Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Muzułmanie na Biedrzyckiego obchodzili święto Al Fitr kończące Ramadan - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Muzułmanie na Biedrzyckiego obchodzili święto Al Fitr kończące Ramadan
18-07-2015 00:56   Janusz Ludwiczak
Świętem Al Fitr poznańscy muzułmanie, którzy mają meczet i dom modlitwy przy ul. Biedrzyckiego zakończyli Ramadan. Jest to dla nich najważniejszy okres w roku. Przez cały miesiąc wyznawcy Islamu codziennie od wschodu do zachodu słońca pościli i modlili się. W piątkowej uroczystości wzięło udział blisko 200 osób, wśród których byli muzułmanie nawet z Niemiec i Anglii.

Ponad 200 wyznawców Islamu spotkało się w piątkowy poranek w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego by obchodzić święto Al Fitr kończące Ramadan.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 18 lipca. Dla muzułmanów jest najważniejszy miesiąc w roku, gdyż wtedy rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania Ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmanom powyżej 10. roku życia nie było wolno spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, używać kosmetyków, a nawet uprawiać seksu. Post nie dotyczy jedynie osób chorych, kobiet w ciąży, będących w dalekiej podróży i ciężko pracujących. Muzułmanów obowiązywała też jałmużna, polegająca m.in. na przekazaniu drobnej kwoty pieniężnej na cel społeczny, pomoc osobom starszym, samotnym matkom lub uchodźcom.

Ramadan jest to dla nas miesiąc postu i kontaktu z Bogiem. Wspominamy Allaha, czytamy bardzo dużo Koranu i modlimy się. Każdy muzułmanin ma obowiązek pościć od wschodu do zachodu. Post może nie dotyczyć kobiet w ciąży, osób chorych i osób w długiej podróży. W Ramadanie posiłki możemy jeść tylko po zachodzie słońca. Każdy muzułmanin ma również obowiązek złożyć jałmużnę dla biednych i potrzebujących – mówi imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu.

Ramadan zakończył się świętem Al Fitr. Muzułmanie najpierw wspólnie się modlili i czytali Koran, a później złożyli sobie życzenia i zasiedli do wspólnego posiłku. Święto dziękczynienia to również czas wzajemnego pojednania, dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów.

Na świecie jest 1,5 miliarda wyznawców Islamu. W Polsce szacuje się, że jest od 30 do 50 tysięcy muzułmanów, z czego w Wielkopolsce około tysiąca osób. W samym Poznaniu przebywa ok. 200 muzułmanów, w piątkowych modlitwach Dżummuah uczestniczy ponad 80. Do stolicy Wielkopolski muzułmanie przybyli z różnych zakątków świata.

Mamy braci i siostry z Maroko, Algerii, Tunezji, Egiptu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Indonezjii, Jemenu, Malezji, Bandgladeszu, Pakistanu czy Afganistanu. Są też studenci, którzy kształcą się na różnych uczelniach, a także muzułmanie, którzy w Polsce znaleźli żonę i pracę. Jest sporo lekarzy – wskazuje imam Youssef Chadid.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: