Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przejście dla pieszych na Hetmańskiej przy Jarochowskiego wciąż zamknięte - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przejście dla pieszych na Hetmańskiej przy Jarochowskiego wciąż zamknięte
09-09-2022 07:15   Janusz Ludwiczak
Nie udało się na początek roku szkolnego udostępnić przejścia dla pieszych przez jezdnię na ul. Hetmańskiej przy Jarochowskiego. Uczniowie i rodzice odprowadzający swoje pociechy do Szkoły Podstawowej nr 69 mają dalszą drogę – muszą korzystać albo z przejścia przy Kasprzaka, albo przy Reymonta.

2 sierpnia rozpoczęła się budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na ulicy Hetmańskiej, na wysokości Jarochowskiego. Jednak już na samym początku doszło do uszkodzenia przynajmniej 11 drzew.

– Uszkodzonych zostało co najmniej 11 drzew (wykop przeszedł w odległości 1- 1,5 m obok nich). Przy dwóch kolejnych wykop się zaczął i skończył (studzienkami), ale nie przeszedł obok. Prace zostały przerwane po interwencji, gdy do przejścia, przy którym ma być sygnalizacja świetlna zostały jeszcze dwa nietknięte drzewa plus jedno, przy którym jest zrobiona studzienka. Ponoć wykop jest dla instalacji potrzebnej do pętli indukcyjnych. Korzenie zostały przycięte koparką, a po ułożeniu kabli zasypane ziemią. Ubytek to ok. 30% bryły korzeniowej, która odpowiada za zasilanie drzewa w wodę i sole mineralne – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Robert Kalak z Koalicji ZaZieleń Poznań.

Koalicja ZaZieleń Poznań przesłała zawiadomienie do Zarządu Zieleni Miejskiej i Miejskiego Konserwatora Zabytków, gdyż Łazarz, jak i aleja drzew znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego wstrzymano na kilka dni.

– Wykonawca inwestycji prowadził na ul. Hetmańskiej prace związane z siecią elektryczną, które są konieczne przy budowie nowej sygnalizacji. Roboty te należało wykonać w bezwykopowej technologii przewiertu. Wykonawca jednak bez zgody spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zmienił technologię na wykop otwarty. Odsłonił i naruszył część korzeni rosnących na ul. Hetmańskiej drzew. Wykonawca zapewnia, że korzenie drzew odsłaniano ręcznie, by ograniczyć uszkodzenia systemu korzeniowego, wykop był na bieżąco zasypywany, a po zakończonych robotach drzewa zostały podlane – poinformowała 5 sierpnia Maja Chłopocka-Nowak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W długi sierpniowy weekend prace kontynuowano. Od 12 do 15 sierpnia z powodu prowadzonych robót tramwaje linii nr 1 i 7 nie kursowały ulicami Hetmańską i Reymonta (od Głogowskiej do ronda Jeziorańskiego).

Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła też uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o przeprowadzenie kontroli spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie w zakresie stosowania się do zarządzenia w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Poznania poprzez przyjęcie standardów ochrony drzew podczas realizacji zadania „Budowa przejazdu rowerowego przez ul. Hetmańską".

– Przy przebudowie ulicy Jarochowskiego wystąpił ten sam problem. Przyjęte standardy ochrony drzew nie są przestrzegane przez tą jednostkę, jaką jest PIM. Nie wiadomo czy uszkodzone drzewa na Hetmańskiej przeżyją. Na Jarochowskiego mamy już jedno drzewo, które padło – mówiła podczas sesji Beata Szeszuła, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Na 1 września nie udało się również udostępnić przejścia dla pieszych na ulicy Hetmańskiej, przy Jarochowskiego. Uczniowie i rodzice odprowadzający swoje pociechy do Szkoły Podstawowej nr 69 mają dalszą drogę – muszą korzystać albo z przejścia przy Kasprzaka, albo przy Reymonta.

– Do tej pory wykonawca zrealizował prace związane z okablowaniem wzdłuż ul. Hetmańskiej od strony ul. Cybulskiego do ul. Jarochowskiego. Rozebrana została także konstrukcja przejścia dla pieszych przez torowisko, gdzie wbudowane jest już projektowane okablowanie. Ze względów bezpieczeństwa nie ma aktualnie możliwości udostępnia przejścia dla pieszych, prosimy o korzystanie z sąsiednich – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Paulina Nowicka, rzecznik Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Na razie prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej są wstrzymane, przynajmniej były jeszcze w ostatnim tygodniu. Przywrócono też normalny ruch w ciągu ulicy Hetmańskiej, który odbywa się dwoma jezdniami (tymczasowo usunięto zwężenie od Cybulskiego do Jarochowskiego w kierunku Wildy oraz od Kasprzaka do Jarochowskiego w stronę Grochowskiej).

Dodajmy, że budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego kosztuje ponad 2 miliony złotych.


Komentarze (4)

10-09-2022 21:36:40
Laleczka
"Przejście dla pieszych nieczynne. Najbliższe czynne przejście dla pieszych we Wrocławiu".
10-09-2022 13:05:50
emeryt
Obecna rada osiedla dba w większości tylko o swoje profity.
09-09-2022 18:31:17
Laleczka
Widzicie jak nam się to towarzystwo śmieje w twarz?
09-09-2022 11:11:19
max
Przecież tam się nic nie dzieje...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: