Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer przy Grochowskiej będzie nosił imię profesora Janusza Ziółkowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer przy Grochowskiej będzie nosił imię profesora Janusza Ziółkowskiego
05-12-2012 01:13   Janusz Ludwiczak
Dzięki staraniom Rady Osiedla Stary Grunwald skwer znajdujący się wzdłuż ulicy Grochowskiej, pomiędzy Marcelińską a Rycerską zostanie zagospodarowany i otrzyma imię prof. Janusza Ziółkowskiego - socjologa, pracownika UNESCO, rektora UAM, ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy i mieszkańca Grunwaldu.

Idea takiego właśnie nazwania skweru wypłynęła jeszcze za kadencji Osiedla im. Jana Ostroroga, w 2010 roku. Motywem takiego działania była chęć związania na trwałe imienia Profesora Ziółkowskiego, naszego wybitnego sąsiada, a przy tym bardzo skromnego człowieka z naszym Osiedlem, gdzie żył i tworzył w domu przy ul. Skarbka - wyjaśnia Zdzisław Szkutnik z Rady Osiedla Stary Grunwald.

Imię prof. Janusza Ziółkowskiego ma otrzymać skwer o powierzchni 5 tys. m kw., znajdujący się wzdłuż ulicy Grochowskiej, pomiędzy Marcelińską a Rycerską. Przez wiele lat teren ten, który należy do miasta nie miał zarządcy i był zaniedbany.

Skutkowało to pogłębiającym się zaniedbaniem: zielsko i trawa do pasa, nie przycinane drzewa i krzewy, co wszystko razem sprawiało przygnębiający widok. W wyniku różnych zabiegów w 2010 r. udało się ze środków ówczesnego Osiedla im. Jana Ostroroga jedną część skweru zrewitalizować i raz skosić całość trawnika, a także przyciąć żywopłot, nadto - na zlecenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta dwukrotnie skoszono trawę na całym skwerze. Nie zmieniło to faktu, że były to działania doraźne. W końcu 2010 roku sprawa zaczęła zmierzać w dobrym kierunku, a jej finałem ma być po dokonanej rewitalizacji - wystąpienie do Rady Miasta z wnioskiem o nadanie skwerowi imienia prof. Janusza Ziółkowskiego - tłumaczy Zdzisław Szkutnik.

Obecnie terenem tym administruje Zarząd Zieleni Miejskiej. Dwa lata temu ówczesna Rada Osiedla Ostroroga nawiązała współpracę z UAM - uczelnię tą kończył prof. Janusz Ziółkowski. Z kolei dalsza pomoc okazał Uniwersytet Przyrodniczy.

Za sugestią Tomasza Lisieckiego, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej postanowiliśmy poprosić macierzystą uczelnię profesora, tj. UAM o pomoc w przygotowaniu projektu rewitalizacji skweru. Wówczas rektor prof. Bronisław Marciniak bez wahania wsparł nas. Na Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca inżynierska, której autorem jest inż. Ewa Konkiewicz (pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Piotra Urbańskiego z Katedry Terenów Zieleni na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego), będąca projektem rewitalizacji tego skweru. Dzięki temu Osiedle Ostroroga nie wydało 30 tys. zł na projekt, których to pieniędzy i tak nie posiadało - wyjaśnia Zdzisław Szkutnik.

Pierwsze efekty zagospodarowania skweru przy Grochowskiej mają być widoczne już w przyszłym roku. Ogród Botaniczny UAM w latach 2013 i 2014 przekaże nieodpłatnie znaczną część potrzebnych do uzupełniających nasadzeń drzewek, krzewów i kwiatów.

Niebawem uchwałę o nadaniu skweru im. prof. Janusza Ziółkowskiego podejmie Rada Miasta Poznania. Obecność na otwarciu skweru zadeklarował arcybiskup Marek Jędraszewski.

Ks. arcybiskup prof. Marek Jędraszewski obiecał przyjechać na otwarcie skweru, a na nim - na odsłonięciu elementu upamiętniającego imię prof. Janusza Ziółkowskiego, swojego wielkiego przyjaciela - dodaje Zdzisław Szkutnik z Rady Osiedla Stary Grunwald.


R E K L A M A

Komentarze (3)

30-04-2013 14:41:59
Szczur
Akurat profesor Ziółkowski to nazwisko dużego kalibru, ale cóż, nauki społeczne mało kto u nas docenia. Pomysł świetny, byleby tego miejsca nie zdewastowało towarzystwo z pobliskiej Żabki i sklepu nocnego.
05-12-2012 12:01:00
JS
Jeśli po ich śmierci ludzie będą doceniać to co zrobili, to czemu nie.
05-12-2012 10:10:40
as
no, niedlugo zaczna powstawac ulice Tuska, Komora i Florka a osrodki zdrowia beda przyjmowaly nazwy ARLUKOWICZA I KOPACZ
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: