Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Latem zamiast popływać w Parku Kasprowicza posiedzimy przy grillu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Latem zamiast popływać w Parku Kasprowicza posiedzimy przy grillu
28-03-2013 16:46   Janusz Ludwiczak
To już pewne, że pływalnia w Parku Kasprowicza została zamknięta, a w tym roku baseny nie będą napełnione wodą. Rada Osiedla Św. Łazarz zaproponowała, by na terenie kompleksu ustawione zostały grille kamienne wraz ze stołami i ławkami, a w niecce wyłączonego z użytkowania brodzika działał mini-skatepark. Miasta niestety na razie nie stać na budowę nowego krytego basenu, chyba, że jak proponują poznańscy radni inwestycja ta zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. - Można starać się o środki zewnętrzne chociażby z funduszu Totalizatora Sportowego - sugeruje radny Bartosz Zawieja.

Jak już informowaliśmy w tym roku nie skorzystamy z pływalni w Parku Kasprowicza, o czym szerzej w artykule: Pływalnia w Parku Kasprowicza w katastrofalnym stanie - w tym roku baseny będą zamknięte {WIDEO}.

Zarząd Rady Osiedla Św. Łazarz przedłożył POSiR uwagi do projektu zagospodarowania terenu pływalni w Parku Kasprowicza.

Postanowiliśmy wspólnie znaleźć rozwiązanie dla tego terenu, by mógł on działać latem. Nie mniej chcielibyśmy, by mimo zamknięcia basenów teren ten był otwarty. Proponujemy, by powstały tam stoły do piłkarzyków i strefa leżakowa. Na terenie pływalni można byłoby zagrać również w bule (kule). Myślimy także, żeby ustawionych zostało kilka kamiennych grilli. Mieszkańcy mogliby spędzić miło czas ze znajomymi - tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Propozycje Rady Osiedla Św. Łazarz na najbliższy sezon letni:

  • zaadoptowanie terenu w sposób umożliwiający utworzenie strefy rekreacyjnej dla mieszkańców /bez opłat za wstęp/ - tj. wyznaczyć miejsce, w którym można urządzić piknik, rozwinąć na ziemi koc, opalać się, ustawić leżaki itp. - utworzyć tzw. plażę miejską (niekoniecznie z piaskiem), ustawić prysznice z bieżącą wodą;
  • rezygnacja z budowy dodatkowego boiska do siatkówki plażowej - w okolicy znajdują się już takie boiska, Osiedle Św. Łazarz rozważa sfinansowanie ze swoich środków w 2013 roku budowę kolejnego boiska na terenie Gimnazjum nr 33;
  • ze środków finansowych POSiR zakupić kilka urządzeń rekreacyjnych - piłkarzyki (stoły kamienne do gry na powietrzu), stoły do gry w szachy (kamienne lub betonowe), bulle lub inne gry na świeżym powietrzu;
  • ustawić grille kamienne wraz ze stołami i ławkami – umożliwi to samodzielne przygotowanie sobie czegoś do zjedzenia, nie wszyscy mieszkańcy Łazarza mają możliwość wyjechać poza miasto, warto stworzyć miejsce gdzie bezpiecznie można rozpalić grilla;
  • w niecce po wyłączonym z użytku brodziku/basenie przygotować mini-skatepark,
  • wprowadzić regulamin użytkowania terenu i zapewnić jego egzekwowanie, obszar, o którym mowa powinien być niedostępny dla psów;
  • na terenie powinna znajdować się ogólnodostępna toaleta.

Łazarscy radni postulują również, by w przyszłym roku w budżecie miasta zostały zarezerwowane środki na stworzenie w tym miejscu wodnego placu zabaw dla dzieci.

Wodny plac zabaw - ma to być teren wyłożony bezpieczną, antypoślizgową nawierzchnią, wyposażony w "mini fontanny", kurtyny wodne, dysze i sikawki oraz inne atrakcje dla dzieci. Taki "wodny plac" został zrealizowany w Ośrodku Wypoczynkowym "Paprocany" w Tychach". Nie byłoby to drogie rozwiązanie, a pozwoliłoby na to, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat powróciła tam woda, a dzieci mogłyby się bawić - wskazuje Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla Św. Łazarz wskazuje również, że w dalszej perspektywie powinien powstać całoroczny kryty basen osiedlowy, a przy nim mogłyby funkcjonować inne obiekty sportowe, np. centrum fitness.

W przyszłości chcielibyśmy, by obiekt ten dalej funkcjonował jako pływalnia. Nie wiadomo czy budżet miasta pozwoli na zrealizowanie tej inwestycji w najbliższych latach. Miasto Poznań jest dość mocno zadłużone. Są jednak inne możliwości, jak np. realizacja projektu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Taki basen na pewno jest nam potrzebny. Wiadomo, że to nie będzie aquapark, ale zwykły basen, na wzór pływalni na os. Batorego - przekonuje Filip Olszak.

Innego zdania jest Jakub Jędrzejewski, Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.

Jestem bardzo sceptyczny. Budowa Term Maltańskich kosztowała 320 mln zł, budowanie kolejnych basenów może okazać się bardzo ryzykowne. Termy nie są w pełni wykorzystane. Budowa nowej pływalni to są duże koszty, których ani rada miasta, a tym bardziej rada osiedla nie udźwignie. Należałoby porozmawiać z mieszkańcami, czego oczekują w tym miejscu. Może bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie stworzenie w tej części zamkniętego parku - sądzi miejski radny Jakub Jędrzejewski.

Nie zgadza się z tym radny Bartosz Zawieja, który uważa, że miasto może wybudować kryty basen w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego lub starać się o środki z budżetu Totalizatora Sportowego.

Kompleks pływalni w Parku Kasprowicza powinien być zachowany. Jeżeli w tym roku pływalnia będzie zamknięta to trzeba zrobić wszystko, by obecna funkcja została zachowana. Obawiam się, że w ciągu najbliższych lat miasta nie będzie stać na budowę nowego krytego basenu, niemniej można starać się o środki zewnętrzne chociażby z funduszu Totalizatora Sportowego - powiedział Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania, członek Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.


R E K L A M A

Komentarze (5)

17-06-2013 00:16:23
Taki jeden
Proponuje albo zrobić basen podobny do Atlantis (os Batorego) tyle że z większą iloscią Jacuzzi.... albo tyłka sobie nie zawracać ... zrobić WC narobić tam i zakopać wszystko w cholerę a potem wyjechać...
07-04-2013 21:22:24
filomena
Mogę prowadzić zajęcia aerobiku. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to proszę pisać na - barfia@wp.pl
29-03-2013 20:08:43
gosc
Wejście na teren gdzie będzie grill powinno być możliwe tylko w obecności osoby pełnoletniej (młodzież nie będzie piła, poza tym dzieci nie powinny bawić się ogniem) i z jakąś kaucją plus jedna osoba która będzie tam stale pilnowała porządku - inaczej zejdzie się tutaj penerstwo (jak np. ci gówniarze co nękali sklepikarza z Głogowskiej).
29-03-2013 11:17:14
:(
No smutna wiadomość... i znowu termy wygrały :( cały czas nie rozumiem tej polityki, termy są na pokaz, ale całkowicie niepraktycze dla zwykłego mieszkańca miasta. Na Łazarzu zamieszkaliśmy dosłownie 2-3 lata temu i jednym z kryteriów decyzji na tak, był właśnie basen, super sprawa po pracy wyskoczyć na godzinę na pływalnię w upalny dzień... na zasadzie szybkiego wyskoku na basen ... a nie całej wycieczki na drogie i oddalone termy. Również tak jak <negatyw> obawiam się, że te grille, które zapewne przysłużą się mieszkańcom w dzień, w wieczory i noce staną się miejscem zebrań i popijaw? Niestety nasze społeczeństwo nie umie korzystać z takich miejsc w odpowiedni sposób (tak jak to jest np. w Berlinie gdzie w weekendy parki pełne są piknikujących ludzi). Czy w takim razie zapewnione będą również patrole nocne, które będą rozpędzać nocne libacje?
29-03-2013 07:25:47
Negatyw
Skatepark czy grillownia szybko zamieni się w miejsce pijackich imprez i wielką szczalnię. Miasto po raz kolejny odcina się od dzieci. Pływalnia musi istnieć. Nie jakieś kretyńskie termy, tylko pływalnie dla zwykłych ludzi!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: