowskiej pękła rura. Tramwaje znów skierowano objazdem przez Rondo Jeziorańskiego, a główną ulicą Łazarza jeździły autobusy zastępcze "za tramwaj". Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa rura wody miejskiej. Po zlokalizowaniu zaworu głównego pracownicy Aquanet zamknęli wodę dla części Łazarza. Utrudnienia trwały na szczęście tylko jeden dzień.

Za to w listopadzie w jezdni na odcinku pomiędzy Potockiej a Stablewskiego powstały dwie dziury w jezdni wskutek awarii przyłącza wodociągowego. Awaria nie spowodowała zmian w kursowaniu tramwajów. Zwężona była jedynie jedna nitka w kierunku centrum.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wody pozbawieni zostali mieszkańcy okolic ulicy Śniadeckich, Gąsiorowskich i fragmentu Głogowskiej. Na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Śniadeckich, 26 grudnia po godz. 3 pękła rura 450 mm. Aby usunąć awarię ekipy Aquanetu musiały wstawić 6-metrowy odcinek nowej rury. Prace prowadzone były przez cały II dzień świąt i następny dzień.


Seria wypadków na łazarskich ulicach, w tym kilka śmiertelnych

Co kilka tygodni dochodziło do poważnych wypadków na łazarskich ulicach. Kilka z nich skończyło się śmiertelnym skutkiem. W marcu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Bukowskiej został potrącony 87-letni mężczyzna, który przechodził na przejściu dla pieszych. Zmarł kilka godzin później w szpitalu.

Parę tygodni temu, 1 kwietnia na Moście Dworcowym kierowca samochodu marki BMW potrącił śmiertelnie 27-letnią rowerzystkę. Natomiast 29 maja opodal, na ul. Roosevelta przy skrzyżowaniu z Mostem Dworcowym 22-letnia motocyklistka zginęła, po uderzeniu w barierkę przystanku tramwajowego.

Z kolei we wrześniu 50-letnia kobieta zginęła na przejściu dla pieszych, na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Kasprzaka.


Galeria "Na Strychu" świętuje 5-lecie i znika z kulturalnej mapy Łazarza

5-lecie swojej działalności obchodziła Galeria "Na Strychu" Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury. Niestety musiała wyprowadzić się z poddasza budynku dawnej komendy przy ulicy Wyspiańskiego 7.


Dwa napady na kantory. Sprawców nie złapano

W marcu dochodzi do napadu na placówkę SKOK. Bandyta terroryzując pracowników zażądał wydania pieniędzy. Nie wiadomo ile pieniędzy rabuś zdołał ukraść. Sprawcy nie udało się odnaleźć.

Z kolei we wrześniu doszło do napadu na kantor na ulicy Głogowskiej, przy Rynku Łazarskim. Dwóch zamaskowanych mężczyzn napadło na właściciela kantora, który wchodził do lokalu. Jeden ze sprawców miał przy sobie nóż. Ukradli pieniądze i uciekli z miejsca zdarzenia. Nie wiadomo, jaką kwotę ukradli bandyci.


110.rocznica przyłączenia Łazarza do Poznania

1 kwietnia minęła 110.rocznica od momentu przyłączenia ówczesnej wsi Łazarz do miasta Poznania. Równocześnie mija 110 lat, od kiedy Łazarz stał się dzielnicą Poznania. Z tej okazji zorganizowana została akcja zbierania pamiątek: starych zdjęć, pocztówek, map i nie tylko, które zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie z okazji jubileuszu. Ponadto w Szkole Podstawowej nr 26 odbył się tydzień tematyczny, w trakcie którego dzieci poznały historię dzielnicy, dowiedziały się o wielu znanych osobistościach, którzy mieszkali na Łazarzu, a także musieli wykonać hasło promujące dzielnicę oraz wybrali się na spacer do wyznaczonych miejsc.

Z okazji 110. rocznicy przyłączenia Wildy, Jeżyc, Górczyna i Łazarza do Poznania odbył się turniej piłki nożnej pomiędzy dzielnicami. O jubileuszu dzielnicy pamiętali też organizatorzy Gry Miejskiej, którzy zorganizowali "Tryptyk Miejski". Uczestnicy gry musieli najpierw odebrać kartę startową, a potem podążać za śledczym uważnie czytając opisy, wskazówki i zdjęcia zlokalizowane w czternastu punktach dzielnicy.


Pożar stadionu "Energetyk" przy Arenie - spaliły się zabytkowe trybuny

9 jednostek straży pożarnej gasiło pożar dawnego stadionu Energetyka w pobliżu Areny, do którego doszło 8 kwietnia. W wyniku pożaru spaliła się drewniana trybuna stadionu. Przez prawie trzy godziny ulica Reymonta była częściowo wyłączona z ruchu, a kłęby dymu wskutek pożaru widoczne były od Ronda Jeziorańskiego, aż po Grochowską i zachodnią część Łazarza. Dwa tygodnie po pożarze rozpoczęła się rozbiórka pozostałości zabytkowych trybun.


Lech Poznań zostaje mistrzem Polski. Setki kibiców przemaszerowało ulicą Grunwaldzką

W maju 2010 r. Kolejorz został Mistrzem Polski. Po zakończeniu meczu z Zagłębiem Lubin kibice Lecha przemaszerowali ze stadionu miejskiego przez ulicą Grunwaldzką i centrum na Stary Rynek. Tą samą trasą przejechali też piłkarze mistrzowskiego Lecha Poznania.


Z kościoła Matki Boskiej Bolesnej do kościoła Św. Anny przeszła jedna, wspólna procesja Bożego Ciała

Po raz pierwszy w historii jedna wspólna procesja Bożego Ciała przeszła w czwartek z kościoła Matki Boskiej Bolesnej ulicami Łazarza do kościoła Św. Anny. Procesja wyruszyła po nabożeństwie o godz. 17, które zostało odprawione w kościele Matki Boskiej Bolesnej i przeszła ulicami Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynkiem Łazarskim, Głogowską, Sczanieckiej, Kasprzaka i Matejki na teren kościoła Św.Anny. Na trasie procesji wierni zatrzymali się przy czterech ołtarzach, które zlokalizowane były na ulicy Dmowskiego, Rynku Łazarskim, przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej i Kasprzaka oraz pod kościołem Św.Anny.


Policjanci przeprowadzają się do nowej siedziby w dawnych koszarach przy Szylinga

Po generalnym remoncie i trzech latach renowacji uroczyście otwarto w przededniu Święta Policji siedzibę Komendy Miejskiej Policji, która mieści się w budynku dawnych koszar przy ulicy Szylinga.

W nowej siedzibie mieści się większość wydziałów, które do tej pory zlokalizowane były w kilku punktach miasta. Już od miesiąca na Szylinga pracują policjanci z drogówki, prewencji, kryminalistyki i kilku innych sekcji.


Szpital ortopedyczny na Gąsiorowskich zostaje zlikwidowany

1 listopada zlikwidowane zostało Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej. Tym samym z ulicy Gąsiorowskich po prawie stu latach istnienia znika szpital ortopedyczny.

Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej od listopada zostaje przeniesione do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej. Dzięki temu wielkopolski Urząd Marszałkowski zaoszczędzi kilka milionów złotych rocznie. Pacjenci szpitala ortopedycznego na Gąsiorowskich mieli bardzo dobrą opinię o lecznicy. Zadowoleni byli z opieki medycznej, chwalili sobie odczuwalną rodziną atmosferę, dzięki której zapominali o chorobie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: