Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku
14-04-2019 10:54   Janusz Ludwiczak
Trzy płyty z klinkieru przeznaczone pod targowisko i dwa zielone skwery – tak już w 1940 roku miał wyglądać Rynek Łazarski. Stowarzyszenie Mieszkańców "Absynia" dotarło do projektu przebudowy Rynku Łazarskiego z 1934 roku.

W marcu ponownie nie udało się rozstrzygnąć przetargu na przebudowę Rynku Łazarskiego. Jedyny wykonawca, który stanął do przetargu chciał za realizację inwestycji ponad 56,6 milionów złotych, czyli o ponad 21 milionów złotych więcej niż zakładał budżet miasta. Miasto na tą inwestycję planowało przeznaczyć 35 mln zł, choć początkowo planowano wydać na tą inwestycję jedynie 10 mln zł. Niebawem ma zostać ogłoszony trzeci przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego.

Jak się okazuje Rynek Łazarski miał być przebudowany prawie 80 lat temu. Stowarzyszenie Mieszkańców "Absynia" dotarło do projektu przebudowy Rynku Łazarskiego z 1934 roku.

– Projekt, do którego dotarłem w Archiwum Państwowym w Poznaniu powstał w 1934 roku, realizacja miała nastąpić w 1940 roku. Niestety plany te pokrzyżowała... II wojna światowa – powiedział Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Absynia" i dziennikarz TVN24.

Rynek Łazarski ma już 125 lat

"W 1894 roku władze gminy Święty Łazarz postanowiły urządzić duży plac targowy. Uzyskał on nieregularny kształt, a w jego wschodniej części powstał ogród publiczny z placem zabaw dla dzieci. Dzisiejszy Rynek Łazarski w niczym nie przypomina tego założenia. Spośród innych poznańskich rynków wyróżnia się tym, że oprócz owoców, warzyw, kwiatów i odzieży można na nim kupić także starocie" – pisze Janusz Pazder w swojej publikacji "Przewodnik po zabytkach i historii".

Pierwsza kamienica przy Rynku Łazarskim, pod numerem 1 powstała w 1900 roku, kiedy ówczesna wieś Łazarz została włączona w granice miasta Poznania.

W 1908 roku plac położony między ulicami Łazarską (obecnie Głogowską), Adama Jeskiego (później Engla, dziś Niegolewskich), Małeckiego, Calliera, Onufrego Kopczyńskiego (Łukaszewicza), Pawła Findera (Dmowskiego) i Lodową otrzymał oficjalnie nazwę Lazarusmarkt. 16 czerwca 1919 r. ustalono polską nazwę "Rynek św. Łazarski". W czasie II wojny światowej hitlerowcy zmieniają nazwę targu na Humboldtplatz (plac Humboldta). W 1945 r. wprowadzona zostaje oficjalna nazwa Rynek Łazarski, która nie uległa już zmianie.

Rynek Łazarski ma wynosi 5,8 tysiąca metrów kwadratowych, z czego pod handel przeznaczone jest ok. 4 000 m2 (na których znajduje się prawie 300 straganów). Sama ulica ma według danych ZDM ma 545 metrów długości i łączy Małeckiego z Dmowskiego. Ulica Rynek Łazarski prowadzi również naokoło samego placu targowego, wzdłuż kamienic, łącząc się z ul. Niegolewskich, Głogowską, Lodową, Kącik i Calliera.

Więcej o Rynku Łazarskim pisaliśmy w naszym cyklu "Spacer po Łazarzu – patroni naszych ulic – szerzej w publikacji: "Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi".


Komentarze (1)

16-04-2019 07:51:51
pyra
Projekt z 1934 roku ma sens ! Cegla klinkierowa 100 razy lepsza niz beton i asfalt. I prosze zobaczyc ile drzew/zieleni zaplanowano. Wtedy jednak ludzie byli logcznie myslacy teraz wygrywa projekt, ktory jest od poczatku niewypalem i najgorsze to, ze tego nikt nie widzi. Mam tylko nadzieje, ze nowa RO bedzie przygladala sie czynnie nowym projektom na Lazarzu i nie akceptowala czegos do realizacji co jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. To, ze Miasto cos promuje nie znaczy, ze musimy sie na to godzic.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania ul. Matejki 50
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: