Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi budują salę widowiskową na 2 tysiące widzów i planują utworzenie tarasu widokowego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi budują salę widowiskową na 2 tysiące widzów i planują utworzenie tarasu widokowego
02-07-2012 00:27   Janusz Ludwiczak
Będzie miała prawie 2000 metrów kwadratowych, pomieści 2 tysiące osób i będzie wyposażona w ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m2. Mowa o sali widowiskowo-koncertowej, która powstaje na ostatniej kondygnacji przebudowywanego pawilonu nr 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich. W środę zamontowano ważące 20 ton ostatnie z siedmiu dźwigarów, na których opiera się nowa konstrukcja dachu.

Modernizacja Sali Ziemi to największa inwestycja budowlana MTP ostatnich lat. Gruntowna przebudowa pawilonu 15 została podzielona na dwa etapy. Pierwszy – obejmował poziom zerowy i pierwszy. Powstała tam część recepcyjna oraz nowoczesne powierzchnie konferencyjne, które dzięki systemowi przesuwanych ścian, można dowolnie modyfikować, budując od jednej zajmującej niemal całe piętro obiektu, aż do siedmiu mniejszych. Przebudowa najwyższej kondygnacji obiektu była o wiele bardziej skomplikowana, wymagała bowiem podwyższenia całego budynku.

Pawilon był nazywany francuskim, a to dlatego, że pierwotnie stał na francuskim lotnisku Le Bourget. Później został zdemontowany i przewieziony do Poznania. Ponieważ był kilkupoziomowy, wystawcy niechętnie korzystali z wyższych poziomów budynku. Stąd pomysł przekształcenia pawilonu w centrum konferencyjne. Z myślą o konferencjach, zwłaszcza międzynarodowych, bo Poznań jest przecież dużym ośrodkiem akademickim, budujemy to centrum, by można tu było godnie przyjąć inżynierów, lekarzy czy specjalistów z innych dziedzin - wyjaśnia Andrzej Byrt, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zakończenie inwestycji planujemy w połowie września. W nowej sali spotkają się uczestnicy szesnastego kongresu kardiologicznego. Na początku grudnia będziemy chcieli również dla mieszkańców zorganizować koncert - dodaje Andrzej Byrt, prezes MTP.

Pierwotnie chcieliśmy zaprosić Whitney Houston, ale niestety nie skonsultowała z nami swojej decyzji - żartuje prezes targów, Andrzej Byrt. I jak dodaje: Najchętniej posłuchałbym tutaj Roda Stewarta.

Zanim to jednak nastąpi musi zakończyć się przebudowa "piętnastki".
Do tej pory, po usunięciu 5 tysięcy metrów kwadratowych starej połaci dachu zamontowano siedem szerokich na 48 metrów i ważących blisko 200 ton łącznie stalowych dźwigarów, do których podwieszono przykrycie dachu. Zwiększenie wysokości obiektu, który urósł o blisko 4 metry, umożliwi wkrótce montaż teleskopowych trybun, na których w układzie amfiteatralnym będzie mogło zasiąść ponad 1500 osób. Pozostała część widowni będzie miała układ płaski. Dzięki podniesieniu konstrukcji dachu sala widowiskowa na ostatniej kondygnacji będzie miała 11 metrów wysokości i – podobnie jak na niższych kondygnacjach obiektu – będzie mogła być dzielona na dwie części, a tym samym wykorzystywana na potrzebę organizacji dwóch odrębnych wydarzeń w tym samym czasie.

Sala Ziemi będzie wyposażona w panoramiczny ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m2.Sala będzie posiadała nowoczesne wyposażenie audiowizualne, a systemem oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania oraz nagłośnienia i projekcji będzie można sterować przy pomocy przenośnych paneli dotykowych.

Po zakończeniu modernizacji ostatniej, najwyższej kondygnacji budynku pawilon nr 15 będzie mógł na raz pomieścić nawet 5 tysięcy osób.

Targi planują też na dachu "piętnastki" urządzić punkt widokowy, z którego będzie można zobaczyć panoramę Poznania.

Będziemy chcieli zrobić punkt widokowy dla specjalnych spotkań takich jak konferencje. To jest przedmiot jeszcze naszej refleksji. To jest niesamowite miejsce z widokiem na Poznań. Z dachu tego pawilonu widać miasto z lotu ptaka - tłumaczy Andrzej Byrt, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Równocześnie we wrześniu otwarty zostanie "Targowy Ogród", czyli park i strefa wypoczynkowa o czym szerzej w artykule: Do końca maja wyburzą pawilon, w jego miejscu jesienią powstanie park i strefa wypoczynkowa.

Jesienią zwiększy się też zadaszona powierzchnia Targów. Między pawilonami 6a i 5 oraz 9 i 5 rozpoczęto prace związane z połączeniem hal, co zapewni ochronę przed deszczem podczas przechodzenia pomiędzy budynkami. Podobne rozwiązanie, w postaci specjalnych łączników zastosowano już m.in. pomiędzy "czteropakiem" a pawilonami 9 oraz 6a.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: