Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hetmańska: Uszkodzono drzewa. Wstrzymano prace przy budowie przejazdu rowerowego i sygnalizacji [AKTUALIZACJA] - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hetmańska: Uszkodzono drzewa. Wstrzymano prace przy budowie przejazdu rowerowego i sygnalizacji [AKTUALIZACJA]
04-08-2022 12:31   Janusz Ludwiczak
Podczas rozpoczętej budowy przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na ul. Hetmańskiej, na wysokości Jarochowskiego uszkodzonych zostało przynajmniej 11 drzew.

O sprawie poinformowała Koalicja ZaZieleń Poznań.

– Uszkodzonych zostało co najmniej 11 drzew (wykop przeszedł w odległości 1- 1,5 m obok nich). Przy dwóch kolejnych wykop się zaczął i skończył (studzienkami), ale nie przeszedł obok. Prace zostały przerwane po interwencji, gdy do przejścia, przy którym ma być sygnalizacja świetlna zostały jeszcze dwa nietknięte drzewa plus jedno, przy którym jest zrobiona studzienka. Ponoć wykop jest dla instalacji potrzebnej do pętli indukcyjnych – mówi w rozmowie z portalem Lazarz.pl Robert Kalak z Koalicji ZaZieleń Poznań.

– Prace prowadzone są metodą głębokich wykopów liniowych wzdłuż torów, na głębokości pół metra. Korzenie zostały przycięte koparką, a po ułożeniu kabli zasypane ziemią. Ubytek to ok. 30% bryły korzeniowej, która odpowiada za zasilanie drzewa w wodę i sole mineralne – dodaje Robert Kalak.

Koalicja ZaZieleń Poznań przesłała zawiadomienie do Zarządu Zieleni Miejskiej i Miejskiego Konserwatora Zabytków, gdyż Łazarz, jak i aleja drzew znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej.

Prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego zostały wstrzymane.

– Potwierdzam, roboty zostały wstrzymane, jednak inwestycję realizuje spółka PIM – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM.

Dodajmy, że w związku z prowadzonymi pracami ulica Hetmańska została zwężona do jednego pasa ruchu (w kierunku Grunwaldu – od Kasprzaka/Nehringa do Jarochowskiego, w stronę Rataj – od Cybulskiego do Jarochowskiego).

Z utrudnieniami muszą liczyć się również piesi, gdyż przejście przez ulicę Hetmańską, na wysokości Jarochowskiego jest niedostępne. Przejście na drugą stronę ul. Hetmańskiej możliwe jest dopiero przy skrzyżowaniu z Kasprzaka.

Z kolei ZTM poinformował dziś, że w długi weekend – od 12 do 15 sierpnia z uwagi na budowę przejścia przez torowisko tramwaje nie pojadą ulicą Reymonta i fragmentem Hetmańskiej. Bimby linii nr 1 i 7 będą w obu kierunkach kursować objazdem przez Głogowską, Roosevelta, Bukowską, Grunwaldzką do ronda Jeziorańskiego i dalej odpowiednio na Junikowo i Ogrody.

Nie jest planowane uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej "za tramwaj".

– Komunikację na pozbawionej ruchu tramwajowego ulicy Reymonta zapewni autobus linii numer 164, który obecnie kursuje zmienioną trasą (z uwagi na remont) właśnie przez Reymonta (obsługa przystanków Arena n/ż i Arciszewskiego).
Natomiast na pozbawionym ruchu tramwajowego fragmencie ulicy Hetmańskiej transport zapewni autobus linii numer 179 (obsługa przystanków Arciszewskiego i Głogowska/Hetmańska) – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie kosztować ponad 2 mln zł.

Aktualizacja 05.08.2022 Do sprawy odniosła się spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak informuje portal epoznan.pl wykonawca bez zgody PIM zmienił technologię.
– W środę wykonawca inwestycji prowadził na ul. Hetmańskiej prace związane z siecią elektryczną, które są konieczne przy budowie nowej sygnalizacji. Roboty te należało wykonać w bezwykopowej technologii przewiertu. Wykonawca jednak bez zgody spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zmienił technologię na wykop otwarty. Odsłonił i naruszył część korzeni rosnących na ul. Hetmańskiej drzew. Wykonawca zapewnia, że korzenie drzew odsłaniano ręcznie, by ograniczyć uszkodzenia systemu korzeniowego, wykop był na bieżąco zasypywany, a po zakończonych robotach drzewa zostały podlane – powiedziała Maja Chłopocka-Nowak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Wykonawca ma kolejne prace realizować zgodnie z projektem w technologii bezwykopowej. Poznańskie Inwestycje Miejskie analizują też sytuację pod względem odpowiedzialności finansowej wykonawcy prac.


R E K L A M A

Komentarze (9)

08-08-2022 14:26:41
Jola
@Poznaniak - super napisane. Ale czego się spodziewać po radzie, której przewodniczącym jest pracownik ZDM-u. To jest patologiczna sytuacja. Zgodna z prawem ale totalnie patologiczna budząca wiele wątpliwości.
07-08-2022 14:28:12
Poznaniak
Czy szanowni Państwo z Rady Osiedla raczyli w jakikolwiek sposób nadzorować te prace czy jednak zabrakło chęci, aby powiedzieć B? Jestem zarówno kierowcą jak i rowerzystą, ale to co się wyprawia w Poznaniu jest po prostu żałosne. Kiedy urzędnicy będą za cokolwiek odpowiadać w tym moim mieście, coraz bardziej przypominającym powiatowe miasteczko? Bez obrazy zresztą dla miast powiatowych bo zapewne są niejednokrotnie znacznie lepiej zarządzane...
06-08-2022 02:38:44
szczunzezłazarza
No jakby wiercili to napewno by widzieli czy jest korzeń .....
05-08-2022 11:33:04
Jola
Może Pan Janowski, którego jest to inicjatywa, się wypowie. Panie Przewodniczący - jak tam drzewa?
05-08-2022 10:52:44
hetmanska
Najważniejsze że będzie przejazd rowerowy a Kolejowa i inne potrzeby mieszkanców to jakies widzimisie ,poczekajcie kolejne lata .My rowerzysci mamy wladzę i decydujemy o tym jak wydamy wasze mieszkanców pieniadze.
04-08-2022 21:06:34
as
Oczywiscie, bo tam ta sygnalizacja jest potrzebna...Tam chodzi tylko o to by wcisnac sciezke dla kolarz.... Juz p. Janowski to zalatwil
04-08-2022 20:23:48
De
To "przejscie" nie powinno być ruszane. Znowu ktoś ma jakąś manię.
04-08-2022 15:42:52
Eka
Wyciąć te drzewa i poszerzyć Hetmańską, zrobić dodatkowe miejsca parkingowe!!!
04-08-2022 12:52:45
janda
totalna bzdura, wstyd pisac o "uszkodzeniu" drzew, koalicja powinna sie doedukowac
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: