Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki był Łazarz... w 2007 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki był Łazarz... w 2007 roku
09-09-2015 07:47   Janusz Ludwiczak
Z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". Przypominamy szerzej minione 10 lat. Wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy, sprawdzamy co dalej. W trzecim odcinku cofamy się do 2007 roku.

W 2007 roku Łazarz liczy 38 326 mieszkańców (Osiedle Św. Łazarz - 30 691, Osiedle Targowe - 7 635). W ciągu jednego roku dzielnica wyludniła się o ponad tysiąc mieszkańców (dokładnie 1076, dla porównania w 2006 roku Łazarz liczył 39 402 mieszkańców).

9 czerwca, w sobotnie popołudnie zaczął wydobywać się dym w kamienicy przy ul. Kanałowej 13. Do szpitala trafiły dwie osoby, ewakuowano 60 mieszkańców budynku i sąsiednich kamienic.

Spłonęło całe poddasze czteropiętrowej kamienicy, na którym znajdowało się kilka mieszkań. Na miejscu pojawiło się ponad 10 jednostek strażackich, w tym specjalne drabiny umożliwiające prowadzenie akcji ratunkowej na dużych wysokościach. Strażacy musieli także m.in. zerwać sporą część dachu, bowiem spadające na ziemię dachówki uszkodziły kilka parkujących samochodów pod kamienicą.

Ewakuowanymi mieszkańcami zaopiekowali się pracownicy Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Na miejsce podstawiono też autobus MPK, który zawiózł 40 poszkodowanych do domu interwencji kryzysowej w Chybach pod Poznaniem. Reszta trafiła do swoich rodzin.

W czerwcu w 26 punktach Łazarza stanęły budowlane płotki a na nich fotografie autorstwa Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego, dziennikarza telewizyjnego - przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały 40 lat temu.

Plenerowa wystawa "Mój Łazarz 1967" była dostępna m.in. na Rynku Łazarskim, przy skrzyżowaniu Hetmańskiej i Kolejowej, Dmowskiego i Stablewskiego, Głogowskiej (przy Gąsiorowskich, Chłodnej, Rynku Łazarskim, Potockiej, Stablewskiego i Hetmańskiej), w Parku Kasprowicza i wielu innych miejscach.

Z okazji 18. Dni Łazarz portal lazarz.pl przygotował dla wszystkich mieszkańców Łazarza i Poznania nie lada atrakcję. W sobotę, 2 czerwca od 10:00 do 12:00 można było zobaczyć panoramę Poznania i Łazarza z wieży kościoła Św.Anny przy ul. Matejki. Poznań z góry obejrzało prawie 100 osób.

Z okazji Dni Łazarza przygotowaliśmy również wycieczkę do schronu przeciwlotniczego w Parku Wilsona. Po bunkrze oprowadzała przewodnik PTTK – Barbara Blicharska, a uczestnicy wycieczki mogli się dowiedzieć, że służył on podczas II wojny światowej mogło się w nim pomieścić nawet 400 niemieckich matek z dziećmi. Schron zwiedziło ponad 60 osób.

W sierpniu doszło do tragedii w kamienicy przy ul. Matejki 57. W poniedziałek, trzynastego z czwartego piętra wyskoczył 51-letni mężczyzna, który wcześniej zabił swoją 28-letnią córkę i doprowadził do śmierci wnuka. Wiadomo, że sprawca tragedii był chory psychicznie. 21 sierpnia, czyli w dniu, kiedy pochowano jego córkę i wnuka miało dojść do sprawy, w której sąd miał skierować 51-letniego Zenona K. do szpitala psychiatrycznego.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: