Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Głogowską? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Głogowską?
10-10-2013 00:27   Janusz Ludwiczak
Czy główna ulica Łazarza może znów tętnić życiem i zyskać reprezentacyjny, handlowo-spacerowy charakter? Nad tym zastanawiali się miejscy i łazarscy radni wspólnie z przedstawicielami jednostek, w tym ZDM.

Ulica Głogowska jeszcze pod koniec lat 90. tętniła życiem. Dziś sklepiki spożywcze, drogeryjne z ubraniami czy kawiarnie zastąpiły banki i centra finansowo-kredytowe. Sporo lokali świeci pustkami, a na drzwiach znajdziemy napis "Lokal do wynajęcia". Najemcy wolą otwierać sklepy w centrach i galeriach handlowych. Z głównej łazarskiej ulicy zniknęły popularne cukiernie i kawiarnie takie jak Hortex, Regionalna czy Cafe Italia. W kwietniu zlikwidowany został jeden z ostatnich zakładów naprawy parasoli i usług kaletniczych, który powstał w 1961 roku wraz z oddaniem do użytku bloku przy ul. Głogowskiej 91. Rodzinną firmę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie w końcu zabił kryzys i zalew taniej tandety z Chin.

Czy ulica Głogowska całkowicie straci swój handlowy i niegdyś reprezentacyjny charakter nad tym zastanawiano się podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Ulica Głogowska jest miejscem dość smutnym. Nie ma gdzie usiąść. Przykładowym wzorcowej ulicy jest Mariahilferstrasse w Wiedniu. Jest to ulica przyjazna dla komunikacji miejskiej, samochodów, pieszych ale także handlu, zieleni i małej architektury - wskazał Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Chcielibyśmy żeby była to ulica, którą się jeździ samochodem lub tramwajem, chodzi pieszo i robi zakupy. Idąc ostatnio Głogowską naliczyłam 22 wolne lokale. W dodatku powstaje sporo sklepów spożywczo-alkoholowych, w ostatnich tygodniach powstało ich aż 14. Nie powstaje tutaj nic nowego tylko sklepy spożywcze i banki. Musi powstać ulica Dolna Głogowska. Jeżeli wyrośnie centrum Metropolis to ulica Głogowska będzie całkowicie przelotowa - zaznaczyła Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Radny Mariusz Wiśniewski zapytał przedstawiciela Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych o obniżenie cen najmu lokali użytkowych przy Głogowskiej.

Od numeru 27 do wiaduktu Górczyńskiego znajdują się 72 lokale przez nas udostępniane. 43% najemców otrzymało obniżki czynszu. Ogólną przyczyną takiej sytuacji jest ogólna koniunktura gospodarcza, a także nastąpiła ekspansja lokali franczyzowych. Dużym problem jest wybudowanie Poznań City Center, w którym znajdzie się ponad 200 sklepów i ok. 60 tys. powierzchni użytkowej, to zdecydowanie więcej niż na całej ulicy Głogowskiej - tłumaczy Jarosław Kotowicz, ZKZL.

Poruszano również kwestie komunikacyjne od budowy Dolnej Głogowskiej, która jest w dalszych planach aż po możliwość utworzenia dodatkowych przejść dla pieszych, m.in. na wysokości ul. Winklera.

Przejścia znajdują się przy każdej krzyżówce, wyposażone są w sygnalizacje. Nie można wybudować przejścia bez świateł. Staraliśmy się zorganizować priorytet dla tramwajów, które zatrzymują się w zasadzie tylko na przystankach. Z naszych obserwacji wynika, że ludzie nie przechodzą na drugą stronę ulicy, tylko idą do najbliższego przystanku - przekonywał Eugeniusz Bayer, naczelnik Wydziału Zarządzania Ruchem ZDM.

Sprawa przejścia na ul. Winklera była analizowana na komisji bezpieczeństwa przy ZDM z udziałem policji i straży miejskiej. Zaopiniowano to negatywnie. Przejście to byłoby przez dwa pasy ruchu i dwa torowiska - argumentował Eugeniusz Bayer z ZDM.

Ulicę Głogowską ma ożywić współpraca z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi lub powołanie specjalnego menadżera ulicy. Ponadto lokale użytkowe mają być udostępniane artystom. Dzięki temu zamiast pustych witryn sklepowych znajdowałyby się np. uliczne galerie sztuki.


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11

lut

do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: