Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie nocna prohibicja? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie nocna prohibicja?
26-05-2023 13:32   Janusz Ludwiczak
Czy na Łazarzu zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach pomiędzy godz. 22:00 i 6:00? Zdecyduje o tym niebawem Rada Miasta Poznania.

Jak już informowaliśmy w marcu Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu. W tej sprawie zgłosili się mieszkańcy dolnego Łazarza, którzy mają dość całodobowego sklepu monopolowego. Często w nocy muszą liczyć się z hałasem, oddawaniem moczu pod drzewami czy bramami kamienic.

– Praktycznie cały czas poza okresem zimowym, działalność sklepu monopolowego, który od lat czynny jest 24 godziny na dobę jest wyjątkowo, naprawdę wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców kamienic w obrębie skrzyżowania ulic Kanałowej i Małeckiego. Generalnie chodzi o godziny nocne i dla jasności - nie są to obecnie noce weekendowe ale wszystkie noce w tygodniu. Mają tu miejsce głośne, okraszone wulgarnym słownictwem rozmowy; dyskusje i awantury oraz donośne odgłosy spluwania; torsji czy oddawania moczu, gdyż klienci sklepu (i nie są to wyłącznie wcale tzw. "lokalsi" ale również czujący się bezkarnie, odwiedzający z innych dzielnic) robią to gdzie popadnie, nawet kilka metrów od sklepowego wejścia. Zwykle towarzyszy temu wszystkiemu męczący akompaniament głośnych silników samochodów, pozostawionych na chodzie, czekających na swoich właścicieli, którzy stojąc w ogonku po alkohol przed sklepem, raczą się nieskrępowaną; donośną rozmową. W warunkach nocnych te tubalne i pozostałe dźwięki, nie pozwalają odpocząć - również dzieciom. Interwencje doraźne, nawet z udziałem policji nie przynoszą żadnego skutku. W moim odczuciu lokalizacja całodobowego sklepu tej branży w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań jest niebywałym skandalem. Przecież nie jesteśmy w Rosji – napisał do nas pod koniec lutego Wawrzyniec Kopczyński.

Mieszkaniec dolnego Łazarza twierdzi, że interwencje policji są skuteczne, ale na krótko. Gdy znikają patrole sytuacja się powtarza.

– Policjanci są tu regularnie i znają problem. Oni najlepiej wiedzą. Ich interwencje jakkolwiek nie byłyby skuteczne, są jedynie doraźnym działaniem – takim pudrowaniem skutków. Sami też interweniujemy werbalnie w nocy z balkonów ale narażamy się jedynie na wyzwiska, co z czasem przestało już bawić. Mieszkamy tu długo, kochamy koloryt dzielnicy i naszego fyrtla. Na Łazarzu jest życie a swobodę ludzkich zachowań rozumiemy i szanujemy. Z byle hałasu nie robimy afery. Jednak nocna działalność sklepu stała się nadto dolegliwą zmorą. Do północy bywa jako tako. Natomiast w późnych godzinach nocnych, między godziną pierwszą a np. trzecią, pojawia się druga fala klientów – np. na tzw. rozchodniaczka lub wtedy, kiedy trzeba dokupić alkohol na imprezę czy dobić się na miejscu. Jak zaobserwowaliśmy, klienci przybywają tu pieszo lub autami z innych oddalonych ulic i dzielnic. Obecnie jest to często młodzież, która przy okazji zakupu traktuje skwer jako nocny klub dyskusyjny na świeżym powietrzu. A tu akustyka jest nieubłagana – zaznacza Wawrzyniec Kopczyński.

Na Łazarzu przybywa też sklepów, w których do późnych godzin wieczornych, a także w niedziele i święta można kupić alkohol. Chodzi już nie tylko o "Żabki", ale też o markety alkoholowe sieci "Duży Ben" – na samym Łazarzu jest ich już 6.

Rada Osiedla Św. Łazarz chce, by na terenie całego Łazarza został wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, miałby on obowiązywać w godz. od 22:00 do 6:00.

Od połowy 2018 roku obowiązuje on chociażby w centrum Poznania. Podobny zakaz wprowadziło też wiele miast w Polsce – m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Zakopane.

– Z prośbą o interwencje zgłosiło się do nas wielu mieszkańców. Całodobowa sprzedaż alkoholu powoduje uciążliwość, stąd propozycja, by na Łazarzu było tak jak na Starym Mieście – mówił podczas marcowej sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "W ocenie Rady Osiedla, zasadne jest wprowadzenie na terenie Osiedla Św. Łazarz takich samych zasad dotyczących godzin sprzedaży alkoholu w sklepach, jakie obowiązują na terenie Osiedla Stare Miasto. Osiedle Św. Łazarz powinno być przede wszystkim przyjaznym miejscem do mieszkania. Z inicjatywą ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy na terenie Osiedla Św. Łazarz zwrócili się do Rady Osiedla mieszkańcy. Opisali oni, jak wygląda sytuacja w pobliżu całodobowego sklepu z alkoholem i jak duże problemy dla okolicznych mieszkańców się z tym wiążą. Wskazali też na całkowitą nieskuteczność doraźnych interwencji, nawet z udziałem policji. Nie rozwiązują one problemu stałego zakłócania porządku. Problem wymaga systemowego rozwiązania, które sprawdziło się na terenie Osiedla Stare Miasto".

Podczas najbliższej sesji miejscy radni podejmą uchwałę w sprawie "ustalenia na terenie osiedla św. Łazarz ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży".

– Rada Osiedla św. Łazarz wystąpiła do Prezydenta Miasta Poznania z wnioskiem o ograniczenie czasu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie osiedla św. Łazarz. Funkcjonujące w tym rejonie miasta sklepy, prowadzące nocną sprzedaż napojów alkoholowych, są szczególnie uciążliwe ze względu na hałas generowany przez podjeżdżające licznie auta z innych rejonów dzielnicy i znaczną liczbę osób dokonujących zakupów napojów alkoholowych w tych sklepach. Alkohol zakupiony w sklepach w godzinach nocnych jest nagminnie spożywany w miejscach publicznych, gdzie dochodzi do częstych przypadków zakłóceń porządku publicznego związanych z jego spożyciem. Jest to również spory problem ze względu na ilość generowanych śmieci przy punktach sprzedaży alkoholu. Wprowadzenie ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 22:00 a 6:00 niewątpliwie przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców tego rejonu miasta oraz bezpieczeństwa zarówno poznaniaków, jak i turystów coraz liczniej odwiedzających w godzinach nocnych tą część miasta, a co za tym idzie - do poprawy wizerunku osiedla św. Łazarz – argumentują w projekcie uchwały poznańskie radne Lidia Dudziak i Sara Szynkowska vel Sęk.

Wprowadzenie zakazu nie chce jedna właściciel sklepu całodobowego na rogu ulic Małeckiego i Kanałowej.

– Moi pracownicy dokładają wszelkich starań, by noce przebiegały w ciszy i spokoju. Pod żadnym pozorem nie ma mowy o sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym czy nieletnim.
Mój sklep bezkonkurencyjnie sprzedaje alkohol w nocy, jedynie przez 2,5 godziny (w godz. od 2:30 do 3:30 jest przerwa techniczna). Jeżeli ktoś kupił alkohol w późnych godzinach nie oznacza, że został zakupiony w moim sklepie, i nie mój sklep jest źródłem problemu
– powiedział w rozmowie z Telewizją WTK właściciel sklepu spożywczo-monopolowego na rogu Małeckiego i Kanałowej.

Właściciel obawia się też, że wprowadzenie zakazu spowoduje zakończenie jego działalności oraz zwolnienia pracowników.

– Jestem małym przedsiębiorcą, nienależącym do żadnej sieci, co powoduje, że na tle konkurencji wypadam bardzo słabo. Nie zachęcam klientów do kupna alkoholu promocjami jak sklepy sieciowe – podsumowuje.

W przyszłym tygodniu opinię w sprawie ustalenia na terenie osiedla św. Łazarz w Poznaniu ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży podejmą poznańscy radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Omawiany ma być również podobny projekt dotyczący Wildy.

Ostateczną decyzję w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na Łazarzu 6 czerwca ma podjąć Rada Miasta Poznania.

Aktualizacja: Na całym Łazarzu w godz. od 22:00 do 6:00 obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach – zdecydowała Rada Miasta Poznania. Więcej o tym tutaj.


R E K L A M A

Komentarze (12)

07-06-2023 00:51:29
REDAKCJA
@Szczun: Na całym Łazarzu w godz. od 22:00 do 6:00 obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach – zdecydowała Rada Miasta Poznania. Więcej o tym tutaj.. Pozdrawiam
06-06-2023 14:12:02
Szczun
Rada trwa już dziś od rana. Czy redakcja śledzi może te głosowanie? znamy już wynik? z góry dzięki
06-06-2023 12:44:44
Kasia
Dziękuję Panie redaktorze. Sprawdziłam i polecam każdemu. Niech każdy zobaczy kto jest a kto nie za wolnością gospodarczą. Jest problem z jednym sklepem to trzeba to rozwiązać a nie karać całą dzielnicę.
05-06-2023 09:01:38
REDAKCJA
@Kasia: Pisałem już o tym: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=15832. Relacje z sesji, projektu uchwał oraz wyniki głosowań są w serwisie Rada Osiedla: https://www.lazarz.pl/?id=422 - Pozdrawiam ☺
05-06-2023 08:27:38
Kasia
Panie Redaktorze, poprosimy o oficjalną listę naszych radnych "bezradnych" - kto głosował za tym a kto przeciw. Musimy wiedzieć kto nam robi koło pióra i nie dba o mieszkańców tylko o własne interesy. Ten pomysł to jest jakiś żart!
02-06-2023 23:22:41
Klamizer
Czy myślicie, że dzięki temu, żaden funkcyjny utrzymanek podatników z immunitetem nie pojedzie slalomem w środku nocy przez główną arterię dzielnicy? A może własnie dlatego pojedzie, bo będzie musiał z centrum dowieźć...
02-06-2023 09:28:17
Mieszkaniec
Kto wpadł na taki głupi pomysł? to jest skandal!!!
01-06-2023 08:18:07
Ela
To jest poroniony pomysł. Nasi radni jak PIS wiedzą lepiej co jest dla nas dobre. Kto na to pozwala? Rada wprowadza nam odpowiedzialność zbiorową?
31-05-2023 07:17:54
Jola
Bardzo zła inicjatywa! Ktoś nie może sobie poradzić z jednym sklepem a cała dzielnica ma mieć przez to ograniczenia wolności gospodarczej. Żenada i wstyd!
31-05-2023 00:11:44
Tomcio z Łazarza
W pełni rozumiem właściciela sklepu. On tylko wykonuje działalność w ramach przepisów o swobodzie gospodarczej. Ktoś na rauszu mógł wytrąbić mnóstwo procentów w centrum i jedynie głośno wraca, robiąc zadymę nie tylko pod sklepem. Od tego miasto ma podatki, w tym od sprzedaży alkoholu, by móc wysłać mocnych jedynie w teorii specjalistów ze Straży Miejskiej, by ulice patrolowali permanentnie i wszystkich wyskokowców z miejsca pacyfikowali. Zakaz godzić będzie w wolności obywatelskie (w tym w swobodę działalności gospodarczej, z której m.in. są wpływy do budżetu miasta), a to nie sam sklep generuje hałas. Rozumiem też mieszkańców, bo i pod moim domem nie chcę śpiewów i szczyn. Ale jak zwykle lepiej zamieść temat pod dywan, niż "polować" na "natchnionych" pieszych.
29-05-2023 07:18:25
Maciek
Poroniony pomysł!
28-05-2023 22:27:24
KochamŁazarskiRejon
Bardzo dobrze! Z perspektywy mieszkańca tej dzielnicy to naprawdę duży problem, każdy kto ciężko pracuje potrzebuje snu a nocna działalność tego lokalu w ciągu tygodnia istotnie to uniemożliwia.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: