Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wojciech Wośkowiak nie będzie już przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wojciech Wośkowiak nie będzie już przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz {WIDEO}
24-04-2015 00:48   Janusz Ludwiczak
Nowowybrani członkowie Rady Osiedla Św. Łazarz VI kadencji spotkali się na sesji inauguracyjnej, w trakcie której złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje radnego, a także wybrali przewodniczącego. Podczas pierwszego posiedzenia dyskutowano również o remoncie ulicy Kolejowej, do którego duże zastrzeżenia ma Miejska Konserwator Zabytków.

Równo miesiąc po wyborach osiedlowych, w środę o godz. 18:30 w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz. Do momentu wyboru przewodniczącego rady obrady prowadziła Katarzyna Kretkowska, Radna Miasta Poznania. Na posiedzeniu pojawiła się również radna Lidia Dudziak, Arkadiusz Bujak - przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej i dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania, a także Monika Borowicka-Prewicz i Tomasz Wiśniewski - przedstawiciele Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych. Wśród przybyłych gości pojawił się również Krzysztof Jankowski, prezes spółki Targowiska.

Na początku uroczystego posiedzenia odczytano uchwałę Miejskiego Zespołu do spraw wyborów osiedlowych w sprawie ważności wyborów i ustalony został porządek obrad, po czym obyło się ślubowanie:
"Ślubuję uroczyście jako radny Osiedla Św. Łazarz pracować dla dobra i pomyślności Osiedla i Miasta Poznania, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami Osiedla i jego mieszkańców, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonywania zadań Osiedla.".
Każdy z radnych musiał odpowiedzieć "Ślubuję" i mógł dodać "Tak mi dopomóż Bóg".

Następnie radni odbierali legitymacje radnego i listy gratulacyjne, po czym powołana została komisja skrutacyjna, w celu przeprowadzenia wyboru prezydium Rady Osiedla Święty Łazarz - Przewodniczącego Rady. Radna Maria Łazarz zgłosiła jedyną kandydaturę. Na stanowisko Przewodniczącego Rady Osiedla Święty Łazarz zaproponowano Filipa Olszaka, który w poprzedniej kadencji kierował Komisją Infrastruktury. W przeprowadzonym tajnym głosowaniu 20 radnych poparło kandydata, jedna osoba nie oddała głosu.

Dalej obrady prowadził już Filip Olszak - nowo wybrany Przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz. Druga część sesji poświęcona była ulicy Kolejowej.

Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy ulicy Kolejowej. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie miała ogłosić przetarg, jednak zadanie to wstrzymuje Miejska Konserwator Zabytków.

Chodzi o kostkę brukową. Pani konserwator domaga się zachowania obecnej kostki brukowej na 1/3 fragmentu ulicy jako historyczny element, dowód jak ulica wyglądała w przeszłości. Ta kostka miałaby zostać wyrównana. Jednak kostka będzie wywoływać dalej hałas. Dlatego być może dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ograniczenie prędkości do 30 km/h i jak jest to w projekcie zastosowanie wyniesionych skrzyżowań - wyjaśniał na sesji Filip Olszak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Byłaby to również doskonała okazja by zrobić cieplik. Nie może być tak, że dwa lata po remoncie ulica znów zostałaby rozryta, bo dana wspólnota chce podłączyć się do sieci ciepłowniczej - dodała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Łazarscy radni w sprawie remontu Kolejowej w najbliższym czasie będą rozmawiać z wiceprezydentem Poznania Maciejem Wudarskim.

Natomiast 6 maja o godz. 18:00 w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych odbędzie się druga, już zwyczajna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, podczas której odbędą się wybory zastępców przewodniczących rady osiedla oraz zarządu osiedla.

Rozmowa z Filipem Olszakiem, nowym przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz

Jakie plany na najbliższe cztery lata? Jakimi sprawami chcecie się zająć?
W dalszym ciągu będziemy zastanawiać się jak zagospodarować ogródki działkowe przy ul. Potockiej. Kolejną ważną sprawą jest Park Kasprowicza. Rada musi skupiać się również jakie inwestycje chce przeprowadzić dla dobra mieszkańców, po to by na Łazarzu żyło się lepiej. Dalej będziemy dbali o to, by poprawić stan chodników na ulicach naszej dzielnicy. Chcemy maksymalnie wykorzystać środki, które mamy w naszych zasobach, ale chcemy również pozyskiwać fundusze z budżetu miasta. Nadal będziemy również dbali o parki. W tym roku powstanie integracyjny plac zabaw w Parku Kasprowicza wraz z remontem ścieżek. Będziemy starać się, żeby powstał edukacyjny plac zabaw na terenie położonym przy Parku Wilsona. Chcemy dalej prowadzić działania związane z rewitalizacją. Rozważamy również wprowadzenie konkursu grantowego dla różnych podmiotów z terenu osiedla.

Co prawda nie leży to w kompetencjach Rady Osiedla, ale ostatnim dużym problemem Łazarza są dopalacze czy sypiąca się kamienica "Zielona Perła" przy ul. Matejki
Tematy te nie są w naszych kompetencjach, ale możemy prosić Radnych Miasta Poznania o pomoc. "Zielona perła" to jeden z przykładów pustostanów. Pustostany również sprawiają, że Łazarz się wyludnia. Jeśli coś nie będzie w kompetencji Rady Osiedla będziemy na forum publicznym i różnymi kanałami starali się rozwiązać problem.

Zmienił się skład Rady Osiedla. Pojawiło się trochę nowych twarzy. Są osoby o zróżnicowanych poglądach. Jak będzie układać się współpraca?
To dobrze, że są osoby, które nie były jeszcze w radzie osiedla. Mają nowe spojrzenie na dane sprawy. Dobrze, że pojawiły się z różnych środowisk. Powinno dochodzić do różnych dyskusji, wymiany poglądów. W radzie osiedla podziały polityczne nie grają dużej roli. Tutaj odbywa się dyskusja na tematy ważne dla mieszkańców, sprawy istotne dla naszej małej lokalnej społeczności. Nie sądzę, że do rady osiedla wkroczy duża polityka.

Pojawił się pomysł, by w nowej kadencji działali koordynatorzy?
Myślimy, by powołani zostali koordynatorzy tematyczni, którzy kontynuowaliby prace, jakimi zajmowały się komisje problemowe. Jeśli ten pomysł będzie dobrze funkcjonował chciałbym, żeby pojawiali się koordynatorzy do danych projektów. Na pewno nie powtórzy się taka sytuacja jak w przypadku Rady Osiedla Jeżyce i zagospodarowania Placu Asnyka. Nie zawsze na sesji rady jesteśmy wstanie omówić wiele spraw.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (13)

30-04-2015 12:00:55
Łukasz Prymas
Aby zakończyć temat Kolejowej. Jest tu wiele niedomówień i dziwnych opinii także w stosunku do Pani Konserwator. Był swego czasu (także finansowany z budżetu RO) projekt przebudowy Kolejowej. Był on konsultowany na stronach ZDM. Ale nie został on z różnch przyczyn zrealizowany. Na jego podstawie powstał kolejny poprawiony projekt przebudowy i opiniowało go Biuro Konserwatora Zabytków. Pani Konserwator była przeciwna likwidacji kostku brukowej i przede wszytkim wycinki wszystkich drzew (część oczywiście będzie musiała być wycięta z powodu chorób czy zagrożenia bezpieczeństwa ale zostaną zasadzone nowe). Jednak ZDM i Poznańskie Inwestycje Miejskie, postanowiły zastosować do przebudowy Kolejowej tzw. specustawę drogową. Ustawa ta zawiera przepisy, które pozwalają zignorować opinie m in Pani Konserwator. I o to jest cały spór. Dlaczego zastosowano taki tryb uzyskiwania pozwolenia na budowę? Co o tym zadecydowało? Nie wiadomo. Dlatego też, odbędzię się wkrótce spotkanie przedstawicieli RO Św. Łazarz z Panem Prezydentem Wudarskim, który m. in. nadzoruje te jednostki miejskie, które są odpowiedzialne na przebudowę. Wiemy już z uprzednich rozmów, że Pan Prezydent nie jest zadowolony z przyjetego trybu jak i całego potraktowania sprawy przebudowy przez jednostki miejskie. I tego właśnie ma dotyczyć rozmowa z Panem Prezydentem. By jeszcze raz przenazalizować różne warianty i podjąć jakieś decyzje. O wszytkich będą Państwo informowani, zapewne również przez tutejszy portal. Pozdrawiam serdecznie
27-04-2015 22:07:11
L.D.
Wydaje się, że projekt przekazywany do realizacji, czyli szukania inwestora powinien zawierać już wszystkie zgody, w tym i akceptację Konserwatora, stąd zdziwienie, że nie rozstrzygnięto kontrowersyjnej kwestii bruku, wcześniej.
27-04-2015 08:29:25
tomasz
Od samego początku rozmów o ulicy kolejowej konserwator zabytków bierze w niej udział. Nie wiem skąd takie info, że "sprawa wyplynela dopiero teraz"?
26-04-2015 19:20:21
L. Domasłowska
Czy robiąc projekt przebudowy Kolejowej i uzyskując kolejne zezwolenia nie uwzględniono opinii Konserwatora? Budynki przy Kolejowej należą do strefy ochrony i przy ich remontach taką zgodę trzeba uzyskać, więc zapewne dotyczy to także ulicy. Dlaczego dopiero teraz, gdy jest już ostatni etap wybierania wykonawcy, ta sprawa wypłynęła? Oby nie skończyło się na kolejnych przesunięciach terminów w mglistą przyszłość. Jest wiele miejsc na Łazarzu, gdzie interwencja p. Konserwator byłaby potrzebna (np. Sołtysówka), ale tu należy dojść do konsensu jak najszybciej!! Zgadzam się ze wszystkimi, że czystość na Łazarzu, to problem numer 1. Proponuję, aby na każdej klatce schodowej była informacja z podanym adresem i telefonem, kto konkretnie jest odpowiedzialny za sprzątanie danego odcinka ulicy, być może okaże się, że te w najgorszym stanie są pod opieką służb miejskich... Dzwonić, interweniować i przede wszystkim dbać o swoje najblizsze otoczenie.
24-04-2015 19:30:40
Mieszkanka Kolejowej
Mam spore obawy ,czy rozpocznie się remont ul. Kolejowej . Konserwator Zabytków na wiele inwestycji nie zezwala. Nie można np. ocieplać budynków z cegły a zezwala się na przybudówkę na budynku pod nr 13. Jak to się ma do przepisów dot strefy zabytków. Teraz kostka ma pozostać i w dalszym ciągu będziemy tkwić w tym hałasie, bo który z kierowców będzie chciał zdjąć nogę z "gazu". Zgadzam się ,wpierw należy pociągnąć cieplik, aby nie rujnować nawierzchni . Trzeba konkretnie wszystko przemyśleć , zaprojektować ale niech to nie będzie przesuwane w nieskończoność. Popieram p. Hanię . Łazarz trzeba posprzątać i karać właścicieli psów mandatami ,ale to już sprawa Straży Miejskiej ,ona powinna sprawniej i konsekwentnie działać.
24-04-2015 18:58:12
emeryt
Zgadzam się z Hanią zadbajmy o czystość i porządek. Dla przykładu na wyremontowanym skwerku Stablewskiego - Łukaszewicza parkują samochody. Chyba nie na takie zachowania powinno wydawać się społeczne pieniądze.
24-04-2015 13:36:57
Hania
A ja zycze sobie i wszystkim mieszkancom Os.Lazarz aby nareszcie tu posprzatano. Kiedys Poznan byl najczysciejszym miastem w Polsce a teraz Lazarz jest przykladem jaki brod i smietnik jest wszedzie naokolo. Przestancie myslec panowie i panie o dalekosieznych planach, narazie nalezy POSPRZATAC i podjac regulacje wzgledem sprzatania psich kup, ktore leza co 2 metry.
24-04-2015 09:48:26
joanmk
Bardzo dobry wybór przewodniczącego. Trzymam kciuki P. Filipie!
24-04-2015 09:46:16
roman modrzynski
Eee krawat taki sobie miałem ,.Było to nasze pierwsze spotkanie ,następna sesja 6 maja.Bardzo fajny i mądry pomysł z tymi koordynatorami .Co do linii tramwajowej tak jak napisał ktoś wyżej radni mogą wnioskować ,ale decyzja należy do ZTM .Pytanie,która z istniejących tras zmienić ,czy na nową trase są pieniądze tego nie wiem pozatym znając ludzi ,jedni będą chcieli aby tramwaj skrecal np. z powrotem na Starołeke inni aby na Rondo Śródka
24-04-2015 08:21:17
tomasz
No przecież radni osiedlowi nie decydują o rozkładzie linii tramwajowych! Mogą jedynie wnioskować o to w imieniu mieszkańców.Wielu radnych codziennie jeździ tramwajami do pracy i też chętnie jezdziloby bez przesiadki w stronę browaru. Chyba każdy mieszkaniec Łazarza by chciał.
24-04-2015 07:58:42
JS
@wyborca, najmniej ważnym jest, jak kto wygląda. Ważne, co robi. P. Glapa działa w branży erotycznej??? Idź człowieku pomodlić się w intencji zmądrzenia, bo twoja dyskretna, bardzo głęboko ukryta inteligencja jest porażająca. Idąc Twoim tokiem myślenia najlepszym radnym a priori jest p. Modrzyński, bo miał najładniejszy krawat :)))
24-04-2015 06:22:33
tonny
Ciekawe ilu radnych spelni swoje obietnice wyborcze. Czekamy na tramwaj pod Browar!
24-04-2015 05:28:11
wyboraca
Stwierdzam, że najgorzej ubraną kobietą była p. Glapa, to nie jest strój biznesowy, lecz erotyczny (zgodnie z prowadzoną firmą-działalnością gospodarzą). Proszę Pani, proszę reprezentować swoich wyborców godnie, chyba, że dla swoich wyborców się tak pani ubiera. Teraz jest Pani radną Rady Osiedla i to zobowiązuje...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: