Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie obowiązywać nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie obowiązywać nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach {►FILM}
07-06-2023 00:46   Janusz Ludwiczak
Na całym Łazarzu w godz. od 22:00 do 6:00 obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach – zdecydowała Rada Miasta Poznania.

Już w marcu Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu. W tej sprawie zgłosili się mieszkańcy dolnego Łazarza, którzy mają dość całodobowego sklepu monopolowego.

– Praktycznie cały czas poza okresem zimowym, działalność sklepu monopolowego, który od lat czynny jest 24 godziny na dobę jest wyjątkowo, naprawdę wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców kamienic w obrębie skrzyżowania ulic Kanałowej i Małeckiego. Generalnie chodzi o godziny nocne i dla jasności - nie są to obecnie noce weekendowe ale wszystkie noce w tygodniu. Mają tu miejsce głośne, okraszone wulgarnym słownictwem rozmowy; dyskusje i awantury oraz donośne odgłosy spluwania; torsji czy oddawania moczu, gdyż klienci sklepu (i nie są to wyłącznie wcale tzw. "lokalsi" ale również czujący się bezkarnie, odwiedzający z innych dzielnic) robią to gdzie popadnie, nawet kilka metrów od sklepowego wejścia. Zwykle towarzyszy temu wszystkiemu męczący akompaniament głośnych silników samochodów, pozostawionych na chodzie, czekających na swoich właścicieli, którzy stojąc w ogonku po alkohol przed sklepem, raczą się nieskrępowaną; donośną rozmową. W warunkach nocnych te tubalne i pozostałe dźwięki, nie pozwalają odpocząć - również dzieciom. Interwencje doraźne, nawet z udziałem policji nie przynoszą żadnego skutku. W moim odczuciu lokalizacja całodobowego sklepu tej branży w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań jest niebywałym skandalem. Przecież nie jesteśmy w Rosji – napisał do nas pod koniec lutego Wawrzyniec Kopczyński.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

– Uchwała została stworzona na wniosek i prośbę mieszkańców. Rada Osiedla Św. Łazarz również wystąpiła z wnioskiem do prezydenta miasta, by takie ograniczenia wprowadzić. Mamy nadzieję, że tak jak na Starym Mieście rozwiązanie to przyniosło wiele korzyści – uspokoiło ruch nocny i zmniejszyło hałas. Policja bardzo dobrze ocenia ten projekt. Mamy nadzieję, że to dopełni rewitalizację, która toczy się na osiedlu Św. Łazarz – mówiła podczas wtorkowej sesji Sara Szynkowska vel Sęk, radna miasta Poznania.

Od połowy 2018 roku obowiązuje on chociażby w centrum Poznania. Podobny zakaz wprowadziło też wiele miast w Polsce – m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Zakopane.

– Gdy kilka lat temu wprowadzaliśmy tego typu uchwałę, która ograniczyła detaliczną sprzedaż alkoholu na Starym Mieście po godz. 22 to wtedy zapowiadaliśmy, że nie będziemy wprowadzać na siłę zakazu w innych częściach miasta. Inicjatywa ta wyszła oddolnie.
Na terenie Starego Miasta ewidentnie poprawiło się bezpieczeństwo. Liczba libacji w godzinach wieczorno-nocnych, zaśmiecanie i skargi od mieszkańców znacząco się zmniejszyły. Sklepy, które miały w nazwie spożywcze były w istocie tylko monopolowymi sklepami i bardzo uprzykrzały życie.
Uchwała nie uderza w branże gastronomiczną, alkohol można spożywać w pubach, knajpach, restauracjach w sposób cywilizowany, a nie na ulicy pod budynkami mieszkańców
– wskazywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Za podjęciem uchwały o zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach w godz. od 22:00 do 6:00 na terenie Łazarza było 31 radnych. Od głosu wstrzymała się radna Małgorzata Dudzic-Biskupska. Przeciw był tylko Tomasz Stachowiak.

– Możemy zagalopować się w tym wszystkim i za chwilę wszystkie dzielnice zamkniemy, stworzymy tzw. podziemie – mówił przed głosowaniem radny Tomasz Stachowiak.

– Na Starym Mieście przez wiele lat był potężny problem ze spożywaniem alkoholi w różnych zaułkach, zakamarkach, bramach. Te alkohole były kupowane w sklepach. Ten zakaz sprzedaży nie jest w zakresie lokali gastronomicznych.
Wprowadzenie zakazu na Starym Mieście przyniosło pozytywny efekt.
Z całym szacunkiem dla biznesu i działalności gospodarczej, ale alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby. Jeśli ktoś spożywa alkohol i bez niego nie może żyć to ma konkretny problem, który powinien z innymi instytucjami wyjaśniać i leczyć się
– podsumował radny Andrzej Rataj.

Podjęta we wtorek uchwała Rady Miasta Poznania ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Oznacza to, że zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych – od 22:00 do 6:00 będzie obowiązywać najprawdopodobniej od lipca na terenie całego Łazarza – czyli obszaru w rejonie ulic: Bukowska – Przybyszewskiego – Reymonta – Arciszewskiego – Palacza – Krauthofera – Górecka – Kolejowa – Gąsiorowskich – Głogowska / tory kolejowe – Roosevelta – Bukowska.


R E K L A M A

Komentarze (4)

28-06-2023 20:23:54
max
@Koneser: Zależy od której strony. Na Wildzie też będzie nocny zakaz sprzedaży alkoholu. A Łazarz nie kończy się na Hetmańskiej, a na Palacza.
28-06-2023 20:07:51
Koneser
Spokojnie od Hetmańskiej jest już inna dzielnica.
08-06-2023 15:31:01
Stachu
Czyli będą wycieczki po piwo na Górczyn.
08-06-2023 10:33:57
Meliniarz
Informuje, że reaktywujemy kilka punktów sprzedaży alkoholu w lokalizacjach z lat 80 czynnych w godzinach 22-24:)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: