Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poseł i łazarski radny Franciszek Sterczewski zatrzymany przez policję za jazdę rowerem po alkoholu {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poseł i łazarski radny Franciszek Sterczewski zatrzymany przez policję za jazdę rowerem po alkoholu {►FILM}
28-06-2022 17:58   Janusz Ludwiczak
W nocy na ulicy Głogowskiej poseł Koalicji Obywatelskiej i zarazem radny Osiedla Św. Łazarz Franciszek Sterczewski został zatrzymany do kontroli przez policję. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, że rowerzysta jechał zygzakiem dwoma pasami ruchu. Policjanci chcieli przebadać Franciszka Sterczewskiego alkomatem, jednak ten odmówił, zasłaniając się immunitetem poselskim.

O sprawie jako pierwsze poinformowało Radio RMF FM, a nagranie z interwencji jako pierwszy opublikował portal TVP.INFO.

Do zdarzenia doszło dziś tuż po godz. 3 na ulicy Głogowskiej. Poseł i łazarski radny Franciszek Sterczewski jechał rowerem od strony Mostu Dworcowego.

– Policjanci zatrzymali do kontroli mężczyznę, który jechał zygzakiem na rowerze. Pojazd nie miał żadnego oświetlenia. Funkcjonariusze wyczuli od rowerzysty zapach alkoholu i chcieli przebadać go alkomatem. Wtedy zatrzymany odmówił. Poinformował, że jest posłem i chroni go immunitet. Odmawiał też wykonywania poleceń - np. stania w bezpiecznym miejscu – informuje RMF FM.

Na opublikowanym nagraniu z kontroli widać, że Franciszek Sterczewski na prośbę poddaniu się badaniu alkomatem powiedział: "Ja dziękuję", po czym policjantowi zaproponował: "Możemy się umówić, że mogę pójść pieszo teraz".

Poseł i łazarski radny nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariusza, po czym stwierdził: "Słuchajcie chcę sobie spojrzeć. Nudzi mi się w ch***". Zarzucił też mundurowym brak szacunku i zaufania.

Ostatecznie kontrola zakończyła się tym, że poseł i łazarski radny przypiął rower do barierki przy Straży Miejskiej i dalej udał się pieszo. Kontrola zakończyła się po godzinie (o 4:20).

Po godz. 16:00 Franciszek Sterczewski opublikował oświadczenie:
"Szanowni Państwo, chciałbym wszystkich bardzo przeprosić za moje wczorajsze zachowanie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nigdy się już nie powtórzy. W ramach zadośćuczynienia wpłacę 5000 zł na rzecz Fundacja Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych Amber".

Franciszek Sterczewski ma 34 lata. Z zawodu jest architektem. W 2019 roku najpierw dostał się do Rady Osiedla Święty Łazarz, później został wybrany na Posła RP. Startował z 20. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 25 060 głosów. Jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. transportu rowerowego i wiceprzewodniczącym zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym. Należy też m.in. do komisji infrastruktury i podkomisji ds. transportu drogowego, drogownictwa, bezpieczeństwa ruchu drogowego i poczty.

Aktualizacja godz. 18:13 Poseł Franciszek Sterczewski może stracić immunitet poselski.
– Wystąpimy do marszałka sejmu o uchylenie immunitetu, chyba że poseł sam to zrobi i do nas się zgłosi – powiedział WTK młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji..
I jak dodaje: – Rowerzysta jechał środkiem jezdni i bez obowiązkowego oświetlenia. Ponieważ policjanci wyczuli woń alkoholu chcieli zrobić badanie urządzeniem Alcoquant. Mężczyzna wówczas okazał legitymację poselską, odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powołując się na immunitet. Policjanci szczegółowo opisali incydent w stosownej notatce służbowej.

Aktualizacja godz. 18:56 Franciszek Sterczewski zabrał kolejny głos w sprawie.
– W związku ze swoją nieprzepisową jazdą na rowerze, wysłałem zgłoszenie do Komendy Policji w Poznaniu z wnioskiem o wyjaśnienie sytuacji, dobrowolne uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności. Mój pełnomocnik ustala termin złożenia wyjaśnień. Raz jeszcze, przepraszam – napisał na swoim profilu poseł Franciszek Sterczewski.

Aktualizacja 29.06.2022 godz. 10:21 Głos zabrał też sam Donald Tusk
– Tramwaj, pociąg, autobus. Komunikacja zbiorowa to nasza przyszłość! I tego się, Franek, trzymamy. – napisał na Twitterze Donald Tusk, szef PO.

Aktualizacja 29.06.2022 godz. 11:15 Poseł Franciszek Sterczewski nie już członkiem parlamentarnego zespołu zajmującego się bezpieczeństwem ruchu drogowego
– W związku z zachowaniem Posła Franka Sterczewskiego, jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwróciłam się do Posła z oczekiwaniem rezygnacji z zasiadania w Zespole. Poseł Sterczewski zadeklarował taką rezygnację - napisała na Twitterze Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.


Komentarze (12)

01-07-2022 17:49:25
swojak
Nie jestem zaskoczony postawą Franka... bo to dorosłe dziecko...żenujące
30-06-2022 12:19:08
De.
Oni wszyscy są nic nie warci. A Tusek to też nie powinien bredzić bo chyba specjalnie chce ludzi pozbawić własnych aut. P.S. Nie lubię tego posła, ale ciekawe dlaczego na pisowców nie robi się takiej nagonki jak coś odwalą?
29-06-2022 15:43:14
1993
Kolega powiedział że mu za pracę podczas kampanii nie zapłacił, potem widziałem go w tv jak latał jak zwariowany na granicy, a teraz jeździ po pijaku na Łazarzu, mało że tylko kasę bierze za żadną robotę to jeszcze oszukuję nas udając osobę której można zaufać. Wstyd
29-06-2022 11:46:34
Tomasz
Ktoś taki ma zasiadać dalej w radzie osiedla??? Ten gość już dawno powinien złożyć mandat radnego osiedlowego, gdy tylko został (p)osłem. Ale to tylko Franuś potrafi mieć tak wyjątkowy tupel, a klakierzy z rady tylko przyklasną...
29-06-2022 11:41:52
Maciej.A
Taka osoba nie powinna reprezentować nas nigdzie !!!
29-06-2022 09:03:06
emeryt
Ten żółty sweterek świadczy o jego stanie umysłowym W nocy pijany na rowerze gdzie wiadomoile radiowozów jest na mieście. Gonił się z policją na granicy to go ustrzelili. Czas kończyć wstydu oszczędzić.
28-06-2022 22:35:53
Mieszkaniec
Ale wstyd
28-06-2022 21:49:17
Ania
Odejdź i wstydu oszczędź - obłudnik, sam się krytycznie wypowiadał na temat jazdy po pijaku jakiegoś polityka, a teraz sam doświadczył podobnej sytuacji
28-06-2022 21:05:33
ignacy
Wstyd mi za posła. Najpierw wspierał swoimi bezmyślnymi działaniami ruskie prowokacje na wschodniej granicy a teraz to.
28-06-2022 19:33:25
max
Organizował Łańcuchy Światła, mówił o przestrzeganiu prawa a sam co robi... jazda po pijaku... Franuś złóż mandaty
28-06-2022 18:31:40
Łazarzanin
Wstyd! To już nie pierwsza wpadka Franusia... brudne buty na inauguracji, błędne oświadczenie majątkowe. Kto go wybrał???
28-06-2022 18:06:00
albańczyk
Ciekawe czy poseł Sterczewski złożył kwiaty pod Ceglorzem chwiejąc się jak Kwaśniewski w Katyniu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: