Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Otwarte" spotkanie na Głogowskiej - mieszkańcy o przyszłości Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Otwarte" spotkanie na Głogowskiej - mieszkańcy o przyszłości Łazarza
28-02-2013 01:19   Janusz Ludwiczak
Ok. 100 osób, wśród których byli mieszkańcy Łazarza, a także miejscy i osiedlowi radni, Miejska Konserwator Zabytków, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, MPK, spółki Targowiska, Palmiarni oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej debatowało w środę o przyszłości ulicy Głogowskiej - komunikacji, małej architekturze, usługach i handlu oraz o innych działaniach aranżujących przestrzeń miasta w tym rejonie. Spotkanie odbyło się w miejskim lokalu przy ul. Głogowskiej 60, który obecnie jest opustoszały, a jeszcze do niedawna znajdował się w nim sklep z antykami i starymi meblami.

Uczestnicy spotkania zatytułowanego "Otwarte" poruszali wiele problemów dotyczących dzielnicy. Jedna z mieszkanek, Maria Paradowska żaliła się, że na parterze kamienicy przy Rynku Łazarskim 5 powstanie szalet i łaźnia miejska. Inna Łazarzanka narzekała z kolei na psie kupy. Były też głosy, że Park Wilsona jest zaniedbywany, brakuje w nim miejsc rekreacyjnych, a także, że na Łazarzu jest zbyt mało kawiarni i miejsc, gdzie można się spotkać.

Jednym z pomysłów ożywienia ulicy Głogowskiej i jej okolic jest powstanie kawiarenki w zabytkowym tramwaju, który miałby stanąć na ul. Sczanieckiej.

Przymierzamy się do tego pomysłu. Czy są szanse na jego zrealizowanie, na to pytanie muszą najpierw odpowiedzieć mieszkańcy. Powstanie kawiarenki w starym tramwaju wymaga spełnienia wielu warunków, m.in. pozwolenia sanepidu, zachowania przepisów korzystania z pasa drogowego. Nas nie stać na sfinansowanie tego pomysłu. Musimy poszukać podmiotu, który wyłozy pieniądze i poprowadzi tą kawiarenkę - wyjaśnia Wojciech Tulibacki, prezes MPK.

W trakcie spotkania w ramach cyklu "Otwarte" poruszano również kwestie budowy ulicy Dolnej Głogowskiej oraz zwężenia obecnej ulicy Głogowskiej do jednego pasa.

Już w 1994 roku pojawiły się plany wybudowania ulicy Dolnej Głogowskiej. Bez zwężenia ulicy Głogowskiej do jednego pasa nie istnieje możliwość wprowadzenia pełnego priorytetu dla tramwajów. Gdy spojrzymy na przepustowość ulicy to ona radykalnie nie spadnie. Znacząco spadnie prędkość przelotowa. Każde zwolnienie prędkości o 10 km/h to jest spadek o 1/3 hałasu odczuwalnego dla człowieka - uważa Włodzimierz Nowak ze Stowarzyszenia My-Poznaniacy.

Łazarz jest jedną z najstarszych dzielnic w Poznaniu. Dzielnica ekonomicznie staje się coraz słabsza. Należałoby sprawić, aby Łazarz był bardziej przyjazny dla tych, którzy chcieliby tutaj wynajmować mieszkania. Przy Głogowskiej jest za mało zieleni, brakuje ławek. Ubolewam, że powstanie centrum handlowe Metropolis, które jeszcze bardziej osłabi handel na Głogowskiej - dodaje Włodzimierz Nowak, Stowarzyszenie My-Poznaniacy.

Ulica Głogowska jest kontynuacją ulicy Roosevelta. Po wybudowaniu ulicy Dolno Głogowskiej przejmie ona funkcje obecnej Głogowskiej. Docelowo obecna Głogowska powinna stać się ulicą w przedwojennym stylu, ale jeszcze nie teraz - uważa Andrzej Bilert z Zarządu Dróg Miejskich.

Doszliśmy do wniosku, że na ten moment nie będziemy tego pomysłu zgłaszać. Wynika to z różnego rodzaju obaw dotyczących tego, że część ruchu samochodowego przeniesie się na ulice Dmowskiego, Łukaszewicza czy Kolejowej, kierowcy będą szukać alternatywnego rozwiązania. W momencie kiedy nie ma ulicy NowoOpolskiej i Dolnej Głogowskiej wiadomo, że ten ruch rozłoży się na bocznych ulicach. Głogowska jest to również trasa przelotowa, wylotowa z miasta, znajdują się tutaj targi poznańskie. W momencie kiedy odbywają się imprezy targowe, ulica Głogowska się korkuje. Kiedy będzie ograniczona do jednego pasa to obawiam się, że mogłoby być znacznie gorzej - objaśnia Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, Radny Miasta Poznania.

Dowiedzieliśmy się, że Palmiarnia zarządzająca Parkiem Wilsona ma już plan jego rewitalizacji i przywrócenia mu przedwojennego charakteru.

Park Wilsona jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską. Jest uchwalony plan dla jego wyglądu, ostatecznego zagospodarowania. Plan rewitalizacji zakłada docelowe wykończenie części francuskiej i angielskiej Parku Wilsona zgodnie z przyjęta koncepcją przez konserwatora zabytków. W tym roku będzie sporządzona dokumentacja dotycząca termomodernizacji Palmiarni. Jest to obiekt, który wymaga bardzo dużego nakładu grzewczego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym - wskazuje Mikołaj Szumski z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania.

Rada Osiedla Św. Łazarz zamierza rozpocząć szerszą współpracę z Komisją Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Na początek przygotowała projekt rewitalizacji i zagospodarowania niektórych skwerów, placów i pustych terenów zlokalizowanych przy ważnych skrzyżowaniach.

Wskazalibyśmy możliwe projekty, przy których miasto pomogłoby radzie osiedla. To są projekty, których z powodu albo finansowych, albo kompetencyjnych nie możemy sami zrealizować. Mamy propozycje rewitalizacji skwerów m.in. pl. Nowowiejskiego, kontynuacja rewitalizacji pl. Wyspiańskiego. Przykład skweru przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Kolejowej i Potockiej, który pierwotnie miał być poświęcony Kazimierzowi Nowakowi pokazuje, że rada osiedla nie może sama nic zdziałać, gdyż pojawiły się tam problemy z kwestią własności terenu - objaśnia Filip Olszak, Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla Św. Łazarz chciałaby również zagospodarować teren, na którym miało powstać lodowisko w Parku Kasprowicza.

Chcielibyśmy ten teren jakoś zagospodarować, wprowadzić funkcje związane ze sportem, myślimy o skate parku, który mógłby zostać sfinansowany ze środków rady osiedla i grantu - dodaje Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

W trakcie debaty o Śródmieściu dużo mówiło się ulicy Głogowskiej, która umiera. Mieszkańcy zgłaszali, że traci ona swój handlowy charakter, powinno być tutaj więcej zieleni. Przy okazji dyskutowaliśmy również o Parku Wilsona, Rynku Łazarskim i parku przy Arenie. Uzgodniliśmy, że uczestnicy spotkania prześlą swoje propozycje, które się dziś pojawiły. Otwartość na współpracę wykazał prezes Targowisk. Głosy będą zgłaszane przez Radę Osiedla Św. Łazarz i potem przekazane do miejskich jednostek - powiedział Mariusz Wiśniewski, Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

W czerwcu zakończyliśmy debatę o Śródmieściu i stwierdziłem, że dobrze byłoby kontynuować tą dyskusję, która może przynieść efekty. Chciałbym, by Głogowska była normalną miejską ulicą pełniącą funkcje mieszkalne, handlowe i biurowe. Potrzebna jest zieleń i należałoby poprawić estetykę tej ulicy - mówi Jakub Głaz, pomysłodawca spotkań w ramach cyklu "Otwarte", dziennikarz, krytyk architektury.

A co sądzą mieszkańcy?

Łazarz to jest żyjąca dzielnica, trzeba ją uatrakcyjnić. Myślę, że należy podjąć kroki idące w kierunku zmiany struktury społecznej, trzeba Łazarz otworzyć na młodych ludzi. Na Łazarzu brakuje porządku, czystości, spokojnych ulic przez których można bezpiecznie przejść i zadbanego Parku Wilsona. Jako mieszkaniec Łazarza od 18 lata uważam, że należy wprowadzić strefę parkowania. Mieszkańcy nie mają gdzie parkować - sądzi Piotr Nycz

Podoba mi się ta inicjatywa. Takie spotkania są potrzebne. Pracuję na Łazarzu, podoba mi się ta dzielnica, ale uważam, że niewiele się w niej dzieje. Trzeba dużo zmienić, by Łazarz odzyskał dawną świetność. Odnoszę wrażenie, że ludzie trochę się zmienili, szukają czegoś innego, nie chcą już jeździć do centrów handlowych - uważa Joanna Bromber.

A jakie mają Państwo pomysły na przyszłość Głogowskiej i okolicznych ulic? Czy dobrym pomysłem byłoby zwężenie jej do jednego pasa? A może na głównej łazarskiej ulicy brakuje drzew i ławek? Może na Głogowskiej powinny powstać kawiarniane ogródki? Czy kawiarenka w zabytkowym tramwaju na Sczanieckiej to dobry pomysł?
Czekamy na Państwa komentarze i e-maile, które prosimy kierować pod adres: redakcja@lazarz.pl.
Państwa opinie przekażemy Radzie Osiedla Św. Łazarz i na ręce Mariusza Wiśniewskiego, przewodniczącego Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

wrz

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 ul. Wyspiańskiego 27
5. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

15

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
20. rocznica poświęcenia kościoła Łaski Bożej i Centrum Parafialnego

12:15
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny - 123. rocznica konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: