Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dlaczego projekt pomnika ks. Piotrowskiego został odrzucony, skoro miał stanąć na gruncie kurii?" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Dlaczego projekt pomnika ks. Piotrowskiego został odrzucony, skoro miał stanąć na gruncie kurii?"
16-03-2016 00:34   Janusz Ludwiczak
Powraca sprawa pomnika ks. Czesława Piotrowskiego, który miał stanąć przed budynkiem dawnego VIII LO (obecnie szkoły katolickiej) przy ul. Głogowskiej.

Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni zajmowali się sprawą zespołu do spraw pomników, który zajmuje się opiniowaniem lokalizacji i wyglądu pomników. W jego skład wchodzi dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, plastyk miejski, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskich oraz Radni Miasta Poznania. Klub Prawa i Sprawiedliwości chciał zmienić zasady wznoszenia pomników na terenie miasta.

Obowiązująca obecnie uchwała tzw. pomnikowa nie uporządkowała zasad stawiania w mieście Poznaniu pomników. Od chwili jej uchwalenia nie powstał żaden pomnik, który przeszedłby drogę jaką wyznaczyła uchwała. Nie powstał i nie powstanie. Droga, którą wyznaczyła uchwala jest nie do przebycia dla społeczników. Dalsze obowiązywanie uchwały spowoduje, że w Poznaniu nie powstanie już żaden pomnik. Mieszkańcy, którzy chcieliby upamiętnić w formie pomnika ważne dla Poznania osoby, wydarzenia – za własne pieniądze - są coraz bardziej zniechęceni i rezygnują ze swoich zamiarów. Pamiętać należy, że zdecydowana większość pomników powstawała za społeczne pieniądze. Były w historii miasta pomniki wzbudzające kontrowersje, ale dzisiaj nie potrafimy sobie naszego miasta bez nich wyobrazić. Podjecie uchwały wydaje się wskazane – wskazywali radni PiS.

Na wtorkowej sesji powróciła również sprawa pomnika ks. Czesława Piotrowskiego, który miał stanąć przed gmachem dawnej "Ósemki" przy ul. Głogowskiej. Obecnie mieści się tam Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał negatywną opinię. Jak tłumaczyła Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta: "Zastrzeżenia wzbudziły głównie proporcje pomnika". Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego ma mieć ponad dwa metry wysokości, a sama rzeźba miała stanąć na 20-centymetrowym cokole.

Zespół ds. pomników pokazał swoją małostkowość, nie zgodził się ze względów artystycznych – powiedział podczas sesji Wojciech Kręglewski, Radny Miasta Poznania z PO.

Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego miał zostać sfinansowany przez społeczników. Plany były takie, by pomnik odsłonić na 1 września wraz z otwarciem nowej szkoły, jednak do tego czasu komisja pomnikowa nawet nie potrafiła się zebrać. Z jakiej racji jest to opinia negatywna, skoro pomnik ma stanąć na terenie kościelnym. Pani konserwator nie daje zgody, wydział urbanistyki nie daje zgody, wszystko dlatego, bo pozwolenia nie dała komisja pomnikowa. To jest obłęd – dodała radna PiS Lidia Dudziak.


Komentarze (1)

16-03-2016 06:14:16
Negatyw
Bo bardziej się widać opłaca zajmować przestrzeń świecką...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: