Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstanie droga rowerowa na Grunwaldzkiej, Iłłakowiczówny, Szylinga i w Parku Manitiusa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstanie droga rowerowa na Grunwaldzkiej, Iłłakowiczówny, Szylinga i w Parku Manitiusa
08-02-2016 08:18   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie utworzenia drogi rowerowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. Projekt zakłada również wytyczenie trasy rowerowej na ul. Szylinga, Iłłakowiczówny i przez Park Manitiusa.

Jak informowaliśmy pod koniec stycznia w tym roku powstanie droga rowerowa w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. O potrzebie połączenia Centrum z Grunwaldem i Junikowem od lat wnioskowały rady osiedli, Sekcja Rowerzystów Miejskich, Poznańska Masa Krytyczna i organizacje społeczne. Pomysł ten był dwukrotnie zgłaszany do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, jednak bez powodzenia. Mimo to droga rowerowa w ciągu ulicy Grunwaldzkiej powstanie, tym bardziej, że są już gotowe jej fragmenty: od ulicy Roosevelta do wejścia północnego MTP (strona południowa ulicy) czy pomiędzy Wojskową a Rondem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich wykonana została już koncepcja drogi rowerowej w pasie ulicy od skrzyżowania z ul. Roosevelta do ronda Skubiszewskiego (ul. Smoluchowskiego). Rozpoczęły się właśnie konsultacje społeczne w tej sprawie.

Trasa jest prowadzona konsekwentnie jako dwukierunkowa droga rowerowa po południowej stronie ulicy Grunwaldzkiej. Zestaw przejazdów i łączników zapewniają dojazd także do obszarów po północnej stronie ulicy. Droga rowerowa przebiegać będzie przez teren już obecnie intensywnie zagospodarowany, w którym jednak rowerzyści nie mają dziś swojej przestrzeni.

W projekcie staraliśmy się poprawić sytuację pieszych – stąd też decyzja o zaprojektowaniu wydzielonych dróg rowerowych, aby każdy miał swoje miejsce. Grunwaldzka to jedna z najbardziej potrzebnych tras rowerowych w Poznaniu. W "Programie Rowerowym 2007-2015" była wpisana do wykonania w pierwszej kolejności, nie powstała w całości - jedynie na krótkich odcinkach. O trasę upomnieli się radni, wnioskując o sporządzenie koncepcji tej trasy w poprawkach do budżetu na 2015 rok. Projekt ujmuje ulicę Grunwaldzką wraz z otaczającym ją obszarem. Wskazuje obszar planowanego objęcia strefą ruchu uspokojonego. Znajdziemy w nim ponadto sposób rozwiązania oczekiwanych przez rowerzystów trudnych miejsc w okolicy – wyjaśnia Wojciech Makowski, poznański oficer rowerowy.

Zaprojektowano prosty i przejrzysty sposób połączenia pasów rowerowych w ul. Wyspiańskiego z parkiem Manitiusa, a także sposób połączenia ul. Rycerskiej (dwukierunkowej dla rowerów) z ul. Marcelińską. Już w tym roku, w wyniku projektów z budżetu obywatelskiego, większość ulic jednokierunkowych na Grunwaldzie i Łazarzu stanie się dwukierunkowa dla rowerzystów. Na Grunwaldzie ruch w rejonie szkół i przedszkoli zostanie uspokojony. Dodanie wygodnej trasy rowerowej wzdłuż Grunwaldzkiej sprawi, że duży obszar stanie się modelowo przyjazny dla poruszających się rowerami. Spodziewam się, że ruch rowerowy mocno wzrośnie – tak zawsze się dzieje, kiedy powstaje trasa rowerowa o wysokim standardzie – dodaje Wojciech Makowski.

Uwagi dotyczące projektu drogi rowerowej można do końca lutego zgłaszać na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich.

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Grunwaldzkiej od Ronda Jeziorańskiego do Śniadeckich {POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Grunwaldzkiej od Śniadeckich do Roosevelta{POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Iłłakowiczówny {POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej od ul. Obozowej do Wyspiańskiego - przez Park Manitiusa{POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Szylinga{POBIERZ PDF}

Opis koncepcji{POBIERZ PDF}


Komentarze (9)

09-02-2016 19:58:58
albańczyk
Z mojej chaty na pętlę na Junikowie jest 7,3 km. Trudno by ktoś tam z buda szedł do roboty. Over H szybkiego marszu. Ścieżki rowerowe, ok, są drogie i sam jestem wolnościowcem będącym zdania, chcesz coś mieć to se kup/zrób, jednak miasto ciągle podkreśla rolę rowerów w przestrzeni miejskiej. Via ze 3 tyg temu Jaśkowiak w sobotniej GW - "zapraszamy rowerzystów". To jak tak deklarujecie to róbcie ścieżki. A ruch rowerowy na chodnikach. Jestem za, szczególnie w miejscach gdzie to możliwe np. obok targów na glogowskiej (tam gdzie kiedyś mc donald's), teraz szkieły łapią aż miło. Ale na grunwaldzkiej są fatalne chodniki (jak w wielu miejscach) dlatego miło by mieć tam ścieżkę, choć sam nie wiem gdzie ją wetknąć :D
09-02-2016 13:11:13
morlock
@albańczyk Witam! Na Górczyn, Junikowo/Plewiska z Łazarza per pedes, z buta znaczy.(se policz kiłłłometry) A autko służy jedynie do dowozu rodziców do "lekarzy specjalistów". Ale nic tak mnie nie wpienia jak rowerowiec bez podstawowej wiedzy o ruchu drogowym turlający po jezdni. Uświadom mnie skąd Ci "użytkownicy napędu nożnego" mają mieć, za pierdyliony polskich złotych, jakieś ścieżki skoro na większości Grunwaldzkiej (23 lata jazdy na Junikowo, praktyki więc wiem co piszę) można dopuścić ruch rowerowo-pieszy na chodnikach? Ponad to, póki nie powymiera starsze pokolenie (bez obrazy ale tam [Plewiska] mentalnie to wieś) mój pomysł w myśl pożekadła "Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek" może się sprawdzi. Tak se dziś sugeruję.
08-02-2016 23:23:18
Jan
Bardzo dobry projekt. Plus za zwężenie Grunwaldzkiej między Wojskową a Matejki. Liczę, że to skutecznie zachęci część osób do przesiadki na tramwaj. Jedynie samo skrzyżowanie z Matejki budzi wątpliwość, bo nawet przy obecnych dwóch pasach dla samochodów w kier. centrum Grunwaldzka się znacznie korkuje. Zgodzę się z Pasażerem, że przy okazji tych zmian warto by było wydzielić torowisko między Matejki a Bałtykiem (w obu kierunkach).
08-02-2016 22:20:47
pasażer
no i pięknie :) tak trzymać, jeszcze tramwaj powinien mieć wydzielone torowisko od Bałtyku do Matejki, bo jaśnie państwo kierowcy cały czas blokują tory i tramwaj stoi zamiast jechać.
08-02-2016 16:16:54
albańczyk
Siema Morlock przyjacielu! No właśnie nie wiadomo jakby się zmieniła mentalność gdyby ścieżki rzeczywiście były. Wiadomo że nikt z Komornik rowerem by nie jeździł, ale ci którzy mają do pracy under 5km już tak. Sam jestem takim przykładem, auto na podwórku, a w tygodniu z uśmiechem na twarzy mijam auta o 17 na Matejki.
08-02-2016 12:21:08
morlock
Każdy coś chce, każdy wymaga. Ale mentalności jakoś nikt nie zmienia. Kali/Kalemu/Kalego. Na Matejkiego/Kasprzoka od Jeżyc kolejki osobówek, a w każdej JEDNA OSOBA. Każdy pyszczy o rowerowe ścieżki podczas gdy do Poznania sprowadza resztę "radiny" z kolejnymi autami, bo w imię demokracji - każdy ma mieć swoje prawa. UHHHHHHHHH
08-02-2016 11:34:41
zlw
wychodzi na to, ze ten istniejacy kawalek od wojskowej do ronda po polnocnej stronie grunwaldzkiej byl planowany kompletnie bezsensownie. szeroka droga rowerowa w pasie chodnika, na ktora trzeba wjechac (obowiazek prawny), zeby zaraz z niej zjechac i prowadzi do nikad, zabrala wszystkie drzewa wzdłuż tego kawałka. jedyny plus z niej taki, że ludzie tam nie parkują, nie robią dziwnych manewrów tuż przed rondem. wnioskowałbym o usunięcie i nasadzenie zieleni lub zrobienie przedogródków. mógłby powstać ciekawy szlak spacerowy w tej okolicy wraz z placem nowakowskiego.
08-02-2016 11:19:43
Lareina
A może warto by połączyć Górczyn drogą rowerową z centrum? Stacja rowerów miejskich na Hetmańskiej jest ale Głogowską strach jechać rowerem.
08-02-2016 10:06:08
NEGATYW
A gdzie niby ta droga będzie szła o wysokości Grochowskiej do stadionu?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: