Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski przechodzi do historii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski przechodzi do historii
20-04-2020 07:20   Janusz Ludwiczak
Rozbierane są stare stragany i namioty, burzone są budki. Na Rynku Łazarskim trwają prace związane z przebudową targowiska.

Prace związane z przebudową Rynku Łazarskiego rozpoczęły się już w lutym. Roboty początkowo prowadzone były na Skwerze im. Kazimierza Nowaka, tzw. Lejku Łazarskim. Rozebrano starą nawierzchnię, rosnące tam drzewa i krzewy zostały przesadzone m.in. do parku Kasprowicza.

W ubiegłym tygodniu kupcy przenieśli się na tymczasowe targowisko, które powstało na boisku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90. Więcej o tym w artykule: Rynek Łazarski przeniósł się na Głogowską.

Do historii przechodzi dotychczasowy Rynek Łazarski. Rozbierane są stare stragany i namioty, burzone są budki.

Wraz z rozpoczęciem remontu płyty Rynku Łazarskiego zmieniła się organizacja ruchu. Wprowadzony został ruch jednokierunkowy dookoła rynku z możliwością wjazdu tylko dla mieszkańców, dostaw do sklepów i służb (policja, pogotowie, straż). Przez cały czas trwania robót budowlanych zostanie zapewnione dojście piesze do kamienic usytuowanych wokół Rynku Łazarskiego.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarski ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja, którą zrealizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim

ZOBACZ TAKŻE: Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (6)

24-04-2020 14:00:25
eka z małeki
-byłem 24,nie jest tak żle,po prostu wszyscy musimy dostosować się do nowego,tymczasowego i nie będzie kapało.Wszyscy co byli są,widziałem też nowych... eka
20-04-2020 18:10:09
pyra
Ameryki na Lazarzu nigdy nie bedzie, niestety.
20-04-2020 15:57:56
Mieszkanka rynku
Czy ten schemat jest aktualny? Bo z tego co się dzieje na budowie to nie ma przejazdu od strony Lodowej. Nie mówiąc już o przejściach dla pieszych. Każdy chodzi jak chce.
20-04-2020 15:13:23
poznaniAnka
Obawiam się, że to już nie będzie ten sam rynek, pytanie ile kupców tu wróci...
20-04-2020 14:50:38
Ostatni normalny
Będzie Ameryka na Łazarzu :) W takich warunkach to nawet ciepły Żubr będzie żulom wchodził jak najlepsze kraftowe cudo :)
20-04-2020 11:51:43
ja
Co z bunkrami pod rynkiem i pod skwerem ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: