Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hetmańska jak wielka zajezdnia. Tramwaje od piątku nocują pod "chmurką" {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hetmańska jak wielka zajezdnia. Tramwaje od piątku nocują pod "chmurką" {WIDEO}
05-11-2011 03:38   Janusz Ludwiczak
Od piątku co noc ponad 40 tramwajów będzie nocować na ulicy Hetmańskiej "pod chmurką". Wszystko z powodu remontu Ronda Jeziorańskiego i ulicy Grunwaldzkiej. Tym samym odcięty został dojazd do tzw. "torów odstawczych" przy ul. Budziszyńskiej, które pełniły rolę zajezdni. Codziennie między godz. 23 a 4 sznur bimb będzie ciągnąć się na ulicy Hetmańskiej pomiędzy Arciszewskiego i Głogowską oraz od Dmowskiego do Kolejowej. Tak będzie aż do końca kwietnia.

Rozpoczął się II etap remontu Ronda Jeziorańskiego oraz przebudowa ulicy Grunwaldzkiej. Tym samym tramwaje nie będą już dojeżdżać na Junikowo. Więcej w artykule: "Grunwald i zachodni Łazarz zostanie pozbawiony tramwajów. Zastąpią je autobusy T2 i T3".

Odcięty został też dojazd do tzw. "torów odstawczych" przy ul. Budziszyńskiej, które pełniły rolę zajezdni. Tramwaje, które dotychczas stacjonowały przy "Budziszynie" począwszy od piątkowego wieczoru będą parkować wzdłuż ulicy Hetmańskiej.

Od nocy z 4 na 5 listopada tramwaje nie parkują już na torach odstawczych przy ulicy Budziszyńskiej. Rozpatrywaliśmy wiele koncepcji. Zastanawialiśmy się na różnymi lokalizacjami miejsca garażowania tramwajów. Zdecydowaliśmy się, że tramwaje będą stacjonować w nocy w ciągu ulicy Hetmańskiej od Głogowskiej do Reymonta i od Dmowskiego do Kolejowej, przede wszystkim dlatego, że niedaleko znajduje się zajezdnia tramwajowa przy ul. Głogowskiej - mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Jak zapewnia MPK nocowanie tramwajów "pod chmurką" na ulicy Hetmańskiej nie wpłynie na organizację zwykłego ruchu liniowego w ciągu dnia.

Po przeglądzie technicznym, który będzie się odbywał na terenie zajezdni przy ulicy Głogowskiej tramwaje będą po godz. 23 odstawiane na ulicę Hetmańską. O godz. 4 tramwaje będą uruchamiane do kolejnego dnia pracy - wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Nocowanie tramwajów "pod chmurką" będzie trudnym zadaniem dla MPK, gdyż pojazdy będzie strzec kilkunastu pracowników ochrony. Trudności przysporzy też cofanie się tramwajów.

To będzie bardzo trudny manewr. Będzie potrzebne cofanie tramwaju, które będzie się odbywać w asyście Nadzoru Ruchu. Nie ma niebezpieczeństwa, gdyż pulpity jazdy awaryjnej znajdują się z tyłu pojazdu. Gdyby doszło też do awarii tramwaju, który nie mógłby ruszyć mamy służby techniczne i ratownicze, które są przeszkolone na różne okoliczności i doskonale w takich sytuacjach sobie radzą - mówi Iwona Gajdzińska z MPK.

Obecnie pod "chmurką" każdej nocy stacjonują w sumie 72 tramwaje. Sytuacja ta wiąże się nie tylko z odcięciem "torów odstawczych" przy Budziszyńskiej, ale ze sprzedażą w roku ubiegłym zajezdni przy ul. Gajowej. 28 grudnia ubiegłego roku o godz. 6:28 z wyjechał ostatni tramwaj. MPK musiało wyprowadzić się z tej zabytkowej, ponad 130-letniej zajezdni gdyż rozmowy z nowym właścicielem zajezdni - portugalskim inwestorem nie przyniosły rezultatów (przypomnijmy, że miasto sprzedało obiekt w 2008 roku za ponad 90 mln zł). Firma zażądała od miejskiego przewoźnika za dalsze korzystanie z zajezdni zbyt wysokiej kwoty, dlatego MPK musiało opuścić obiekt.

Nocowanie pod chmurką to nie jest sytuacja nowa. W tej chwili na Górczynie stacjonuje siedem pojazdów, na Starołęce kolejne 3 tramwaje, na Sobieskiego 4, a na Wilczaku 16. Na Hetmańskiej będzie ich najwięcej. Na odcinku od Reymonta do Głogowskiej parkować będą 22 pociągi na każdym torze po 11, zaś od Dmowskiego do Kolejowej będzie 20 pociągów po 10 na każdym torze - tłumaczy Iwona Gajdzińska.

Przypominamy też, że od soboty zmieniły się trasy linii tramwajowych nr 6, 7, 13 i 17. Zawieszone zostało kursowanie "jedynki". Przez pół roku mieszkańcy Grunwaldu i zachodniej części Łazarza będą zmuszeni do korzystania z trzech autobusowych linii zastępczych "za tramwaj". Więcej szczegółów w artykule: "Grunwald i zachodni Łazarz zostanie pozbawiony tramwajów. Zastąpią je autobusy T2 i T3".

ZOBACZ WIDEO


Komentarze (5)

09-11-2011 11:07:58
kaśka
@w: 91 mln zł - za tyle sprzedano Gajową.
09-11-2011 00:32:53
w
To stadion kosztował tylko 91mln? btw - niech w tramwajach też nie hajcują za bardzo, bo jak się zimą człowiek dobrze ubierze na mróz to potem żadna przyjemność się tak grzać
08-11-2011 21:54:08
brt
Zimno to zawsze było w tramwajach niezależnie czy stały w zajezdni pod chmurką czy na ulicy także pod chmurką. A że Rysio utopił tyle pieniędzy w stadionie na którym zostaną rozegrane aż 2 mecze podczas euro 2012 to już inna sprawa. Zrobił się jeden wielki bajzel w Poznaniu po którym zostało tylko jeździć rowerem żeby się nigdzie nie spóźnić.
08-11-2011 18:11:41
morlock
@kaśka.Trawę mu za karę sadzić na "stadionie". Źdźbło po źdźble, jak ryż. Chodniki krzywe i pełne wyrw a poplecznicy bajdurzą o fontanienkach na pl.Wyspiańskiego za wodę w których kto zapłaci?
05-11-2011 13:58:02
kaśka
Ale będzie zimno w tych tramwajach, gdy będą ruszać z samego rana. A Gajowa sobie pusta stoi. No, ale pewnie Rysio wolał utopić 91 mln zł w stadion bubel.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: