Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Kasprowicza powstaną 18-piętrowe wieżowce? Ma temu zapobiec plan miejscowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Kasprowicza powstaną 18-piętrowe wieżowce? Ma temu zapobiec plan miejscowy
06-06-2013 09:41   Janusz Ludwiczak
Komisja Polityki Przestrzennej jednogłośnie podjęła opinie o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Parku Kasprowicza. Przez dwóch inwestorów złożone zostały w sumie trzy wnioski o wybudowanie od trzech do pięciu 18-piętrowych budynków mieszkalno-usługowych, które miałby stanąć od strony ul. Reymonta, na terenie dawnego stadionu Energetyka.

Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wniosek o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza. Nowy właściciel terenu dawnego stadionu Energetyka planuje postawić w tym miejscu trzy 16-kondygnacyjne wieżowce mieszkalno-usługowe. Szerzej o tym w artykule: Będzie plan miejscowy dla Parku Kasprowicza - w obawie przed powstaniem wieżowców.

Zagospodarowanie Parku Kasprowicza było jednym z tematów środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Chcemy na podstawie tego planu wskazać kierunki w jaki sposób powinien być zagospodarowywany Park Kasprowicza, w których miejscach mogłyby powstawać place zabaw i siłownie na wolnym powietrzu, co dalej zrobić z Areną, jak ma dalej wyglądać zagospodarowanie terenu po dawnym stadionie Energetyk. Chcemy też wskazać obsługę komunikacyjną tego terenu i zachować walory sportowo-rekreacyjne - mówi Łukasz Prymas, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Chcielibyśmy zapobiec wybudowaniu budowli, które mogłyby zaburzyć układ przestrzenny tego terenu. Ponadto chcemy, aby obiekt, który był pływalnią dalej tam funkcjonował. Myślimy, aby powstał kryty basen na wzór pływalni na os. Batorego. Jednak zależy to przede wszystkim od względów finansowych - dodaje Łukasz Prymas z Rady Osiedla Św. Łazarz.

W 2007 roku ogłoszono konkurs na zagospodarowanie Parku Kasprowicza. Najlepszym projektem okazała się koncepcja, która powstała w pracowni Wojciecha Kolesińskiego. Zakładała ona, że w sąsiedztwie hali Arena powstać ma pięć 15-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych. Według założeń wieżowce miały powstać w miejscu likwidowanego stadionu Energetyk.

Celem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Parku Kasprowicza zagospodarowania terenu wyznaczonego ulicami: Reymonta, Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego. Koncepcja określa również warunki zabudowy dla terenu przeznaczonego pod lodowisko, a w szczególności kształtu formy i skalę nowego budynku względem pozostałych budynków parku - wyjaśniała Katarzyna Poplewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Od inwestorów wpłynęły do miasta trzy wnioski o wydanie warunków zabudowy i pozwolenie na budowę.

Pierwszy wniosek w kwietniu 2006 roku złożyła firma GEM sp. z o.o. Inwestor chciał wybudować pięć 18-piętrowych budynków mieszkalnych, których wysokość liczyłaby 58 metrów.

Trzy lata później, 7 grudnia 2009 r. do Wydziału Urbanistyki i Architektury kolejny wnioskodawca, Nickel Developmnent Sp. z o.o. składa wniosek o wydanie decyzji dotyczącej inwestycji zespołu mieszkalno-biurowo-hotelowego z usługami. Budynki miałyby mieć od 17 do 18 pięter. We wrześniu 2010 roku ten sam inwestor złożył zmianę wniosku w zakresie inwestycji, przewidując zespół trzech budynków mieszkalno-usługowych o powierzchni zabudowy 3500 m2 i liczbie kondygnacji 16. 24 czerwca 2011 r. otrzymał decyzję odmowną, inwestor jednocześnie odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które z kolei uchyliło zaskarżoną decyzję o odmowie ustalenia warunków zabudowy. 16 kwietnia 2012 r. na wniosek inwestora postępowanie zostało zawieszone.

Nickel Developmnent złożył również drugi wniosek o wydanie warunków zabudowy dotyczący zespołu dwóch budynków mieszkalno-usługowych oraz kompleksu rekreacyjnego z basenem i lodowiskiem. Postępowanie to zostało jednak również zawieszone na wniosek inwestora w maju 2011 roku.

Wszystkie trzy postępowania na wniosek inwestora są zawieszone. Wnioskodawca nie otrzymał decyzji środowiskowej - tłumaczyła radnym Katarzyna Poplewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Jestem przerażona tą wizją. Cieszę się, że rada osiedla wystąpiła z wnioskiem o sporządzenie mpzp. Konkurs na sporządzenie koncepcji architektonicznej pojawił się przed Mistrzostwami Europy w koszykówce w Arenie. Wtedy zjawił się pan Nickel, który stwierdził, że wyremontuje Arenę. Był teren zabytkowego stadionu, który spłonął, to nie pierwszy przykład, żeby w Poznaniu do czegoś dojść, trzeba spalić obiekt zabytkowy - bulwersowała się Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Był konkurs, ale do niczego on nie zobowiązuje. Z punktu biznesowego żaden bank nie da inwestorowi na to kredytu - uważa Jakub Jędrzejowski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.

Komisja Polityki Przestrzennej jednogłośnie podjęła opinie o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Parku Kasprowicza ograniczonego ulicami Chociszewskiego, Reymonta, Wyspiańskiego i Jarochowskiego.

W tym przypadku postanowiliśmy wskazać panu prezydentowi, by wziął pod uwagę naszą opinię. Niepokoi mnie stanowisko SKO, które już kilka razy samo wydało warunki zabudowy. A są to bardziej prawnicy niż urbaniści - mówił w trakcie posiedzenia Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Radni wyrazili pozytywną opinię o tym wniosku. Czekamy na prezydenta, który przygotuje formalny projekt uchwały. Wtedy możemy na sesji ostateczną decyzją o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego podjąć. Mam nadzieję, że jednoznaczna opinia naszej komisji będzie wskazówką dla prezydenta, żeby możliwie szybko taki projekt przedstawił - wskazuje radny Łukasz Mikuła.

Wszystkie trzy wnioski inwestorów są zawieszone. Problemem pozostaje to, że inwestorzy raz dostali odmowę realizacji zabudowy 16-piętrowej i Samorządowe Kolegium Odwoławcze takie odmowy uchyliło. O ile nasz Wydział Urbanistyki i Architektury może w pierwszej instancji skutecznie chronić to miejsce, to dopóki nie ma planu, w momencie złożenia odwołania przez inwestora jesteśmy w sytuacji, gdzie instytucja od nas zupełnie niezależna może wydać decyzję pozytywną, na którą nie mamy wpływu. Nawet prezydent nie ma na to wpływu, nie może takiej decyzji wydanej w drugiej instancji zaskarżyć do sądu administracyjnego - obawia się Łukasz Mikuła.

A czy może zdarzyć się tak, że inwestor będzie żądać od miasta odszkodowania za straty w wyniku uchwalonego planu miejscowego?

Jeżeli wcześniej inwestor nie dostanie decyzji o warunkach zabudowy to raczej ciężko będzie mu takie odszkodowanie otrzymać. Natomiast niezbadane są wyroki sądów, tym razem cywilnych - uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przeznaczyły również 120 tys. zł na sporządzenie projektu zagospodarowania terenów wokół Areny i pływalni letniej w Parku Kasprowicza, a także przeprowadzenie konsultacji społecznych.

W tej chwili doszliśmy do takiego momentu, że plan miejscowy, który miałby być wywołany dla Osiedla Św. Łazarz, szczególnie rejonu dotyczącego Areny pokrywa się z tym zadaniem, które dostały POSiR, przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami. Wydaje nam się, że paradoksalnie to się kłóci, ale z drugiej strony jeśli popatrzylibyśmy na to opracowanie, które POSiR ma przygotować jako na wytyczne do wywołania planu, mogłoby to przyspieszyć prace - objaśnia Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR.

ZOBACZ TAKŻE: Radni chcą, by Park Wilsona był bardziej dostępny dla mieszkańców


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Spotkanie Opłatkowe
Świąteczne spotkanie integracyjne przy muzyce - wystąpi Przemysław Mazurek

14

gru

do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań

do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze

19

gru

Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu

31

gru

do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: