Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przejście dla pieszych na Hetmańskiej przy Jarochowskiego wciąż zamknięte - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przejście dla pieszych na Hetmańskiej przy Jarochowskiego wciąż zamknięte
09-09-2022 07:15   Janusz Ludwiczak
Nie udało się na początek roku szkolnego udostępnić przejścia dla pieszych przez jezdnię na ul. Hetmańskiej przy Jarochowskiego. Uczniowie i rodzice odprowadzający swoje pociechy do Szkoły Podstawowej nr 69 mają dalszą drogę – muszą korzystać albo z przejścia przy Kasprzaka, albo przy Reymonta.

2 sierpnia rozpoczęła się budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na ulicy Hetmańskiej, na wysokości Jarochowskiego. Jednak już na samym początku doszło do uszkodzenia przynajmniej 11 drzew.

– Uszkodzonych zostało co najmniej 11 drzew (wykop przeszedł w odległości 1- 1,5 m obok nich). Przy dwóch kolejnych wykop się zaczął i skończył (studzienkami), ale nie przeszedł obok. Prace zostały przerwane po interwencji, gdy do przejścia, przy którym ma być sygnalizacja świetlna zostały jeszcze dwa nietknięte drzewa plus jedno, przy którym jest zrobiona studzienka. Ponoć wykop jest dla instalacji potrzebnej do pętli indukcyjnych. Korzenie zostały przycięte koparką, a po ułożeniu kabli zasypane ziemią. Ubytek to ok. 30% bryły korzeniowej, która odpowiada za zasilanie drzewa w wodę i sole mineralne – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Robert Kalak z Koalicji ZaZieleń Poznań.

Koalicja ZaZieleń Poznań przesłała zawiadomienie do Zarządu Zieleni Miejskiej i Miejskiego Konserwatora Zabytków, gdyż Łazarz, jak i aleja drzew znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego wstrzymano na kilka dni.

– Wykonawca inwestycji prowadził na ul. Hetmańskiej prace związane z siecią elektryczną, które są konieczne przy budowie nowej sygnalizacji. Roboty te należało wykonać w bezwykopowej technologii przewiertu. Wykonawca jednak bez zgody spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zmienił technologię na wykop otwarty. Odsłonił i naruszył część korzeni rosnących na ul. Hetmańskiej drzew. Wykonawca zapewnia, że korzenie drzew odsłaniano ręcznie, by ograniczyć uszkodzenia systemu korzeniowego, wykop był na bieżąco zasypywany, a po zakończonych robotach drzewa zostały podlane – poinformowała 5 sierpnia Maja Chłopocka-Nowak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W długi sierpniowy weekend prace kontynuowano. Od 12 do 15 sierpnia z powodu prowadzonych robót tramwaje linii nr 1 i 7 nie kursowały ulicami Hetmańską i Reymonta (od Głogowskiej do ronda Jeziorańskiego).

Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła też uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o przeprowadzenie kontroli spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie w zakresie stosowania się do zarządzenia w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Poznania poprzez przyjęcie standardów ochrony drzew podczas realizacji zadania „Budowa przejazdu rowerowego przez ul. Hetmańską".

– Przy przebudowie ulicy Jarochowskiego wystąpił ten sam problem. Przyjęte standardy ochrony drzew nie są przestrzegane przez tą jednostkę, jaką jest PIM. Nie wiadomo czy uszkodzone drzewa na Hetmańskiej przeżyją. Na Jarochowskiego mamy już jedno drzewo, które padło – mówiła podczas sesji Beata Szeszuła, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Na 1 września nie udało się również udostępnić przejścia dla pieszych na ulicy Hetmańskiej, przy Jarochowskiego. Uczniowie i rodzice odprowadzający swoje pociechy do Szkoły Podstawowej nr 69 mają dalszą drogę – muszą korzystać albo z przejścia przy Kasprzaka, albo przy Reymonta.

– Do tej pory wykonawca zrealizował prace związane z okablowaniem wzdłuż ul. Hetmańskiej od strony ul. Cybulskiego do ul. Jarochowskiego. Rozebrana została także konstrukcja przejścia dla pieszych przez torowisko, gdzie wbudowane jest już projektowane okablowanie. Ze względów bezpieczeństwa nie ma aktualnie możliwości udostępnia przejścia dla pieszych, prosimy o korzystanie z sąsiednich – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Paulina Nowicka, rzecznik Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Na razie prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej są wstrzymane, przynajmniej były jeszcze w ostatnim tygodniu. Przywrócono też normalny ruch w ciągu ulicy Hetmańskiej, który odbywa się dwoma jezdniami (tymczasowo usunięto zwężenie od Cybulskiego do Jarochowskiego w kierunku Wildy oraz od Kasprzaka do Jarochowskiego w stronę Grochowskiej).

Dodajmy, że budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego kosztuje ponad 2 miliony złotych.


Komentarze (4)

10-09-2022 21:36:40
Laleczka
"Przejście dla pieszych nieczynne. Najbliższe czynne przejście dla pieszych we Wrocławiu".
10-09-2022 13:05:50
emeryt
Obecna rada osiedla dba w większości tylko o swoje profity.
09-09-2022 18:31:17
Laleczka
Widzicie jak nam się to towarzystwo śmieje w twarz?
09-09-2022 11:11:19
max
Przecież tam się nic nie dzieje...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: