Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już 10 lat jesteśmy dla Was - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już 10 lat jesteśmy dla Was
19-08-2015 03:54   Janusz Ludwiczak
Ponad 9 tysięcy artykułów, blisko 242 tysiące zdjęć, ponad 20 GB plików zdjęć i materiałów graficznych, 16 354 komentarzy internautów, prawie 45 tys. otrzymanych maili i każdego dnia 145 tys. odsłon - poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL kończy 10 lat!

Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. Będąc już po maturze i ukończonym technikum (o dziwo drogowym) chciałem sprawdzić umiejętności tworzenia stron internetowych. Wpadł mi do głowy pomysł stworzenia strony internetowej o własnym podwórku, okolicy, w której się wychowałem. Wbrew pozorom nie miał to być portal, a zwykła strona internetowa, aktualizowana sporadycznie, od czasu do czasu. Gdy strona pojawiła się w internecie zacząłem otrzymywać wiele e-maili, w których gratulowano mi pomysłu. Odezwała się nawet jedna pani z Chicago, która domagała się jak najwięcej zdjęć, chciała wiedzieć co słychać na Łazarzu, który opuściła kilka lat temu. Później stroną zainteresowały się dwie poznańskie gazety, które o niej napisały. I tak pomału strona, którą pierwotnie nazwałem ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy zaczęła się rozrastać, aż powstał z tego portal lazarz.pl. Tworząc stronę chciałem, by był to niezbędnik każdego Łazarzanina. Nie miał to być kolejny poznański serwis, portali miejskich jest już dużo. Miała to być strona poświęcona najbliższej okolicy, ludzie chcą wiedzieć co się dzieje wokół nich.

Już rok później, z okazji 1.urodzin odbyła się wycieczka dla internautów i mieszkańców do bunkra (schronu) pod Parkiem Wilsona. Nie spodziewałem się wtedy wizyty ponad 200 gości. We wrześniu przeprowadziłem kolejną wycieczkę pokazując Łazarz od kuchni - tym razem do zajezdni tramwajowej przy Głogowskiej. To jednak nie jedyne zorganizowane przez portal lazarz.pl wycieczki. 2 czerwca 2007 roku z okazji 18.pełnoletnich Dni Łazarza po raz pierwszy w historii było można zobaczyć panoramę Poznania z wieży kościoła Św.Anny.

Po dwóch latach działalności strony w kwietniu 2007 roku ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy przekształcił się w lazarz.pl. Powodów było kilka - mylenie nazwy strony z jedną z sieci handlowych (Lidl) oraz partii politycznych (LiD - Lewica i Demokraci). Po za tym nazwa lazarz.pl była prostsza do zapamiętania. Czy wyobrażają sobie Państwo dziś, aby portal miał aż tak długą nazwę?

Wspólnie z Państwem wyłonić Herb i Logo Łazarza (które w późniejszym okresie stało się oficjalnym logo naszego portalu) i przeprowadzić wiele spotkań w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", podczas którego można było pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom.

Co roku z okazji Dni Łazarza przeprowadzany jest konkurs "Krzyżówka Łazarska". Pod koniec każdego roku przygotowywany ilustrowany "Kalendarz Łazarski". Zachęcam do stworzenia wspólnie 10. jubileuszowego kalendarza. Zapraszam do nadsyłania swoich zdjęć, fotografii, a także rysunków, grafik i innych materiałów przedstawiających dzielnicę Łazarz, która w 2015 roku obchodzi 115. rocznicę przyłączenia do Poznania.
Wśród nadesłanych Państwa zgłoszeń, 12 najlepszych wybranych przez jury, składającego się z fotografa, grafika, plastyka i naszej redakcji zostanie zamieszczonych w "Kalendarzu Łazarskim 2016". Laureaci otrzymają również nagrody specjalne. Dodatkowe nagrody rozlosujemy też wśród pozostałych zgłoszeń.
Na Państwa materiały czekamy do końca października pod adresem e-mail: kalendarz@lazarz.pl. Nagrody czekają!

W 2009 roku udało się zorganizować dwa plebiscyty, podczas których mogli Państwo głosować na "TRZY PEREŁKI ŁAZARZA" oraz "BIAŁEGO i CZARNEGO ŁAZARKA". Na wzór Siedmiu Cudów Świata i Polski wyłoniliśmy Trzy Perełki Łazarza - mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić także wśród turystów. Najwięcej głosów otrzymały: Park Wilsona, Palmiarnia, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, secesyjne kamienice przy ulicy Matejki, Rynek Łazarski oraz Targi. Miejsce pierwsze przyznaliśmy ze względu na zbliżoną liczbę głosów i lokalizacje po równo Parkowi Wilsona z Palmiarnią, a dwoma pozostałymi Perełkami Łazarza zostały według Państwa głosów Kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice wzdłuż ulicy Matejki.

Jednym z największych sukcesów portalu lazarz.pl jest przyczynienie się do powstania tak oczekiwanego przez wielu mieszkańców, szczególnie najmłodszych, placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona.
Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. W sumie udało nam się zebrać prawie 900 podpisów (dokładnie 877), które przekazaliśmy na ręce Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Od samego początku przez minione już 10 lat poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową, moją skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób (m.in. fotoreportera Tomasza Nowaka oraz Roberta Tokarza, informatyka-korektora) i kilku instytucji.

W kwietniu 2013 roku Kapitała Konkursu "Dziennikarskie Koziołki" wyróżniła portal lazarz.pl w kategorii "Redakcja". Nagrodę wręczyli: prof. Tadeusz Wallas - kierownik Zakładu Kultury Politycznej UAM oraz Tomasz Dymaczewski - Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

W maju tego roku na zakończenie 26. Dni Łazarza otrzymałem tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2015". Nagrodę tą w latach ubiegłych otrzymali między innymi: ks. prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. prałat Eugeniusz Antkowiak (2006) czy ks. Marcin Ciesielski (2008), harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Józef Żeleński (2010), Izabella Hermanowska (2011), Kazimierz Rafalik (2013). W roku ubiegłym tytuł "Człowiek Roku Łazarza" otrzymał Jacek Hałasik - redaktor Radia Merkury, znawca gwary poznańskiej.

To jest tytuł, który docenia pracę człowieka na rzecz lokalnego środowiska jakim jest Łazarz, pracę pozytywistyczną, która ma na celu dobro wspólne, bez patrzenia własnego interesu. Do tej nagrody laureata może zgłosić każdy mieszkaniec. Laureat podjął się dzieła, wydawałoby się nie do wykonania przez jedną osobę. Każdy z Państwa, kto chce wiedzieć co dzieje się nie tylko w dzielnicy może zajrzeć do portalu lazarz.pl. Sam mam go dodanego do ulubionych stron. Janusz Ludwiczak samodzielnie założył ten portal, prowadzi go, jest dziennikarzem, redaktorem i robi to bardzo dobrze. Życzymy panu Januszowi wytrwałości, by dalej ten portal funkcjonował, jednoczył lokalną społeczność i przynosił chwalę mieszkańcom Łazarza – powiedział Jerzy Babiak, przewodniczący Rady "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Chciałbym bardzo podziękować Kapitule. Nagroda Człowiek Roku Łazarza 2015 traktuję jako docenienie mojej 10-letniej pracy. Zakładając w sierpniu 2005 roku stronę internetową, nie sądziłem, że przetrwa tak długo i zrodzi się z niej duży portal internetowy. Podziękowania te należą się przede wszystkim dziesiątkom, a nawet setkom Czytelników i Mieszkańcom zaglądającym na portal - czyli Państwu, bo bez Was lazarz.pl nie miałby sensu istnieć.

Na zakończenie podziękowania należą się również Państwu, bo dzięki Wam istnieje ten portal. Mogą Państwo sami współredagować portal lazarz.pl dzięki Kontaktowej Platformie Czytelników (24@lazarz.pl). Od sierpnia 2007 roku otrzymaliśmy od Państwa kilkadziesiąt informacji i zdjęć o wypadkach, zdarzeniach i innych wydarzeniach w dzielnicy. Tworząc razem z nami, pomagamy innym. Cieszę się, że dzięki portalowi lazarz.pl udało się odnaleźć niejednego zaginionego kota czy rozwiązać problem.
Redakcja portalu lazarz.pl pragnie podziękować też wszystkim instytucjom i partnerom za dotychczasową współpracę i ułatwienie pracy przy tworzeniu serwisu.

Przy obecnej sytuacji gospodarczej i rynku mediów prowadzenie portalu zwłaszcza przez tak małe grono redakcyjne nie jest rzeczą łatwą. Nie wiadomo jak jeszcze długo, ale nie poddaje(my) się, dlatego nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra - a właściwie klawiatury, a także reklamodawców, sponsorów i inwestorów (by chociaż uzbierało się na domenę i serwer). Jednym z przykładów jest chociażby wydanie "Łazarz-ówki", czyli gry planszowej. Niestety odpowiedź firm i instytucji była kiepska. Projekt nie został przekreślony, zostanie zrealizowany, ale na skromniejszą skalę. Łazarz zamieni się w planszę w najbliższych tygodniach. Wydanie "Łazarz-ówki" planowane jest jesienią. O szczegółach będziecie Państwo informowani.

Z okazji 10-lecia lazarz.pl przygotowujemy również kilka innych niespodzianek. Jedną z nich jest delikatny lifting strony głównej, na której będzie zamieszczanych więcej informacji. Pojawiły się również większe zdjęcia i czcionka. Wkrótce ruszy także wersja mobilna portalu.

Zaprosiliśmy również znanych Łazarzan i Poznaniaków do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku?

I jeszcze krótka nasza statystyka - Lazarz.pl w skrócie:

  • ponad 9 tysięcy artykułów
  • 241 495 zdjęć, materiałów graficznych i ponad 20 Gigabajtów! plików
  • ponad 750 materiałów nadesłanych przez Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl), dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
  • ponad 88,6 milionów wejść na stronę, od samego początku jej istnienia
  • 16 354 komentarzy Internautów do artykułów
  • prawie 45 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
  • 2 785 lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook
  • codziennie ponad 1,8 tys. wejść i 145 tys. odsłon
  • średnio 49 tys. wejść i ponad 2,5 mln odsłon każdego miesiąca
  • w całym 2014 r. portal lazarz.pl odwiedziło 590 822 unikatowych gości generując 29 925 189 odsłon (dla porównania w 2013 r. 432 878 wejść i 21 206 128 odsłon, w 2012 r. - prawie 353 tys. wejść i ponad 19,2 mln odsłon).


Komentarze (12)

22-08-2015 21:16:17
Negatyw
@ Redakcja: Tyle lat inspirowałem i przeoczyłem. Czekam zatem na dalsze wieści w temacie. Stan obecny tego fyrtla jest nie do przyjęcia...
20-08-2015 12:59:17
M.
Mam nadzieję, że wpółpraca z Onetem nie odciągnie P. Janusza za daleko od Łazarza... To takie życzenie egoistyczne :))
20-08-2015 11:49:44
pyra
Ale ten czas leci, to już 10 lat... Gratuluję. Najlepsze życzenia, sporo ciekawych tematów i wielu ciekawych tematów.
20-08-2015 07:15:22
jacek polewski
jestem pełny podziwu ;)
19-08-2015 22:19:45
w
Gratulacje! Tak trzymać :)
19-08-2015 21:30:30
REDAKCJA
Bardzo dziękuje za życzenia.
@Negatyw: Było o tym w marcu zeszłego roku - więcej w artykule: Potworowskiego: Miał być nowe mieszkania, a straszy niedokończona budowa.
Pozdrawiam.
19-08-2015 20:59:58
Negatyw
To napiszcie z tej okazji rzeczowy artykuł o tajemniczej, zawieszonej od lat budowie na narożniku Jarochowskiego / Potworowskiego... Największa patologia budowlana na Łazarzu!
19-08-2015 18:24:53
Hania
Szczerze gratuluje jubileuszu i dorobku 10 lat pracy panie Januszu ! Wiele pracy wlozone w to abysmy mieli co czytac o nowosciach na Lazarzu, o jego roznych stronach i tych dobrych i tych zlych. Niezliczone kilometry, ktore redaktor przeszedl po naszej dzielnicy zaowocowaly w super fotoreportazach i lekcjach historii naszego fyrtla. A bylo co czytac, oj bylo. Dzieki formie dzialania panskiej stronki moglam rozwiazac kilka niecierpiacych zwloki problemow z "naszego podworka" i za to jestem wdzieczna. Ucze sie na nowo mojego Lazarza i dziekuje, ze pomaga mi w tym Lazarz.pl. Jeszcze raz gratuluje i zycze powodzenia na przyszlosc ! :)
19-08-2015 14:02:59
tonny
gratulacje, wytrwalosci i i powodzenia w dalszej dzialalnosci. wilda zazdrosci takiego portalu.
19-08-2015 11:19:11
M.Łazarz
Gratuluję wytrwałości,cierpliwości , dociekliwości i życzę wszystkiego najlepszego.
19-08-2015 11:03:43
kaśka
To już 10 lat...nie do wiary. Gratulacje, powodzenia i wszelkich sukcesów Panie Januszu.
19-08-2015 08:48:50
morlock
...dlatego nie pozostaje nic innego jak życzyć Panu i Portalowi Łazarz.pl cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra - a właściwie klawiatury, a także reklamodawców, sponsorów i inwestorów (by chociaż uzbierało się na domenę i serwer). Ps.Przepraszam za to ctrl+C, ctrl+V i niewielką edycję ale lenistwo mam w genach ;-). 100 lat!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: