Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przed szkołą katolicką przy Głogowskiej stanie pomnik ks. Czesława Piotrowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przed szkołą katolicką przy Głogowskiej stanie pomnik ks. Czesława Piotrowskiego
01-07-2016 13:49   Janusz Ludwiczak
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uwzględniło odwołanie kurii metropolitarnej od decyzji miasta w sprawie warunków zabudowy działki przy ul. Głogowskiej 92. Oznacza to, że przed szkołą katolicką będzie mógł stanąć pomnik ks. Czesława Piotrowskiego.

Przypomnijmy. Pomnik ks. dr Czesława Piotrowskiego, budowniczego i założyciela szkół przy Głogowskiej 90 i 92 - Męskie Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza oraz Żeńskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego (dziś Zespół Szkół Muzycznych) miał stanąć w 2008 roku, a ostatnio we wrześniu zeszłego roku na otwarcie Publicznego Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które mieszczą się w budynku dawnego VIII LO.

Jednak Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał negatywną decyzję w sprawie lokalizacji pomnika. Z kolei Zespół do spraw wnoszenia pomników, w skład którego wchodzą: dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, plastyk miejski, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskich oraz Radni Miasta Poznania zaopiniował pozytywnie zasadność budowy pomnika oraz jego lokalizację, ale negatywnie ocenił przedstawioną przez wnioskodawców formę pomnika.

Zastrzeżenia wzbudziły głównie proporcje pomnika – tłumaczyła w połowie stycznia Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, którego autorem jest poznański artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik jest już odlany. Rzeźba, która ma stanąć na 20-centymentrowym cokole ma ponad dwa metry wysokości.

Podczas kwietniowej sesji Rada Miasta Poznania 30 głosami za, 0 przeciw i 0 wstrzymującymi się wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego.

Kuria złożyła również odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uchyliło decyzję miasta i nakazało ponownie rozpatrzenie sprawy. 21 czerwca Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozytywną opinię o warunkach zabudowy. Tym samym pomnik ks. Czesława Piotrowskiego będzie mógł stanąć przed gmachem dawnego VIII LO.


Ks. dr Czesław Piotrowski był nauczycielem, działaczem społecznym i patriotą. Stał na czele Dyrekcji Odbudowy Katedry, która w latach 1946 - 1956 zajmowała się odbudową świątyni po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Był również dyrektorem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. To dzięki placówce tej udało się przetrwać przez trudne lata 1947-1963. Również dzięki niemu powstał "Katechizm Podstawowy", który trafił do wielu szkół w powojennej Polsce.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: