Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skanska za ponad 42,3 mln zł przebuduje Rynek Łazarski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skanska za ponad 42,3 mln zł przebuduje Rynek Łazarski
16-12-2019 14:03   Janusz Ludwiczak
Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego. Inwestycję tą za kwotę 42 393 055,48 złotych zrealizuje warszawska spółka Skanska. Remont rozpocznie się na początku przyszłego roku, a targowisko na czas prowadzonych prac będzie znajdować się na boisku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej.

Tym razem przysłowie do trzech razy sztuka okazało się trafne. Miasto trzykrotnie ogłaszało przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego. Do pierwszego zamówienia nie zgłosiła się żadna firma. Początkowo zakładano, że realizacja inwestycji wraz z przygotowaniem projektu nie przekroczy 10 mln zł.

Pierwotnie remont Rynku Łazarskiego miał rozpocząć się już w czerwcu 2018 r. i miała zakończyć się w przyszłym roku. Rada Osiedla Św. Łazarz poprzedniej kadencji zorganizowała nawet festyn na pożegnanie Rynku Łazarskiego.

Następnie magistrat ogłosił drugi przetarg, jednak w marcu przetargu znów nie rozstrzygnięto. Do realizacji inwestycji zgłosiła się jedynie firma Budimex, która za przebudowę Rynku Łazarskiego zażądała ponad 56,6 mln zł (56 574 159,35 zł). Miasto na realizację zamówienia zamierzało wówczas przeznaczyć 35 milionów złotych, czyli o blisko 21,6 mln zł mniej niż zakładał inwestor.

We wrześniu ogłoszono trzeci przetarg, do którego stanęły trzy firmy. Ich oferty opiewały na kwotę od ponad 42 mln zł do blisko 54 mln zł (Skanska – 42 393 055,48 zł, Budimex – 43 413 462,41 zł oraz Jakon – 53 742 706,74 zł). Najtańsza oferta przekraczała budżet o 7 393 055,48 zł.

W końcu podczas ostatniej sesji, która odbyła się 3 grudnia Rada Miasta Poznania zgodziła się na dołożenie 6,9 mln zł na przebudowę Rynku Łazarskiego.

W piątek Wydział Zamówień i Obsługi Urzędu Miasta Poznania ogłosił wybór najkorzystniejszej oferty na przebudowę Rynku Łazarskiego. Inwestycję tą, na kwotę 42 393 055,48 zł zrealizuje firma Skanska SA z Warszawy, która na Łazarzu zrealizowała m.in. UBIQ Business Park przy zbiegu Ułańskiej, Grunwaldzkiej i Ułańskiej, wybudowała dom studencki "Karolek" przy ul. Rokietnickiej, a w Poznaniu zrealizowała m.in. część zachodniej obwodnicy S11, wybudowała nową wieżę kontroli ruchu na Ławicy, przebudowała Salę Wielką CK Zamek czy ostatnio zrealizowała kompleks biurowy na terenie dawnego dworca PKS.

– Przebudowa Rynku Łazarskiego jest długo oczekiwanym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym dla mieszkańców Łazarza i kupców. Inwestycja jest gotowa do realizacji, a dzięki skróceniu czasu przebudowy modernizacja Rynku Łazarskiego zakończy się latem 2021 roku – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wydane zostały już warunki zabudowy oraz pozwolenia na budowę. Gotowy jest również projekt budowlany i wykonawczy, a miasto podpisało umowę z Kurią Metropolitarną na dzierżawę terenu pod tymczasowe targowisko, które znajdzie się na boisku Zespołu Szkół Muzycznych i zespołu szkół katolickich przy Głogowskiej.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

ZOBACZ TAKŻE: ZDM: "Jesteśmy zdeterminowani, by tą inwestycję zrobić" – przebudowa Kolejowej ruszy w 2021 r.?

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (6)

29-12-2019 23:40:34
Cru
Projekt sam w sobie ładny. Ale patrzac w kontekście całego miasta nie rozumiem miłości władz do permanentnego betonowania go.
16-12-2019 23:12:56
REDAKCJA
@Tomcio z Poznania: Ograniczenie do 1,5 tys. znaków w komentarzu pojawiło się już dawno, dlatego, że zdarzały się przypadki wpisów nawet na 2 strony tekstu A4. W 1500 znaków można napisać dużo. Pozdrawiam
16-12-2019 22:54:43
Tomcio z Łazarza
No jasne - nawet komentarza w całości nie można napisać... Miało być dalej (czytaj w odwrotnej kolejności): A czy ktoś pomyślał o tym, gdzie podczas remontu mają parkować mieszkańcy? Nie mówię o mieszkańcach Łazarza, a o mieszkańcach Rynku. W końcu "policzono" miejsca parkingowe i zapewniono nas, że miejsc nie ubędzie... Tylko, że nikt nie policzył ilości samochodów, która się zmieści w okolicach Rynku po uwzględnieniu głupoty parkujących, gdy w miejscu dla 6 samochodów zmieszczą się 3, w tym furgonetka kogoś spośród kupców. Tak to jest, jak za ciężkie pieniądze do projektowania biorą się naukowcy z Polibudy zamiast praktyków... Modele matematyczne tego niestety nie obejmą...
16-12-2019 22:35:35
Tomcio z Łazarza
Jak zwykle w tym kraju. Zdanie ludzi się kompletnie nie liczy dla władz. Wielokrotnie podnoszono na różnych szczeblach fakt totalnego nietrafienia z pomysłem przebudowy Rynku Łazarskiego. Sugerowano, że zadaszenie nad mikroskopijnymi straganami będzie niczym innym, jak tylko cudownym zadaszeniem szklarni. Zmiany lejka nazywano szaletem dla meneli. Definiowano błędy w obliczeniach ilości udostępnionych mieszkańcom miejsc parkingowych. Wskazywano brak ujęcia miejsc postojowych dla kupców z Rynku. I co? I nic. Nie liczy się zdanie ludzi, tylko konieczność wyremontowania tego rejony. Z tym, że się do przyda, nie chcę dyskutować, bo czasami rzeczywiście nie chce się wyglądać przez okno. Ale czy naprawdę musi to być tak bardzo betonowe "coś"? W dodatku dotychczas jednokierunkowe ulice staną się dwukierunkowe, a do tego jeszcze węższe nic obecnie - tak wynika z rysunków technicznych. Nie ma ani słowa nt. tego, jak na parkingach dostosowanych do samochodów osobowych mają zaparkować furgonetki czy wręcz ciężarówki kupców, albo gdzie alternatywnie mieliby zostawić swoje pojazdy. Nie ma ani słowa nt. tego, co się stanie z postojem taksówek, do którego przyzwyczajona jest ogromna część mieszkańców nie tylko tych okolic. Do tego wszystkiego projekt przebudowy Rynku jest ściśle powiązany w zamiarem wprowadzenia SOP na Łazarzu, a o ile pamiętam na proponowane w tym względzie zmiany zgody powszechnej nie było. A czy ktoś
16-12-2019 15:21:29
Nata
Ciekawe jak rozwiążą problem brakujących już miejsc parkingowych w pobliżu rynku
16-12-2019 14:36:03
asia2610
Ten nowy rynek i to co ma być w pobliżu mi osobiście nie podoba się. Będzie więcej betonu mniej zieleni, będzie nowoczesny rynek ale nie funkcjonalny i pozbawiony klimatu. Wystarczyło zrobić nową nawierzchnie, postawić nowe stragany i byłoby super.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: