Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na dobre ruszy budowa Centrum Targowego. Na MTP powstanie park i nowy pawilon - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na dobre ruszy budowa Centrum Targowego. Na MTP powstanie park i nowy pawilon
15-12-2011 00:03   Janusz Ludwiczak
90 imprez wystawienniczych, targi kolejowe i Air Show z pokazami lotniczymi - taki będzie 2012 rok na MTP. W przyszłym roku Targi planują przeprowadzić kilka inwestycji. Na dobre ma ruszyć budowa Centrum Targowego, a pawilon 14b, który nie spełnia już wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego zostanie wyburzony. W jego miejscu powstanie park.

Podczas corocznego spotkania wigilijnego z dziennikarzami Międzynarodowe Targi Poznańskie podsumowały kończący się 2011 rok, który był dla nich jubileuszowy, bowiem targi obchodziły 90-lecie istnienia.


Ponad 450 tysięcy zwiedzających

W tym roku na Targach pojawiło się ponad 11 tysięcy wystawców i ponad 450 tysięcy zwiedzających. Przewidujemy ok. 117 mln zł obrotów, dla porównania w ubiegłym roku było to 114 mln zł - mówi Tomasz Kobierski wiceprezes zarządu MTP.

Największym wydarzeniem na MTP były listopadowe spotkania w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Natomiast w styczniu ponad 20 tysięcy gości odwiedziło Olimpiadę Gołębi Pocztowych. W czerwcu Prezydent RP Bronisław Komorowski zainaugurował obchody 90-lecia poznańskich targów oraz odsłonił tablicę upamiętniającą wydarzenia Czerwca`56. Najwięcej wystawców i zwiedzających zgromadziły tradycyjnie targi Budma, Polagra i edukacyjne.

W październiku zakończyła się modernizacja pawilonu 15, w którym na powierzchni 13 tys. m kw, w 12 salach powstało ponad 4 tysiące miejsc konferencyjnych w ramach Poznań Congress Center - Centrum Kongresowego MTP.


Powstanie sala amfiteatralna na 2 tysiące widzów. Pawilon 14b zostanie wyburzony, a w jego miejscu będzie park

Na ostatnim piętrze trzypoziomowego, zmodernizowanego pawilonu nr 15 do końca sierpnia 2012 roku targi planują wybudować salę, która będzie mogła pomieścić nawet dwa tysiące widzów. Odbywać będą mogły się tutaj nie tylko konferencje, ale koncerty orkiestry kameralnej czy projekcje filmowe.

Ostatni poziom zostanie powiększony do 2 tys. osób. Uzyska salę amfiteatralną. We wrześniu przyszłego roku przyjmie kongres kardiologiczny - tłumaczy Andrzej Byrt, prezes MTP.

To nie koniec planów. Targi planują wyburzenie pawilonu nr 14b, a w jego miejscu powstanie park.

Od lutego rozbierany będzie pawilon 14b. Zmieniły się standardy ochrony przeciwpożarowej. Stanęliśmy wobec wyzwania - albo zainwestować kilkadziesiąt milionów, żeby uczynić go niepalnym, albo rozebrać. W jego miejscu powstanie zielona otulina centrum kongresowego - mówi Andrzej Byrt, prezes targów.

Będzie to strefa wypoczynku dla uczestników spotkań. Projekt chcemy zrealizować do września przyszłego roku, kiedy odbędzie się Ogólnopolski Kongres Kardiologów, na którym będziemy gościć 5 tysięcy osób - dodaje Przemysław Trawa, wiceprezes Zarządu MTP.


W miejscu Adrii rusza budowa Centrum Targowego. Kolejne pawilony połączone zostaną łącznikami

W przyszłym roku na dobre ma ruszyć budowa Centrum Targowego, który zaprojektowało studio ADS. Obiekt powstanie w miejscu, gdzie do końca 2008 roku znajdowała się restauracja Adria.

Nastąpi częściowa rozbiórka do struktury nośnej Centrum Targowego, budynku administracyjnego Targów, który mieści się przy wylocie Mostu Dworcowego. W roku 2013 postawiony zostanie tam nowy budynek - wyjaśnia Andrzej Byrt, prezes MTP.

Przymierzamy się do sprzedaży jednej z naszych nieruchomości, tzw. "belwedera", czyli gmachu administracyjnego będącego pod ochroną konserwatorską. Uzyskane z tej sprzedaży pieniądze przeznaczymy na rozbudowę Centrum Targowego. Zakładam, że sprzedany budynek będzie przeznaczony na hotel butikowy - tłumaczy Przemysław Trawa, wiceprezes Targów.

Kolejne pawilony zostaną połączone specjalnymi łącznikami, które zapewnią ochronę przed deszczem podczas przechodzenia pomiędzy budynkami. Takie rozwiązania zastosowano już między "czteropakiem" a pawilonami 9 oraz 6a.

Największy targowy pawilon nr 5 zostanie połączony specjalnym łącznikiem z pawilonem 6, a z czasem "piątka" połączona zostanie również z "dziewiątką", czyli pawilonem włoskim. Planujemy rozbiórkę pawilonu 8a, tzw. "szwajcarskiego", który nie spełnia współczesnych standardów. Zastąpiony zostanie nowoczesnym pawilonem projektu twórców "czteropaku", firmy ADS, która projektowała np. Stary Browar - wyjaśnia prezes Andrzej Byrt.


W miejscu McDonald's powstanie nowoczesny parking

Na początku lat 90., kiedy oddano do użytku nowy Most Dworcowy (nitkę północną) udało się wybudować fragment podziemnego przejścia. Do dziś ani razu nie były używane schody, które prowadzą do tego widma. Drugi fragment przejścia podziemnego wybudowały już Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy okazji budowy Holu Wschodniego. Brakuje tylko ok. 500-metrowego łącznika oraz schodów prowadzących z przystanków tramwajowych na ul. Roosevelta. Docelowo przejście podziemne miało być wykorzystane na potrzeby przedłużonej PeSTki do Dworca Zachodniego. Wiadomo już, że przy Moście Dworcowym nie będzie stacji PST.

Chcieliśmy, żeby to było zrobione. Rozmawialiśmy z miastem. Mieliśmy projekt, który zakładał, że pod mostem będzie taki system przejść podziemnych jak pod Kaponierą. W przyszłości przewidziane są dwa przejścia. Pierwsze prowadzić będzie w kierunku wejścia głównego, a drugie przejście przewidywane jest w okolicach parkingu przy budowanej stacji pestki do obecnego McDonald'sa. Umowa z restauracją McDonald's kończy się w roku 2014 - wyjaśnia Przemysław Trawa.

Docelowo budynek, w którym znajduje się restauracja McDonald’s ma zostać wyburzony, a w jego miejscu powstanie wjazd na parking dla 800 samochodów.


Będą targi kolejowe i lotnicze połączone z pokazami

W 2012 roku MTP planują oprócz stałych wystaw zorganizować nowe imprezy targowe. W roku nadchodzącym będziemy organizować targi Dworzec Polski, które mają na celu odniesienie się do remontu, przebudowy bądź budowy polskich dworców kolejowych. W tej chwili toczą się duże inwestycje w Katowicach czy Poznaniu. Kończy się remont dworca w Warszawie. Chcielibyśmy, aby ten sektor, gdzie aktywność gospodarcza będzie rozłożona jeszcze na kilkanaście najbliższych lat, znalazł swoje odpowiednie targi, na których wystawiać się będą producenci wyposażenia dworców, np. ruchomych schodów czy dworcowych zegarów. Przy okazji chcielibyśmy pokazać tabor kolejowy- mówi Andrzej Byrt, prezes MTP.

Motywem przewodnim targów lotniczych będzie poprawa bezpieczeństwa. W roku kończącym się doszło do kilku katastrof lotniczych. Ruch lotnictwa prywatnego w Polsce już się zaczął. Będą tym targom towarzyszyły pokazy lotnicze. Intencją naszą jest, aby święto lotnictwa polskiego odbywało się w mieście, w którym polskie lotnictwo suwerennej II Rzeczypospolitej się zaczęło, czyli w Poznaniu. W tym kierunku działamy z kierownictwem wojsk lotniczych jak i cywilnych - dodaje szef targów.


Komentarze (2)

21-12-2011 23:13:31
kaśka
Ale Mac będzie na nowym dworcu docelowo.
21-12-2011 21:14:38
yaro88
ten mc donalds jest bardzo potrzebny w tamtym miejscu, nie likwidujcie go, tylko przedłużcie dalej umowe z mcdonalds
Aktualności
Niezapominajka
29

sty

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Parents and Firends”

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: