Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji. Arcybiskup wziął udział w nabożeństwie {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji. Arcybiskup wziął udział w nabożeństwie {► WIDEO}
06-11-2017 01:47   Janusz Ludwiczak
We wtorek w kościele Łaski Bożej przy parku Manitiusa obchodzono 500-lecie Reformacji. W uroczystości wziął udział również ks. abp Stanisław Gądecki, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

31 października to data szczególna dla ewangelików, którzy podobnie jak inni wierni kościołów protestanckich obchodzili w tym dniu Pamiątkę Reformacji. W tym roku Święto Reformacji jest szczególne, gdyż mija 500 lat od powstania ruchu protestanckiego.

Jubileusz nawiązuje do wystąpienia augustiańskiego mnicha ks. dra Marcina Lutra, który w dniu 31 października 1517 r. przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez przeciwko sprzedaży listów odpustowych. To wydarzenie symbolicznie stało się początkiem wielkiego ruchu religijno-społeczno-kulturowego, określany mianem Reformacji. Hasła odnowy ówczesnego Kościoła Zachodniego dość szybko dotarły do Poznania, gdzie już w roku 1555 założono parafię ewangelicką i od tamtego czasu ewangelicy są obecni na wyznaniowej mapie naszego regionu. W Poznaniu działali wybitni przedstawiciele XVI-wiecznej Reformacji, mi.in.: Jan Seklucjan – tłumacz pierwszego przekładu Nowego Testamentu z języka oryginalnego na język polski, ks. Samuel Dambrowski, autor zbioru kazań tzw.„Postylii” czytanej w ewangelickich domach jeszcze w XIX w. – wyjaśnia ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

We wtorek wieczorem w kościele ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu przy ul. Obozowej 5 (przy parku Manitiusa) zostało odprawione uroczyste nabożeństwo, w którym wziął udział m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Poznańskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Po raz pierwszy w historii jest nam dane obchodzić okrągły jubileusz w czasach pokoju. 100-lecie reformacji przypadło w czasach 30-letniej wojny religijnej. Jubileusz 200-lecia to czas wojny północnej, jaka toczyła się w Europie. 1817 r. to czas wojen napoleońskich. Jubileusz 400-lecia przypadł w czasie kiedy toczył się I wojna światowa. 500-lecie Reformacji dane jest nam obchodzić w czasach pokoju – zaznaczył w kazaniu ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Uczestniczymy w obchodach już nie osobno, ale razem, na sposób ekumeniczny – tego jeszcze nie było. Ten jubileusz jest z pewnością okazją do wyrażenia naszej wdzięczności za to, co udało się dokonać w dialogu katolicko-luterańskim. Dzięki temu dialogowi mogliśmy odkryć to, co jest wspólne obu Kościołom, a jest to o wiele większe od tego, co nas dzieli. Katolicy i luteranie powinni się znów zobowiązać do poszukiwania widzialnej jedności, powinni składać wspólne świadectwo o Bożej Łasce w zwiastowaniu oraz służbie dla świata. Rodzi się nadzieja na przyszłość, że wspólne upamiętnienie Reformacji da nam możliwość uczynienia nowych kroków ku wyczekiwanej jedności – dodał w trakcie uroczystości ks abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W trakcie uroczystości odbył się również uroczysty koncert Chóru Parafialnego przy akompaniamencie dr Mikołaja Zgółki na skrzypcach i Małgorzaty Raszyk–Kopczyńskiej na organach. Po nabożeństwie organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek i zwiedzanie wystawy "Reformatorzy".

Wtorkowe uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: