Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci obchodzili 100-lecie parafii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci obchodzili 100-lecie parafii
22-09-2020 07:05   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w kościele Łaski Bożej przy parku Manitiusa odprawione zostało uroczyste nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu powołana została w 1920 roku, początkowo jako zbór, a od 1936 roku, jako samodzielna parafia podległa Konsystorzowi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w Warszawie i biskupowi Juliuszowi Burschemu. Parafia powstała na gruncie działającego od 1919 roku Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Głównym celem Parafii była służba duszpasterska wśród polskich ewangelików zamieszkujących Poznań i dawną Prowincję Poznańską. Stanowiła ona przeciwwagę dla Ewangelickiego Kościoła Unijnego w Polsce, który zrzeszał w większości wiernych narodowości niemieckiej na terenach należących przed 1919 rokiem do Niemiec. W tamtym okresie Parafia nie miała własnego kościoła i korzystała z gościnności parafii staroluterańskiej, której świątynia mieściła się przy ulicy Ogrodowej (obecnie kościół metodystyczny). W tym okresie szczególnie zapisał się ks. senior Gustaw Manitius - pastor i działacz na rzecz umacniania polskości na ziemiach zachodnich, członek m.in. Polskiego Związku Zachodniego. Do Parafii należeli wówczas przedstawiciele polskiej inteligencji, tacy jak prof. Jan Stanisław Bystroń - jeden z ojców polskiej etnologii, czy chemik prof. Julian Flatau.

W czasie drugiej wojny światowej Parafia Ewangelicko-Augsburska została zlikwidowana przez hitlerowskie władze okupacyjne, a jej duszpasterz osadzony najpierw w więzieniu przy ul. Młyńskiej, a później w obozie koncentracyjnym w Forcie VII, gdzie w lutym 1940 został zamordowany. Wielu członków parafii musiało się ukrywać lub wyjechać do Generalnego Gubernatorstwa, część zdecydowała się na pozostanie w Poznaniu, co wiązało się z koniecznością podpisania niemieckiej listy narodowościowej.

Po drugiej wojnie światowej Parafia Ewangelicko-Augsburska zmagała się z trudnościami. Na nowo musiała ona odbudowywać swój byt materialny i organizować życie religijne. Pod jej opiekę przeszli wierni Ewangelickiego Kościoła Unijnego, którzy pozostali w mieście i na terenie Wielkopolski. Pierwsze nabożeństwa odbywały się od wiosny 1945 w domu Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego przy ul. Kossaka 9. Prowadził je kapelan ewangelicki ks. Karol Świtalski. Władze komunistyczne nie zgodziły się na przyznanie Parafii jednego z dawnych kościołów ewangelickich, co było motywowane fałszywym wyobrażeniem ewangelików, jako Niemców. Dopiero w 1946 udało się Parafii pozyskać dawną kaplicę cmentarną przy ul. Grunwaldzkiej, która służyła poznańskim luteranom aż do 2003 roku.

Szczególnymi postaciami w powojennej historii poznańskich ewangelików byli księża Jan Walter i Tadeusz Raszyk. Ks. Walter służył w Poznaniu w latach 1962-1980. Dał się poznać jako zaangażowany ekumenista i rzecznik pojednania polsko-niemieckiego. W trakcie jego służby Parafia nawiązała przyjazne kontakty z ewangelikami z NRD. Ks. Walter był także wieloletnim przewodniczącym poznańskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Ks. senior Tadeusz Raszyk pełnił służbę w Poznaniu od 1980. Po 1989 przed Kościołem otworzyły się nowe możliwości, dzięki którym Parafia zabezpieczyła swój byt materialny. W 2003 roku Parafii udało się ukończyć budowę nowego centrum parafialnego wraz z kościołem Łaski Bożej przy ulicy Obozowej 5. Kościół został poświęcony przy udziale bp Janusza Jaguckiego we wrześniu 2004 roku.

Obecnym proboszczem Parafii jest ks. Marcin Kotas, który pełni swój urząd od 2013 roku.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: