Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Noc Muzeów można było zobaczyć meczet i pokaz tańca palestyńskiego oraz nauczyć się arabskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Noc Muzeów można było zobaczyć meczet i pokaz tańca palestyńskiego oraz nauczyć się arabskiego
19-05-2015 09:26   Janusz Ludwiczak
Zwiedzanie meczetu, pokaz tradycyjnego tańca palestyńskiego w regionalnych strojach, wykład o kuchni arabskiej, warsztaty kaligrafii czy zdobienie ręki henną - te i wiele innych atrakcji czekały w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego z okazji Nocy Muzeów.

Już po raz czwarty do organizowanej po raz trzynasty Nocy Muzeów przyłączyli się także poznańscy muzułmanie, mający swój dom i salę modlitw przy ul. Biedrzyckiego.

W Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym można było zwiedzić meczet - salę modlitewną, zobaczyć pokaz mody muzułmańskiej, posłuchać wykładu o kuchni arabskiej i skosztować daktyli czy ciast arabskich, a także wziąć udział w warsztacie kaligrafii arabskiej, nauczyć się podstaw języka arabskiego czy porozmawiać z imamem. Panie mogły udekorować swoje dłonie henną, a panowie otrzymać napisane po arabsku swoje imię.

Na świecie jest 1,5 miliarda wyznawców Islamu. W Polsce szacuje się ich liczbę na 30 do 50 tysięcy osób. W Wielkopolsce mieszka ok. tysiąca muzułmanów. Natomiast w Poznaniu przebywa ok. 300 muzułmanów, z czego w piątkowych modlitwach Dżummuah w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, które mieści się w willi przy ul. Biedrzyckiego 13 uczestniczy ponad 80. Okazuje się, że muzułmanie przybyli do Poznania z wielu różnych krajów.

Mamy braci i siostry z Maroko, Algerii, Tunezji, Egiptu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Indonezjii, Jemenu, Malezji, Bandgladeszu, Pakistanu czy Afganistanu. Są tu studenci, którzy kształcą się na różnych uczelniach, a także znaleźli żonę i pracę. Jest sporo lekarzy - wskazuje imam Youssef Chadid.

Muzułmanie nie spotkali się na Łazarzu z atakami dyskryminacji, jednak narzekają, że są postrzegani jako terroryści.

To wiąże się z niewiedzą, zwłaszcza pokazywanej w mediach. Grupy radykalne nie reprezentują islamu, to nie jest nawet jeden procent muzułmanów. Islam uczy miłości i szacunku. Islam to religia pokoju. Historia mówi, że kilka wieków temu muzułmanie żyli razem z żydami i chrześcijanami. Bóg, Allach stworzył ludzi różnych, którzy mają różny kolor skóry i mówią różnymi językami. Jeden musi akceptować drugiego. Jest to przykre, że tak się nas odbiera - podsumowuje imam Youssef Chadid.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: