Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kuria dostanie 3,2 milionów złotych odszkodowania za działki na Głogowskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kuria dostanie 3,2 milionów złotych odszkodowania za działki na Głogowskiej
29-05-2014 16:13   Janusz Ludwiczak
3 186 200 zł otrzyma Archidiecezja Poznańska w ramach odszkodowania za zajmowanie nieruchomości przy ul. Głogowskiej. Chodzi o bezumowne korzystanie z budynków, w których mieści się VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych oraz za grunty przeznaczone pod drogi.

W połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele Archidiecezji Poznańskiej podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92, którego właścicielem jest kuria.

Podpisane porozumienie oznacza zakończenie procesu sądowego między obydwoma stronami. Kuria dostanie od miasta 4,5 milionów złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Do czasu wyprowadzki "Ósemki" z Głogowskiej Archidiecezja Poznańska będzie otrzymywać 53 tys. zł miesięcznego czynszu.

W środę Sąd Apelacyjny w II instancji wydał prawomocny wyrok w sprawie odszkodowania dla Archidiecezji Poznańskiej za zajmowanie nieruchomości przy ul. Głogowskiej. Chodzi o bezumowne korzystanie z budynków, w których mieści się VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych oraz za grunty przeznaczone pod drogi.

Kuria żądała 4,7 milionów złotych. Skarb Państwa chciał 3,2 mln zł. Kościół chce, by odszkodowanie było naliczane według starych zasad z 2005 roku.

Ostatecznie Sąd Apelacyjny przyznał odszkodowanie w wysokości 3 186 200 złotych dla Archidiecezji Poznańskiej. Wyrok jest prawomocny.


Komentarze (4)

29-05-2014 22:44:43
antymoher
Pazerność kościoła w końcu obróci się przeciw niemu. Niestety żyjemy w państwie gdzie władza zarówno z lewej jak i z prawej sypie klerowi garściami dobra wszelakie. W normalnym kraju płacenie księżom za lekcje religii byłoby nie do pomyślenia. Tak jak i wszelkie przywileje podatkowe. Póki skarbówka nie zacznie rozliczać proboszczów a zwłaszcza biskupów z ich finansowej działalności to takie kwiatki jak sprawa ósemki ciągle będą się zdarzać. Gdyby kuria musiała zapłacić podatek od wzbogacenia się oraz była rozliczana z każdej złotówki publicznych pieniędzy, z których korzysta, to by nigdy nawet do głowy biskupowi nie przyszło sięgać po majątek gminy czy skarbu państwa. Ale ludzie wybierają prezydenta, który się postawić nie umie katabasom. I mimo, że kuria działa na szkodę miasta, nadal widzimy księży na oficjalnych uroczystościach a urzędników na kościelnych. Wstydu nie mają.
29-05-2014 22:17:45
dziewucha
W budynku będzie się mieścić Szkoła Katedralna, bardzo dobra szkoła zresztą. Poza tym dopiero po remoncie, ponieważ budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Ponadto VIII LO lata swojej świetności ma już chyba za sobą, ale to moje prywatne zdanie, więc nie będę się kłócić. A tak na marginesie, papież nie jest odcięty od świata, ale listy zawsze pisać można. Na pewno odpisze.
29-05-2014 20:55:17
ttur
a kiedy wreszcie miasto zażąda zapłaty od kościoła za użytkowanie klas szkolnych do nauki religii?
29-05-2014 17:11:37
Grażyna
To jest żenujące. Może ktoś napisze do Papieża i opowie, co tu się wyrabia. Po co kościołowi ten budynek? Od wielu lat było tu prestiżowe Liceum a teraz będzie Zakon, KUL? Co?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: