Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W budynku, w którym mieściło się VIII LO otwarto katolickie gimnazjum i liceum {GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W budynku, w którym mieściło się VIII LO otwarto katolickie gimnazjum i liceum {GALERIA ZDJĘĆ}
02-09-2015 01:07   Janusz Ludwiczak
Kardynał Zenon Grocholewski i arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcili budynek przy ul. Głogowskiej 92, do którego wprowadziło się Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Jeszcze w zeszłym roku mieściło się tutaj VIII Liceum Ogólnokształcące. "Ósemka" musiała opuścić ten budynek, gdyż prawomocnym wyrokiem sądu odzyskała go kuria. Archidiecezja otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku, a także blisko 1,4 mln zł za najem budynku od czerwca 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, która została odprawiona o godz. 10 w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Eucharystię sprawował kardynał Zenon Grocholewski, były prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.

"Szkoła katolicka stara się formować charakter człowieka, uczciwość, szlachetność, odwagę, zdolność do poświęcenia się dla innych, przede wszystkim bezwarunkowe opowiedzenie się za dobrem i prawdą. Ale i to nie wystarcza, by była naprawdę szkołą katolicką, dla której Chrystus jest „Drogą, Prawdą i Życiem", musi ukazywać wymiar transcendentny bytowania człowieka" – powiedział w kazaniu kardynał Zenon Grocholewski.

"Globalizacja kulturowa, w sensie zbliżenia i wymiany wartości kulturowych jest niewątpliwie czymś dobrym, lecz w praktyce często mamy do czynienia z różnego rodzaju kolonizacją kultur, niwelowaniem ich i narzucaniem kultury pozbawionej wartości. Papież Franciszek mówi o istniejącej globalizacji wykluczenia i obojętności. By przeciwstawić się tej niezdrowej tendencji, szkoła katolicka ukierunkowuje ku globalizacji solidarności, szacunku do każdej kultury, pomocy, miłości. Nigdy nie rozdziela nauczania od wychowania, stara się o integralne dobro ucznia we wszystkich jego aspektach: ludzkim, intelektualnym, duchowym, moralnym, religijnym, kulturowym i zawodowym. W dzisiejszym świecie tyle terroryzmu, nienawiści, wojen, absurdalnych konfliktów, które nie zostały umniejszone postępem technicznym, lecz raczej wskutek tego postępu stały się bardziej groźne. Potrzeba więc takich szkół jak szkoły katolickie które uczą poszanowania każdej osoby, uczą miłości, przebaczenia, pojednania, prawdziwego dialogu" – dodał kardynał w homilii.

Po mszy św. uczniowie, nauczyciele, kapłani i zaproszeni goście, wśród których była radna PiS Lidia Dudziak oraz Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków przeszli na drugą stronę ulicy Głogowskiej, na plac przed gmachem katolickiego gimnazjum i liceum. Na ten czas policja i nadzór ruchu MPK wstrzymały ruch samochodowy i tramwajowy.

Następnie kardynał Zenon Grocholewski i arcybiskup Stanisław Gądecki dokonali poświęcenia gmachu szkół katolickich.

Dzisiaj uświadamiamy sobie wyraźniej, że każdy chrześcijanin ma prawo do wychowania chrześcijańskiego, które zdąża nie tylko do pełnego rozwoju osoby ludzkiej, ale przede wszystkim do tego, by ochrzczeni stawali się z każdym dniem coraz bardziej świadomi otrzymanego daru wiary – powiedział podczas uroczystości poświęcenia szkoły abp Stanisław Gądecki

Remont budynku, dostosowanego do obowiązujących obecnie w szkolnictwie przepisów, kosztował 15 mln zł. Dobudowano m.in. windę, dzięki której w szkole uczyć się mogą osoby niepełnosprawne. Szkoła posiada dwie sale gimnastyczne, boiska sportowe i 25 sal lekcyjnych. Zainstalowany został system przeciwpożarowy i sieć internetowa, zakupiono nowoczesny sprzęt. W szkole powstała kaplica – tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W lipcu zeszłego roku "Ósemka" musiała opuścić ten budynek, gdyż stał się on własnością kurii. We wrześniu 1926 r. pod kierownictwem inż. A. Pillera, profesora Szkoły Budowlanej rozpoczęły się prace przy budowie nowego gmachu szkolnego przy ówczesnej ul. Marszałka Focha (obecnej Głogowskiej 92). Z początkiem roku szkolnego 1927/1928 szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Głogowskiej 92 i uzyskała pełne prawa gimnazjów państwowych, jako "Prywatne Gimnazjum Humanistyczne im. Adama Mickiewicza w Poznaniu". W 1939 r. wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności szkoły. W budynku znalazły się biura okupanta hitlerowskiego, a po II wojnie światowej wprowadziła się tutaj Milicja Obywatelska. 1 października 1948 r. w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Bosej szkoła wznowiła działalność, już jako VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. 15 grudnia 1956 r. "Ósemka" przeniosła się z powrotem do budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym pozostała do lipca 2014 r.

W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł.


R E K L A M A

Komentarze (16)

21-03-2017 18:40:09
Olga
Najbardziej irytuje mnie jednak snobująca się młodzież z tej szkoły . Za każdym razem uczeń tej szkoły, podczas kolędy podkreśla swoją przynależność do tej" ELYTY", dając jednocześnie do zrozumienia jaką miernotą są inni uczniowie , innych szkół. MY=WYŻSI W HIERARHI. Reszta to plebs a my przyszła klasa "PANÓW"!!!!
03-09-2015 18:52:01
Negatyw
Po takim artykule, pozostaje tylko zobaczyć choć jeden teledysk zespołu GHOST. Dla zdrowej równowagi. A kurii nie Bóg zapłacił - tylko my!
02-09-2015 21:51:36
rmc
Za dwa, trzy lata to samo czeka Zespół Szkół Muzycznych. Kościół na pewno już zaciera rączki... Ciekawe co tam będzie - pewnie katolickie przedszkole i katolicka podstawówka lub katolicka szkoła wyższa.
02-09-2015 16:28:56
ósmy
Szkoda... Kościół taka "fajna" instytucja. Idea krucjat wciąż żywa, trzeba zdobywać...
02-09-2015 16:21:48
poznaniak
sodoma i gomora = to straszne
02-09-2015 14:30:33
morlock
@ernest My POZNANIACY (Ludzi nie myl z ugrupowaniem) nie lubimy słoików spod latarni promowanych na siłę ostatnio przez rządzącą mafię i pyszczących na miejscowych forach. Jakie są koleje losu kościoła Św.Anny można w internetach poszukać. Lenistwo nie choroba ale... ?! Zapytam byś zrozumiał (przepraszam za krzyk)- PODAJ LINKi NA POdSTAWIE KTÓRYCH zamieszczasz wpis?
02-09-2015 13:05:14
M.
Bartku, nie do końca masz rację. Szkoła została zbudowana za pieniądze ze zbiórki publicznej polskich mieszkańców Poznania. To miała być odpowiedż na powstanie obecnego I LO, które było szkołą niemiecką. Prawo w czasie zaborów było takie, że mieszkańcy nie mogli założyć stowarzyszenia, które reprezentowałoby fundatorów. Stąd też owych darczyńców w dokumentach miała reprezentować osoba zaufana, którą w tym konkretnym przypadku był ks. Piotrowski. Więc faktycznie w dokumentach widniało jego nazwisko, ale pieniądze nie były jego, ani kościoła. Chyba nikomu spośród osób, które zaufały ks. Piotrowskiemu, nie przyszło do głowy, że o ich udziale w ufundowaniu szkoły kościół będzie miłosiernie milczał... Podobnie jest z terenami na Maltą, ale tam "słupem" była Drukarnia Św. Wojciecha.
02-09-2015 12:30:20
ernest
Słuszna uwaga - zwrócić kościół Św. Anny protestantom!!!
02-09-2015 12:19:44
Ateista
Własność rzecz święta!
02-09-2015 12:18:09
Do Bartek
W takim razie proszę oddać wszystkie kościoły protestanckie które przejął KK. I oczywiście zapłacić odszkodowanie za użytkowanie.
02-09-2015 10:52:20
Bartek
Skąd u Was tyle nienawiści. To była własność kościoła. Ks. Czesław Piotrowski przepisał nieruchomości archidiecezji. Własność to rzecz święta. Czy chcielibyście, by Wam zabrano mieszkanie i musielibyście po latach starać się o jego odzyskanie? Zarówno 8 LO jak i gimnazjum oraz liceum katolickie mają teraz świetne warunki bytowe. Uczniowie obu szkół powinni być zadowoleni. Publiczne Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz są szkołami publicznymi, każdy może się w nich uczyć jeśli spełni określone kryteria.
02-09-2015 10:23:41
pati
I gdzie jest to miłosierdzie?
02-09-2015 10:16:47
pewne info
SEKTA!!! (pranie mózgu już od rana)
02-09-2015 09:24:42
vera
z jakiej racji jest to szkola publiczna? jeszcze pewnie kuria dostaje dotacje od ministerstwa edukacji, czyli w zasadzie od samorzadu
02-09-2015 08:45:04
ósemkowicz
Dziękujemy kościołowi za wyrzucenie 8 LO na bruk. Amen
02-09-2015 01:23:18
nocny marek
Kuria mać...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: