Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ponad połowa mieszkańców nie ma dostępu do żadnego kompleksu basenowego" {LIST CZYTELNIKA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ponad połowa mieszkańców nie ma dostępu do żadnego kompleksu basenowego" {LIST CZYTELNIKA}
25-03-2013 18:54   Redakcja
Obecnie w Poznaniu w jego zachodniej części znajduje się tylko jeden stary basen sportowy koło hotelu Olimpia. Tak więc ponad połowa mieszkańców naszego miasta nie ma dostępu do żadnego kompleksu basenowego. Dojazd do najbliższego basenu z Łazarza zajmuje tramwajem około 45 minut. Budowa krytego basenu byłaby bardzo opłacalna - pisze do nas Marcin Piechocki, mieszkanie Łazarza.

Szanowni Państwo,
ostatnio przewija się w mediach temat, co zrobić z letnim basenem w Parku Kasprowicza, dlatego chciałbym wyrazić swoją opinię (którą popiera większość znajomych zamieszkujących na osiedlu św. Łazarza).

Obecnie w Poznaniu w jego zachodniej części znajduje się tylko jeden stary basen sportowy koło hotelu Olimpia. Basen ten przechodził tylko wymagane przez sanepid remonty, jednak nie można go rozbudować i dostępny jest tylko dla posiadaczy karnetów półrocznych (nie ma możliwości indywidualnych wejść). Inne baseny dostępne dla mieszkańców (wyłączyłem z tej listy basen w City Parku dostępny tylko dla gości hotelowych) znajdują się w północnej lub wschodniej części miasta lub poza jego północnymi granicami (Koziegłowy, Swarzędz, os. Batorego, Suchy Las, Termy Maltańskie itp.). Tak więc ponad połowa mieszkańców naszego miasta nie ma dostępu do żadnego kompleksu basenowego. Dojazd do najbliższego basenu z Łazarza zajmuje tramwajem około 45 minut [szóstką z R. Jana Nowaka-Jeziorańskiego do przystanku Novotel i następnie około 900 m pieszo (15 min.)].

Z tego można łatwo wywnioskować, że budowa krytego basenu byłaby bardzo opłacalna, ponieważ basen nie byłby tak drogi jak Termy Maltańskie (nie byłby tak rozbudowany, bez funkcji aqua parku), a jednocześnie byłby dostępny dla ponad 350 000 mieszkańców (południowa i zachodnia część miasta) jak i dla mieszkańców obrzeży Poznania (Plewiska, Komorniki, Luboń, itd.- kolejne kilka tysięcy).

Basen kryty powinien mieć również boisko do siatkówki plażowej i miejsce (trawnik) na opalanie się na ręcznikach, byłoby to połączenie funkcji basenu letniego i zimowego. Bardzo dobrym przykładem wg mnie jest basen znajdujący się w miejscowości Freiberg (Saksonia) w Niemczech, który łączy te trzy funkcje (basen kryty, basen letni i funkcja rekreacyjna – boisko do siatkówki, trawnik do opalania się, itp).

Uważam, że jeśli na taki basen było stać miejscowość liczącą 50 tys. mieszkańców (Freiberg), to tym bardziej stać na to Poznań lub dzielnicę Łazarz. Najważniejszy jest jednak fakt,ze byłaby to ekonomicznie uzasadniona inwestycja, która by się szybko zwróciła i mogłaby na siebie zarabiać. Ponadto byłby to basen otoczony drzewami, a więc stworzyłby enklawę spokoju w środku miasta. Dzięki temu podniosłaby się wartość dzielnicy Łazarz i stałaby się ona atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Dziś większość mieszkańców wyprowadza się poza Poznań, również z powodów szybkiego dojazdu do aqua parków, basenów sportowych itd.

Podsumowując proszę o rozpatrzenie mojej opinii podczas debaty o renowacji basenu letniego w parku Kasprowicza.

Marcin Piechocki,
mieszkaniec Osiedla Św. Łazarz

ZOBACZ TAKŻE: Pływalnia w Parku Kasprowicza w katastrofalnym stanie - w tym roku baseny będą zamknięte {WIDEO}

Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Komentarze (14)

13-09-2013 19:23:40
Joanna
Popieram istnienie basenów - otwartego i krytego w tej części miasta! Łazarz jest starą dzielnicą i nam emerytom trudno dojechać na Piątkowo . Przede wszystkim dla szkół i dla rehabilitacji Na sanatorium czeka się 1 1/2 roku a rehabilitacja czasem potrzebna od zaraz. Faktycznie ta część miasta jest bardzo zaniedbana . Jednocześnie posiada bardzo dużo miejsca na rozsądne zagospodarowanie. Brakuje obiektów sportowych dla młodzieży tego regionu.Kompleks Szkoły 33 , służy szkole i trudno się spodziewać , żeby wypełnił lukę sportową regionu. Np na projektowanym osiedlu mieszkaniowym między Hetmańską a Potockiej zmieścił by się i basen , gdyby ktoś rozsądnie myślał. Służyłoby to dzielnicy a nie tylko garstce roszczeniowych działkowców!
23-07-2013 14:57:36
mamusia30
Mieszkam na Grunwaldzie od 10 lat, i jest to zaniedbana dzielnica miasta, faktycznie nie ma tu nic, kina,basenu,lodowiska,nawet placów zabaw dla dzieci,co mnie przeraziło jak przeprowadziłam się z Piątkowa, tam jest o wiele przyjemniej, popieram pomysł budowy na Grunwaldzie basenu krytego z częścią letnią, lodowiska, wybiegu dla psów ogrodzonego,siłownie na powietrzu, jedna już jest przy arenie i super, więcej placów zabaw,ścieżki rowerowe,lodziarnia i ogródek koło areny na lato, ja w wakacje i ferie zimowe nie mam co robić z dzieckiem :((( przecież nie zabiorę dziecka do KingCrossa, poza tym do centrów handlowych wcale nie chadzam bo i po co!!!!!
26-03-2013 15:28:30
mieszkanka Łazarza
W 100% popieram Pana Marcina. Na miejscu starego basenu powinien zostać zbudowany mały basen kryty z opcją letnią. Przy Arenie jest jeszcze sporo miejsca, żeby wybudować i mały basen i w pobliżu wybudować również skate park (o ile tereny za basenem należą do miasta). Tak jak jeden z forumowiczów również uważam, że dawno powinien już powstać wybieg dla psów, bo w tej chwili nasza dzielnica zalana jest kupami. Również mam wrażenie, że nasza dzielnica jest niedoinwestowana. Patrząc na działania innych dzielnic zastanawiam się, gdzie leży wina za ten stan spraw, czy w kwestii słabszego dofinansowania przez miasto, czy naszej rady? Mam nadzieję, że nowe pokolenie, a jest w drodze ;) będzie miało gdzie nauczyć się pływać, czy aktywnie spędzić czas niekoniecznie myśląc o wyprowadzce do innej dzielnicy.
26-03-2013 11:41:53
czarodziej
W sumie ma rację pan Marcin. Dzielnica Wilda popiera postulaty.
26-03-2013 11:39:29
INCA
Lubię to!
26-03-2013 09:52:41
Waldek
Pomysł bardzo mi się podoba. Pływam regularnie, ale rzeczywiście, tracę mnóstwo czasu na dojazdy do basenu AWFu. Pomysł z boiskiem do siatkówki i z trawnikiem - super! Czy budowa basenu, który nie byłby molochem, lecz dopełniałby krajobrazowe walory terenów wokoło Areny, wydaje się inwestycją relatywnie niezbyt kosztowną. Chyba większość argumentów przemawia na: TAK, budujmy!
26-03-2013 09:15:38
Głogowska
Zgadzam się z autorem artykułu. Jeśli ktoś planuje skate park, to musi brać po uwagę, że jest to miejsce tylko dla młodzieży w odpowiednim wieku 12-20 lat (jest to "dyscyplina" która przestaje interesować po 20 r. życia), a ponadto nie rozwija człowieka w sposób zrównoważony (pływanie angażuje większość mięśni, jeżdżenie na desce tylko niektóre). Z basenu mogą natomiast korzystać wszyscy (niemowlaki -zajęcia nauki pływania z rodzicami, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy). Ponadto uważam, że w skate parku będą się odbywały spotkania młodzieży również pijącej alkohol co może odstraszać innych użytkowników. Na basenie nie wyobrażam sobie spożywania alkoholu albo spotkań młodzięzy pijącej alkohol lub zachowującej się agresywnie. Czekamy na głos naszych radnych osiedlowych i radnych miasta Poznania. Co Państwo na to?
25-03-2013 23:00:11
Sympatyczka Łazarza
Popieram w całości .Dzisiaj dokładnie to samo przyszło mi na myśl z okazji krótkiego spaceru z psem po Arenie . Z moimi spostrzeżeniami podzieliłam się z domownikami . Porównałam również sprawę z warunkami w Niemczech . Otóż znam w Niemczech kilka takich basenów , w tym też letnie , pewnie też dochodu nie dają ale tam Państwo wie że ludziom należy coś dać w zamian .Miasto Poznań nie długo nie będzie " miastem w którym warto żyć . Patrząc na basen na Arenie , nawet jaby był w tym sezonie otwarty to i tak brzydziłabym się z niego korzystać . Większość wolnych terenów zostaje ściśle zabudowa. Tendencja ta przenosi się róznież do miejscowości na obrzeżach Poznania . Nie ma nowych zielonych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych a o obiekty które są nikt nie dba . Ludzie są jedynie do pracy po to by zbierać z nich podatki . Wartości takie jak zdrowie , wypoczynek , zabawa mają być chyba dostępne tylko dla wąskiej elity zamożnych . Dlaczego Miasta nie stać na nic ? Poza tym na Arenie powinien być duży , ogrodzony wybieg dla psów . Miejsca jest dosyć . Basen powinien być odremontowany , dobudowany kryty plus część rekreacyjna . O ile się nie mylę na tyłach basenu od lat leży kawał ziemi odłogiem z pozostałościami po jakiejś rozpoczętej budowie . Tam tylko druty zbrojeniowe i doły zostały a teran bardzo ładny - park by się tam przydał bo są stare drzewa . Można by urządzić pzreuroczy zakątek plus boisko do siatkówki i lodziarnia z lodami z prawdziwego zdarzenia też by się przydała .
25-03-2013 22:42:14
kaśka
Na basen kryty raczej bym nie liczyła. Mamy przecież obok piękne kryte lodowisko.
25-03-2013 21:23:44
Stefan
TAK dla krytego basenu na Łazarzu!
25-03-2013 21:08:04
viki
Niedługo Poznań będzie jak Berlin w latach 80. Czekać tylko kiedy mur wybudują. Prezydent przespacerował się po Łazarzu, udzielił kilka wywiadów i przyznał, że nie ma pieniędzy na ul. Kolejową i Arenę sypiąc jak z rękawa na inne inwestycje... Chyba coś w tym jest jak pisze Mieszkaniec, że wycieczka do innej dzielnicy to jak wyjazd do innego miasta. Za niedługo ruszy budowa centrum handlowego przy Hetmańskiej. Ktoś zbije niezłą kasę, a czy nie można było wymóc na inwestorze powstanie basenu, nawet jeśli w grę wchodziła by partycypacja w kosztach. Niestety mieszkańcom musi wystarczyć bliskość do ekskluzywnych sklepów z odzieżą w cenach średniej krajowej. Było EURO, kasa z unii miała płynąć szerokim strumieniem, a na dzielnicy nic się nie zmienia od kilku dobrych lat. No może z tą różnicą, że coraz więcej baków i aptek co świadczy, że mieszkaniec Łazarza coraz starszy i mniej wymagający. Przykre
25-03-2013 20:00:14
Carlos
Oczywiście popieram postulat, ale z tego co się orientuję chcą tam zrobić skate park, jak do tego dopuścimy to na dłuższy czas z pomysłem o porządnej pływalni możemy się pożegnać. Bo przecież na to też pójdą jakieś środki.
25-03-2013 19:48:34
Z Grunwaldu
Na Grunwaldzie jest bieda. Nie ma ani kina ani basenu. Mamy jedynie stadion i king crossa. Basen w Parku Kasprowicza jest niezbędny, coś na wzór pływalni na os.Batorego, która ma się dobrze.
25-03-2013 19:37:22
Mieszkaniec
Zachodnia część Poznania jest w ogóle poszkodowana. Wszystko buduje się na Ratajach, Winogradach, Piątkowie. Rynek na ul. Świt i obiekty wokół wołają o pomstę do nieba. Nie było robione nic od lat, sypie się na głowę gruz, zjadają nas robaki i szczury. XXI wiek, miasto ponad 500 tys. mieszkańców, stolica Wielkopolski!!! Dziennikarze, proszę pomóżcie, przyjedźcie zobaczyć "syf" na ul . Świt, jutrzenka i okolicach.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: