Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zdecydują o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni zdecydują o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla Parku Kasprowicza
10-12-2013 01:47   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni przyjmą projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Park Kasprowicza".

Projekt uchwały (PU 994/13) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Park Kasprowicza" w Poznaniu" Rada Miasta Poznania przegłosuje podczas wtorkowej sesji.

W czerwcu Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wniosek o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza. Nowy właściciel terenu dawnego stadionu Energetyka planuje postawić w tym miejscu pięć 16-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalno-usługowych. Projekt jednogłośnie poparła Komisja Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Na początku września prezydent Ryszard Grobelny zgodził się na przygotowanie dokumentu.

Wniosek został przedstawiony wraz z analizą w dniu 5 września na naradzie Prezydenta Miasta Poznania z zastępcami Prezydenta, Sekretarzem i Skarbnikiem. Prezydent uznał za zasadne przystąpienie do prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza - wyjaśnia Jeremi Pudliszak, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Mimo to projekt uchwały wniosła Komisja Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Park Kasprowicza" należy uznać za uzasadnione. Ponieważ od podjęcia przez Komisję Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania wyżej wymienionego stanowiska upłynęły ponad 4 miesiące, a nadal nie został przedstawiony przez Prezydenta projekt odpowiedniej uchwały, Komisja postanowiła skorzystać z prawa do wniesienia własnej inicjatywy uchwałodawczej, zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 3 Statutu Miasta Poznania - wyjaśnia Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) ma obejmować obszar pomiędzy ulicami Jarochowskiego, Chociszewskiego, Reymonta i Wyspiańskiego.

W przeważającej części zajęty jest przez tereny i obiekty parkowe i sportowo-rekreacyjne (w tym hala Arena). Od strony ulicy Wyspiańskiego znajdują się również budynki o innych funkcjach: oświatowych, hotelowych, biurowych i mieszkaniowych, a od strony ulicy Chociszewskiego – zespół budynków mieszkaniowych. Uchwalenie mpzp "Park Kasprowicza" pozwoli na sformułowanie dla tego obszaru szczegółowych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, zwłaszcza odnoszących się do terenu dawnego stadionu KS Energetyk, zespołu basenów kąpielowych POSiR oraz hali sportowo-widowiskowej Arena wraz z otoczeniem - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Tymczasem jeden z mieszkańców bloków przy ul. Chociszewskiego bezpośrednio sąsiadujących z Parkiem Kasprowicza twierdzi, że Miejski Konserwator Zabytków przeciwstawia się termomodernizacji budynku, gdyż Park Kasprowicza jest objęty ochroną konserwatorską.

Jestem mieszkańcem jednego z budynków przy ul. Chociszewskiego. Od pewnego czasu prowadzę korespondencję z Miejskim Konserwatorem Zabytków, który sprzeciwia się termomodernizacji naszego budynku. Przy tej okazji dowiedziałem się, że teren parku podlega ochronie konserwatorskiej. Cytuje: "nieruchomość podlega ochronie konserwatorskiej jako integralny element zespołu urbanistyczno – architektonicznego najstarszych dzielnic miasta Poznania wpisanego do rejestru zabytków pod nr A 239 decyzją z dnia 6 października 1982 roku stanowiący obiekt zabytkowy chroniony. Historyczny układ urbanistyczny, stosownie do definicji zawartej w art. 3 pkt. 12 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, to przestrzenne założenie miejskie zawierające zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic i sieci dróg. Na terenie owego zespołu ochronie podlega m.in. wygląd i gabaryty poszczególnych budynków oraz zagospodarowanie przestrzenne - pisze do nas Szymon Bocianowski na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: