Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W budynku dawnej "Ósemki" będzie winda, 25 sal lekcyjnych, siłownia i kaplica - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W budynku dawnej "Ósemki" będzie winda, 25 sal lekcyjnych, siłownia i kaplica
04-12-2014 13:53   Janusz Ludwiczak
Kuria rozpoczęła remont budynku przy ul. Głogowskiej 92, który w lipcu opuściło VIII LO. Wiadomo, że od września będzie mieściło się tutaj Publiczne Gimnazjum Katolickie oraz Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowanków. Po przebudowie obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie m.in. winda. Uczniowie będą kształcić się w 18 dużych i 8 małych salach lekcyjnych, a także będą mieli do dyspozycji siłownie. W gmachu dawnej "Ósemki" będzie mieścić się również kaplica. Budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej ma zyskać swój pierwotny wygląd z czasów ks. Czesława Piotrowskiego, budowniczego szkół przy Głogowskiej.

Jak już informowaliśmy w połowie lipca VIII LO ostatecznie opuściło gmach przy ul. Głogowskiej 92. Budynek ten stał się własnością kurii. "Ósemka", która mieściła się tutaj przez 70 lat musiała się wyprowadzić, gdyż w 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz właśnie VIII Liceum Ogólnokształcące.

Od września trwa remont gmachu dawnej "Ósemki" przy ul. Głogowskiej 92. 1 września 2015 r. naukę rozpoczną tutaj uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego św. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowanków im. bł. Natalii Tułasiewicz, które przeniosą się z wynajmowanego od miasta budynku przy ul. Kanclerskiej.

Budynki przy ul. Głogowskiej zostały wybudowane dla celów szkolnictwa i jeśli dojdzie do wyprowadzki VIII LO na pewno będą tam funkcjonować szkoły. Choć trudno dziś podać więcej szczegółów, jedno jest pewne: dzieła ks. Czesława Piotrowskiego nie można zaprzepaścić. To on w 1920 roku był inicjatorem powstania w tym miejscu szkoły przygotowawczej, potem gimnazjum. Zrobimy wszystko, żeby tę tradycję kontynuować - przekonuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Wiadomo już, że budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie m.in. winda. Uczniowie będą kształcić się w 18 dużych i 8 małych salach lekcyjnych, a także będą mieli do dyspozycji siłownie. W gmachu dawnej "Ósemki" będzie mieścić się również kaplica.

Przygotowania do obecnego remontu trwały już w ubiegłym roku szkolnym. Na pierwszy ogień poszły piony wodno-kanalizacyjne, instalacja grzewcza, elektryczna a także internetowa. Konserwator zabytków nakazał też przywrócenie budynku do pierwotnego wyglądu, przywrócenie do świetności z czasów ks. Czesława Piotrowskiego, ale przy jednoczesnym przystosowaniu go w jak najbardziej nowoczesny sposób do dzisiejszych potrzeb edukacji. Istnieją przepisy, które mówią, że szkoła musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i w związku z tym zaplanowano windę, która będzie spełniała takie wymogi - objaśnia w wywiadzie na łamach Miesięcznika Parafii Matki Boskiej Bolesnej ks. Piotr Kuś, dyrektor Publicznego Gimnazjum Katolickiego św. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowanków im. bł. Natalii Tułasiewicz.

W wyremontowanym budynku przy ul. Głogowskiej 92 oprócz windy będzie mieścić się 25 sal lekcyjnych, w tym 18 dużych i 7 małych. Uczniowie szkoły katolickiej będą mieli do dyspozycji siłownię, a także kaplicę.

Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki powstało w 1997 roku. Początkowo kształciło 64 uczniów. Obecnie zarówno w katolickim gimnazjum jak i liceum uczy się 420 osób. Remont budynku przy ul. Głogowskiej ma kosztować kurię ponad 10 mln zł.


Komentarze (1)

05-12-2014 15:18:24
kasia
Katolickie Stowarzyszenie Wychowanków czy Wychowawców?..
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: