Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Reaktywowane Kino Grunwald pokazało jak wyglądał Poznań pół wieku temu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Reaktywowane Kino Grunwald pokazało jak wyglądał Poznań pół wieku temu
13-07-2012 17:19   Janusz Ludwiczak
Pokaz mody na Targach w latach 60., otwarcie dworca PKS w 1965 roku, jak budowano biurowce Alfy na Św. Marcinie, a także święcące się neony nad poznańskimi ulicami (w tym nieistniejącej już Adrii) oraz przejeżdżające w latach 80. przez Rondo Kaponiera trzywagonowe eNki czy pochód 1-majowy spod hotelu Merkury i dawnego Kina Bałtyk wzdłuż ulicy Głogowskiej - to wszystko można było zobaczyć w plenerowym Kinie Grunwald, które w czwartek wyświetliło film "Miasto 1945-1990. Od Iłłakowiczówny do wolnego handlu walutą".

Kino Grunwald wznowiło swoją działalność, jednak 600 metrów od byłego już kina, które do 2005 roku mieściło się przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Marcelińskiej. Wiosną tego roku obiekt ten za 2 mln 323 tys. złotych sprzedała Agencja Mienia Wojskowego. Nowy właściciel po uzyskaniu wymaganych pozwoleń oraz odpowiedniej adaptacji - zamierza wykorzystać obiekt na cele handlowe.

Jednak o Kinie Grunwald postanowili przypomnieć historyk sztuki Piotr Libicki, student architektury Franciszek Sterczewski, montażysta Sławek Adrian oraz właściciele Winiarni Pod Czarnym Kotem Dorota i Marcin Kubiakowie.

Kino Grunwald, które było ważną częścią miasta zostało sprzedane. Wiemy, co spotkało Kino Wilda. Jesteśmy miłośnikami miasta. Inaczej użytkujemy miasto. Dlatego postanowiliśmy przywrócić Kino Grunwald. Jest to eksperyment. Chcieliśmy zobaczyć czy ludzie przyjdą, jak będzie odebrany film. Jest sukces. Ludzie przyszli pomimo zimnej pogody. Film został nagrodzony oklaskami - powiedział Marcin Kubiak, organizator plenerowego Kina Grunwald i właściciel Winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Seanse w Kinie Grunwald "pod chmurką" wyświetlane będą co tydzień, w każdy czwartek o godz. 22:00 do 16 sierpnia włącznie w ramach cyklu "Żyło sobie miasto. Poznań w PRL-u "

Plenerowe Kino Grunwald, winiarnia Pod Czarnym Kotem, ul. Wolsztyńska 1 (róg Marcelińskiej):

  • 12 lipca (czwartek) godz. 22:00 - "Miasto 1945-1990. Od Iłłakowiczówny do wolnego handlu walutą" (29 min).
  • 19 lipca (czwartek) godz. 22:00 - "Popołudniówka. "Express Poznański" i Henryk Derwich" (23 min)
  • 26 lipca (czwartek) godz. 22:00 - "Tu rośnie blok, tam rośnie blok. Jak budowano Rataje" (18 min).
  • 2 sierpnia (czwartek) godz. 22:00 - "Kronika jednoroczna. Filmowe opisanie Poznania roku 1970" (29 min).
  • 9 sierpnia (czwartek) godz. 22:00 - "Uwaga, gwiazdy śpiewają! Recital Heleny Vondrackovej'77 w studio Telewizji Poznań" (28 min).
  • 16 sierpnia (czwartek) godz. 22:00 - "Późne popołudnie. Film fabularny w reżyserii Aleksandra Ścibora Rylskiego z 1964 roku. Miejsce akcji: Poznań" (80 min)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: