Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rezurekcja o północy, święconka w nocy – prawosławni obchodzili Wielkanoc - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rezurekcja o północy, święconka w nocy – prawosławni obchodzili Wielkanoc
06-05-2024 16:02   Janusz Ludwiczak
W tym roku później niż zazwyczaj, bo aż miesiąc po katolikach Wielkanoc obchodzili prawosławni. W nocy z soboty na niedzielę w cerkwi przy ul. Marcelińskiej odprawiona została czterogodzinna, najważniejsza liturgia w roku, która zakończyła się nad ranem.

W tym roku prawosławni Wielkanoc obchodzą… 5 maja. Różnica wynika stąd, że wyznawcy obrządku wschodniego posługują się kalendarzem juliańskim. Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, tymczasem Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: Niedziela Wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.

W sobotę pół godziny przed północą w cerkwi konkatedralnej pw. św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej 20 odprawiona została Pascha, czyli główna celebracja uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

– Celebracja składa się z połunoszcznicy (ostatniego wielkopostnego nabożeństwa przy płaszczanicy - całunie w Grobie Pańskim), procesji rezurekcyjnej dookoła Cerkwi, jutrzni paschalnej, paschalnych godzin kanonicznych i uroczystej Eucharystii - Liturgii św. Jana Chryzostoma. Na końcu uroczystości odbywa się poświęcenie pokarmów wielkanocnych – wskazuje o. mitrat senior Paweł Minajew z Parafii pw. św. Mikołaja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w niedzielę o godz. 10:00 do tej pory uczestniczyło około 100 osób, jednak ze względu na wojnę w Ukrainie liczba wiernych jest znacznie większa. Cerkiew przy ul. Marcelińskiej 20, oprócz tej w Kaliszu i świątyni grekokatolickiej jest jedynym kościołem prawosławnym w Wielkopolsce.

Świątynia prawosławna, która znajduje się przy ul. Marcelińskiej 20 została konsekrowana 13 kwietnia 1924 roku, zaś sam budynek pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach. Obecnie parafia należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew prawosławna jest jednym z największych wyznań chrześcijańskich na świecie i liczy ok. 350 milionów osób. W Polsce jest ok. 700 tysięcy wiernych wyznania prawosławnego, głównie zamieszkałych na wschodzie kraju.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: