Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim
16-04-2020 07:30   Janusz Ludwiczak
Na schron przeciwlotniczy z II wojny światowej natrafiono podczas przebudowy Rynku Łazarskiego. Pod Lejkiem Łazarskim, czyli Skwerem im. Kazimierza Nowaka znajduje się schron składający się z czterech segmentów o łącznej długości ok. 90 metrów. Według członków Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej mogło się z nim schować nawet 200 osób.

Schron został odkryty we wtorek podczas prac związanych z przebudową Rynku Łazarskiego. Pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejkiem Łazarskim" znajdują się podziemne, kręte korytarze.

– Schron ma ok. 90 metrów długości. O tym obiekcie było już wiadomo, był on zaewidencjonowany na mapach Geopozu, jednak nie było do niego dojścia. Konstrukcja jest szczelinowa, betonowa. Na ścianach zachowały się charakterystyczne, poziome czerwone pasy, które miały ułatwić orientację w ciemnościach – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mikołaj Rembikowski z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

– W obiekcie mogło schronić się nawet 200 osób. Jest on w dobrym stanie. Powstał prawdopodobnie w czasie II wojny światowej i miał chronić przede wszystkim ludność niemiecką. Schron był dobrze przemyślany i wykonany. Na końcu korytarzy jest odpowiedni spadek umożliwiając spływ wody do studzienek – dodaje Mikołaj Rembikowski.

Okazało się, że w schronie rośnie drzewo, a konkretnie w kominie wentylacyjnych rosły korzenie drzewa.

O zbadanie schronu została poproszona właśnie Poznańska Grupa Eksloracyjna.

– Nasze Stowarzyszenie pasjonatów obiektów i historii militarnej powstało w marcu 2014 roku. Działa u nas 8 osób. Zajmujemy się przede wszystkim okresem II wojny światowej. Chcemy realizować swoje cele przez działalność kolekcjonerska, kwerendy archiwalne, zwiedzanie pól bitewnych oraz współprace z innymi grupami i stowarzyszeniami z terenu Poznania i Wielkopolski. Udało nam się odkopać i udostępnić dla zwiedzających m.in. schron przy ul. Kościelnej i Nad Wierzbakiem – wyjaśnia Damian Baranowski, prezes Poznańskiej Grupy Eksporacyjnej.

Wszystko wskazuje na to, że podobny schron znajduje się również pod dużą płytą Rynku Łazarskiego, w pobliżu ulicy Calliera i Kącik. Czy tak jest przekonamy się niebawem.

Schron raczej nie zostanie zburzony. Na razie nie wiadomo czy zostanie udostępniony zwiedzającym. Do tematu będzie wracać.


Komentarze (8)

17-06-2020 23:53:38
Piotr Grajpel
Sprostowanie. W Krakowie żaden z LSów nie jest w rejestrze, ani ewidencji zabytków.
07-06-2020 21:51:14
PGE
Do WOJT: wszystko się zgadza wg niemieckich wytycznych LS-Graben, poznańskie konstrukcje (a zwiedziliśmy ich ponad 50) nie zawsze budowane były wg tych wytycznych. Zdarzają się dziwne schematy i odstępstwa konstrukcyjne. Akurat obie szczeliny przeciwlotnicze pod Rynkiem są zbudowane zgodne z niemieckimi wytycznymi. Plan tego obiektu (pod lejkiem) jest na zdjęciu. Biały kolor stosowany był na zewnątrz (barierki ochronne przy wejściu na powierzchni) Czerwone pasy pozostają zagadką, ponieważ nie ma o tym wzmianki w wytycznych z 43 i 44roku. Wiec podejrzewany ze to obrona cywilna tym bardziej, ze w dokumentacji OC można wyczytać systematyczne konserwacje w tym remonty schronów... Oprócz parków i skwerów Niemcy budowami szczeliny również w pasach drogowych. Miedzy innymi Grunwaldzka, Hetmanska , Grochowska itp Pozdrawiam
19-04-2020 13:05:25
koleżanka
Ameryke odkryli wszyscy o tym wiedzieli tylko nie oni ale inżynierowie i ten kto to zatwierdzał wiedze mają że cho cho.A za iwestycje sie biorą a wiedzy żadnej byle siano do kieszeni zabrać ale wiedzy żadnej.
17-04-2020 09:07:01
wojt
https://fgut.wordpress.com/bauwerke/wk2/werkluftschutz/deckungsgraben/#jp-carousel-778 pod powyzszym linkiem plan takowej szczeliny przeciwlotniczej a tak naprawdę przeciwpodmuchowej i przeciwodłamkowj jak rownież przeciwogniowej. Budowle takie powstawały w kilku wersjach praktycznie w każdym większyym skupisku ludzkim zamieszkiwanym przez niemców w czasie 2 wojny a narażonym na wizyty lotnictwa alianckiego.Układ korytarzy załamany pod kątem 90 stopni lub 45 stopni.W Poznaniu spotyka się obie wersje z przewagą tych na 90 stopni.Konstrukcja betonowa lana strop zaokrąglony grubości 25 cm ,ściany u dołu 55 cm a bliżej stropu 35 cm.Szerokość korytarzy 1,4 m /wysokość 1,95m. Luftschutz Deckungsgräben budowano w parkach .na skwerach,obok szpitali itp slowem tam,gdzie bomby nie powinny spadać-oczywiście teoretycznie. Co do pasów na ścianach to stosowano raczej kolor biały lub pistacjowy a farby fluoroscencyjne.Po wojnie istniał krótko pomysł przystosowania szczelin na potrzeby schronowe być może stąd te czerwone pasy.Tak czy owak miejsce historyczne tym bardziej że są relację ludzi którym pomógł uratować zdrowie i życie.Ukrywali sie w nim mieszkańcy Łazarza podczas natarcia sowietów w styczniu 1945 roku.Jaki będzie los obiektu? .W Krakowie budowle takie są wpisane do rejestru zabytków, w POznaniu nie. Tam gdzie rządzi układ finnasowo polityczny tylko władza i interes koleżków są istotne.
17-04-2020 00:01:45
Jakaś dziewczyna
Tak, jest jeszcze jeden w części rynku ( wejście było przy obecnych papierosach ) Pamiętam z dzieciństwa
16-04-2020 18:33:21
Łazarzanin
Ameryke odryli ze schron jest ale maja plany lokalizacji.
16-04-2020 12:38:32
ja
Na pewno jest schron pod dużą płyt bo z jednej piwnicy jest strzałka na wejście ale to wszystko i starsi mówili że jest wiec na pewno jest przecież nie wymyślili sobie tego może staży ludzie coś pamiętają.
16-04-2020 11:30:17
Łazarzanin
No proszę, a ile razy szedłem nad tym. Dobrze było zamaskowane... Na bank pod samym rynkiem musi być kolejny taki schron. Ciekawe czy są ze sobą połączone
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: