Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach od 22:00 do 6:00? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach od 22:00 do 6:00?
21-03-2023 07:20   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy dolnego Łazarza mają dość całodobowego sklepu monopolowego. Często w nocy muszą liczyć się z hałasem, oddawaniem moczu pod drzewami czy bramami kamienic. Interwencje policji są skuteczne jednak tylko na krótko. Sytuację ma zmienić wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na całym Łazarzu. Podobne rozwiązanie od dłuższego czasu funkcjonuje na Starym Mieście. Podczas środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu. Niebawem decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania.

– Praktycznie cały czas poza okresem zimowym, działalność sklepu monopolowego, który od lat czynny jest 24 godziny na dobę jest wyjątkowo, naprawdę wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców kamienic w obrębie skrzyżowania ulic Kanałowej i Małeckiego. Generalnie chodzi o godziny nocne i dla jasności - nie są to obecnie noce weekendowe ale wszystkie noce w tygodniu. Mają tu miejsce głośne, okraszone wulgarnym słownictwem rozmowy; dyskusje i awantury oraz donośne odgłosy spluwania; torsji czy oddawania moczu, gdyż klienci sklepu (i nie są to wyłącznie wcale tzw. "lokalsi" ale również czujący się bezkarnie, odwiedzający z innych dzielnic) robią to gdzie popadnie, nawet kilka metrów od sklepowego wejścia. Zwykle towarzyszy temu wszystkiemu męczący akompaniament głośnych silników samochodów, pozostawionych na chodzie, czekających na swoich właścicieli, którzy stojąc w ogonku po alkohol przed sklepem, raczą się nieskrępowaną; donośną rozmową. W warunkach nocnych te tubalne i pozostałe dźwięki, nie pozwalają odpocząć - również dzieciom. Interwencje doraźne, nawet z udziałem policji nie przynoszą żadnego skutku. W moim odczuciu lokalizacja całodobowego sklepu tej branży w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań jest niebywałym skandalem. Przecież nie jesteśmy w Rosji – napisał do nas pod koniec lutego Wawrzyniec Kopczyński.

Mieszkaniec dolnego Łazarza twierdzi, że interwencje policji są skuteczne, ale na krótko. Gdy znikają patrole sytuacja się powtarza.

– Policjanci są tu regularnie i znają problem. Oni najlepiej wiedzą. Ich interwencje jakkolwiek nie byłyby skuteczne, są jedynie doraźnym działaniem – takim pudrowaniem skutków. Sami też interweniujemy werbalnie w nocy z balkonów ale narażamy się jedynie na wyzwiska, co z czasem przestało już bawić. Mieszkamy tu długo, kochamy koloryt dzielnicy i naszego fyrtla. Na Łazarzu jest życie a swobodę ludzkich zachowań rozumiemy i szanujemy. Z byle hałasu nie robimy afery. Jednak nocna działalność sklepu stała się nadto dolegliwą zmorą. Do północy bywa jako tako. Natomiast w późnych godzinach nocnych, między godziną pierwszą a np. trzecią, pojawia się druga fala klientów – np. na tzw. rozchodniaczka lub wtedy, kiedy trzeba dokupić alkohol na imprezę czy dobić się na miejscu. Jak zaobserwowaliśmy, klienci przybywają tu pieszo lub autami z innych oddalonych ulic i dzielnic. Obecnie jest to często młodzież, która przy okazji zakupu traktuje skwer jako nocny klub dyskusyjny na świeżym powietrzu. A tu akustyka jest nieubłagana – zaznacza Wawrzyniec Kopczyński.

Na Łazarzu przybywa też sklepów, w których do późnych godzin wieczornych, a także w niedziele i święta można kupić alkohol. Chodzi już nie tylko o "Żabki", ale też o markety alkoholowe sieci "Duży Ben" – na samym Łazarzu jest ich już 6.

Rada Osiedla Św. Łazarz chce, by na terenie całego Łazarza został wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, miałby on obowiązywać w godz. od 22:00 do 6:00.

Od połowy 2018 roku obowiązuje on chociażby w centrum Poznania. Podobny zakaz wprowadziło też wiele miast w Polsce – m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Zakopane.

– Z prośbą o interwencje zgłosiło się do nas wielu mieszkańców. Całodobowa sprzedaż alkoholu powoduje uciążliwość, stąd propozycja, by na Łazarzu było tak jak na Starym Mieście – mówił podczas środowej sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– To też dotknie Żabki – stwierdził radny Amadeusz Smirnow.

– Czu nie możemy wprowadzić zakazu od godz. 23, tak by nie dotknęło do Żabek? – pytał radny Roman Modrzyński.

– Mieliśmy niedawno dyskusję na temat ilości punktów sprzedających alkohol, których jest naprawdę dużo – dodał radny Amadeusz Smirnow.

– Ten sklep na rogu Małeckiego i Kanałowej stanowi duży problem, ale jeśli do tego doliczymy Nocny Targ Towarzyski, to na dolnym Łazarzu nie jest za ciekawie – zaznaczyła radna Joanna Ellmann.

Za podjęciem uchwały w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i Rady Miasta Poznania o ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu na terenie Osiedla Św. Łazarz w godzinach od 22:00 do 6:00 było 12 radnych. Od głosu wstrzymało się troje radnych: Sylwia Badzińska, Klaudia Stecka i Damian Marciniak.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "W ocenie Rady Osiedla, zasadne jest wprowadzenie na terenie Osiedla Św. Łazarz takich samych zasad dotyczących godzin sprzedaży alkoholu w sklepach, jakie obowiązują na terenie Osiedla Stare Miasto. Osiedle Św. Łazarz powinno być przede wszystkim przyjaznym miejscem do mieszkania. Z inicjatywą ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy na terenie Osiedla Św. Łazarz zwrócili się do Rady Osiedla mieszkańcy. Opisali oni, jak wygląda sytuacja w pobliżu całodobowego sklepu z alkoholem i jak duże problemy dla okolicznych mieszkańców się z tym wiążą. Wskazali też na całkowitą nieskuteczność doraźnych interwencji, nawet z udziałem policji. Nie rozwiązują one problemu stałego zakłócania porządku. Problem wymaga systemowego rozwiązania, które sprawdziło się na terenie Osiedla Stare Miasto".

W czwartek tematem tym zajmą się poznańscy radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, najprawdopodobniej już w kwietniu decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania.


Komentarze (8)

24-03-2023 20:19:43
Artur
Niestety, jak społeczenstwo nie potrafi się samo zachowywać przyzwoicie to trzeba je traktować takimi właśnie przepisami. Oby się udało.
24-03-2023 05:37:00
Szczun z dzielni
Co to za samowolka? Czy ktoś pytał o to mieszkańców? Cała dzielnica nie może kupować alkoholu po 22 bo ktoś nie radzi sobie z jednym sklepem nocnym? Odpowiedzialność zbiorowa?
23-03-2023 14:37:14
Jola
Idiotyczny pomysł!
23-03-2023 00:30:54
As
Mnie bardziej irytuje syf i halas prokurowany przez tych obibokow, którzy rozkopali Kolejowa, jeżdżą ulicami pod prąd, blokują swoim sprzętem wjazdy na podworka itp
22-03-2023 01:30:19
Kith
Bardzo dobra wiadomość! Szczególnie w okresie letnim pod tym sklepem na rogu Kanałowej i Małeckiego zbierali się menele chyba z całego Łazarza. Śmieci pozostawionych w okolicy jest wyraźnie więcej niż w innych miejscach. Kto potrzebuje coś kupić zrobi to o 22.00
21-03-2023 22:51:28
Tomcio z Łazarza
Hałas przed sklepem nocnym zapewne jest denerwujący - jak mówią okoliczni mieszkańcy wtedy, gdy jest cieplej... Ale irytujących źródeł hałasu na Łazarzu jest więcej: dzieciaki na Rynku korzystające do późnej nocy z "placu zabaw", imprezy przepraszam za epitet kulturalne z nagłośnieniem, wyjącym także do późna, imprezownia przy Kolejowej, gdzie dźwięk się niesie po całej dzielni. A jednocześnie "odważni" strażnicy miejscy potrafią jedynie za światła słonecznego zza winkla wyskoczyć, gdy kierowca źle parkujący oddali się od samochodu... bo obawiają się, że polegną z słownej utarczce. Może czas rzeczywiście zintensyfikować ich patrole? Na każdej ulicy znajdą się "orły" do ukarania z korzyścią dla budżetu: sikacze, imprezowicze, psie kupy, auta jadące pod prąd (nawet sami mieszkańcy), goście zza wschodniej granicy prowadzący pełnym głosem dysputy z rodzinami, jakby telefonów nie mieli... Z mandatów byłyby wpływy... Ale sklep zostawcie - on przynajmniej generuje jakieś podatki, akcyzy... a Rada Osiedla m.in. z tego jest finansowana - ja bym gałęzi po sobą nie podcinał.
21-03-2023 20:26:47
Arli
To się w głowie nie mieści! Radni widać, że mają za dużo wolnego czasu! Więcej psich kup na Małeckiego niż głośnych rozmów pod sklepem w weekend. Może tak zainstalujcie kamery przed bramami ,pod którymi oddają mocz delikatnie. Potem wystawiajcie ich twarze na stronie niech się wstydzą. Tylesklepow się zamyka przez wzrosty cen . Sklep nocny to jedyne co tu nam wyszło. Może w końcu straż miejska zacznie łaskawie spacerować po ulicach i utrzymywać porządek A nie chowa głowę w piasek A po otrzymaniu zgłoszenia do przyjazdu mijają godziny!!
21-03-2023 08:44:23
Lena
Wreście Rada Osiedla działa na rzecz mieszkańców.Już dawno ten sklep powinien nie istnieć.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: