Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do końca maja wyburzą pawilon, w jego miejscu jesienią powstanie park i strefa wypoczynkowa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Do końca maja wyburzą pawilon, w jego miejscu jesienią powstanie park i strefa wypoczynkowa
29-03-2012 21:38   Janusz Ludwiczak
W połowie lutego rozpoczęły się prace związane z wyburzeniem zbudowanego w 1978 roku pawilonu nr 14a. We wrześniu w miejscu "czternastki" powstanie park i strefa wypoczynkowa pod nazwą "Targowy Ogród". To nie koniec planów inwestycyjnych MTP. Jesienią zakończy się całkowita przebudowa pawilonu nr 15, a później ruszy rozbiórka kolejnego pawilonu nr 8a. Hala ta zostanie zastąpiona nowym obiektem.

Pawilon 14a (który pierwotnie był oznakowany numerem 31) został wybudowany w 1978 roku. Trzykondygnacyjny zaprojektował przez zespół architektów Jerzego Liśniewicza, Henryka Jarosza oraz Jana Wellengera, a obiekt został wybudowany z inicjatywny firmy Budimex oraz Polimex-Cekop, które specjalizowały się w budowaniu zakładów przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej za granicą.

W latach dziewięćdziesiątych obiekt zaczęto wykorzystywać również do celów konferencyjnych m.in. podczas pobytu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

MTP podjęły decyzję o rozbiórce "czternastki", gdyż nie spełnia on już norm bezpieczeństwa i standardów przeciwpożarowych. Unowocześnienie pawilonu pochłonęłoby kilkadziesiąt milionów złotych. W miejscu wyburzonego pawilonu 14a powstanie park i strefa wypoczynkowa "Targowy Ogród".

Ten budynek nie był potrzebny, ponieważ funkcję sal konferencyjnych przejął zmodernizowany pawilon nr 15. Likwidujemy symbol dawnych czasów. Kiedyś budowano pawilony oddzielne dla przedsiębiorstw, które zajmowały się handlem zagranicznym. Powstanie tutaj ciekawy park, który uzyskał dobrą opinię Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Nie ukrywam, że wycięliśmy sporo drzew. Rekompensatą będzie powstanie tutaj parku i nasadzenie nowych drzew. Powstanie tutaj również strefa wypoczynkowa, niezbędna przy konferencjach. Pierwsza część parku będzie gotowa już na jesień - tłumaczy Przemysław Trawa, wiceprezes Zarządu MTP.

Rozbiórka pawilonu 14a potrwa do końca maja.

Do końca przyszłego tygodnia będziemy prowadzić prace związane z rozebraniem konstrukcji do poziomu parkingów. Później będziemy musieli wywieźć gruz oraz elementy stalowe, konstrukcyjne. Na końcu skujemy resztki fundamentów, wyrównamy i wypoziomujemy podłoże - wyjaśnia Jakub Słuszczak z firmy prowadzącej prace rozbiórkowe.

Prace nad zagospodarowaniem terenu rozpoczną się w połowie roku. Zostaną one połączone ze zmianą przebiegu tras komunikacyjnych na terenie MTP oraz niwelacją otaczającego terenu i ułożeniem nowej nawierzchni.

Projekt aranżacji przestrzeni w sąsiedztwie pawilonu 15 opracowało poznańskie Studio ADS, które opracowało koncepcję architektoniczną m.in. Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar, Port Lotniczy Ławica czy ostatni nowy pawilon nr 8, zbudowany w 2010 roku. Szacowany koszt aranżacji terenu wraz z rozbiórką pawilonu 14A wynosi ok. 2,5 ml zł.

To nie jedyna inwestycja realizowana obecnie na terenie Targów. Pod koniec ubiegłego roku do użytku oddano wyremontowany z rozmachem pawilon 15 pełniący funkcję centrum konferencyjno-kongresowego. Na początku 2012 roku rozpoczęła się również przebudowa mieszczącej się na trzeciej kondygnacji budynku największej sali kongresowej w Poznaniu. Sala Ziemi – bo tak brzmi jej nowa nazwa – po remoncie pomieści 2 tysiące osób i zostanie oddana do użytku jesienią.

MTP planują później wyburzyć pawilon nr 8a. Hala zostanie zastąpiona nowym obiektem. Natomiast w 2014 roku ruszy budowa nowego Centrum Targowego, które stanie w miejscu dawnej restauracji Adria. Za dwa lata do historii przejdzie również restauracja Mc Donald's.

Termin rozpoczęcia budowy Centrum Targowego to 2014 rok. W tej chwili musimy oddać do użytku pawilon 15, a za chwilę wyburzymy pawilon 8a. W tym miejscu wybudowany zostanie nowy pawilon. Do 2014 roku mamy podpisaną umowę z firmą Mc Donald's. To wejście, które w tej chwili jest bocznicą kolejową będzie zupełnie zmienione. Będzie to miejsce do Poznań Congress Center, a tuż za tym wejściem przewidujemy budowę parkingu - mówi Przemysław Trawa, wiceprezes Targów.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: